| joghu22 a întrebat:

În ce situatii poate fi atacat un testament autentificat la notar?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Testamentul poate fi atacat in cazul ca nu indeplineste conditiile legale de fond si forma, testatorul (cel care face testamentul) nu a a avut discernamant la data facerii testamentului sau prin testament s-a incalcat rezerva succesorala a mostenitorilor rezervatari (sotul supravietuitor, descendentii si ascendentii privilegiati).

| Zuzu1991 a răspuns:

In rrrominica in orice conditii
tot ce iti trebuie e un avocat decent

in rrrrominica testamentul e atat de atacabil, ca singura solutie ca sa capeti bunurile e sa ti le dea cat traieste prin act de vanzare cumparare sau donatie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu prea se poate. Poti doar sa incerci sa il interpretezi diferit sau sa spui ca nu mai e valabil daca se incalca anumite conditii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se mai poate, obisnuieste te cu ideea.

| Robertandrei4858 a răspuns:

In cazul in care persoana care la facut a decedat