| HermesArtwork a întrebat:

In legatura cu atacurile teroriste care au avut loc in ultimele doua zile : considerati ca francezii au si ei propria vina pentru tot ce s-a intamplat?

62 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Poate musulmanii vor începe să împuşte şi pe cei de la stand up comedy.
http://youtu.be/5FdEUADYTfU
http://youtu.be/qt4WVmwhyRw

Nu ar fi mai bine să-şi dezvolte simţul umorului şi să nu mai raporteze pe toată lumea la religia sa (valabil şi pentru toţi ceilalţi religioşi)?

Ioi, am găsit un musulman simpatic şi cu simţul umorului. Aleluia!
http://youtu.be/xfOxTsBCgqY
...deci se poate!

| Andrei7520152 a răspuns (pentru NOname):

In 2005 am vazut un banner pe care scria:

"Death to all those who say Islam is not a religion of peace"

Da... simtul umorului :/

| NOname a răspuns (pentru Andrei7520152):

laughing

| TortQuemado a răspuns (pentru NOname):

There are good guys too.
http://dailycaller.com/......-shoppers/

Asta s-a întâmplat azi. Mă întreb, oamenii din piața ce-or fi făcut? Tot desene?
http://www.abc.net.au/......ts/6010694

Altă insultă adusă lui Allah. Nu-i mai înțeleg p-ăștia care și-o tot caută cu lumânarea. Cum să nu-i înțelegi și pe bieții teroriști? Au și ei o limită.
http://www.ibtimes.com/......lt-1775798

| NOname a răspuns (pentru TortQuemado):

Dap, ironic. Absurditatea unora nu are limite.

| NOname a răspuns (pentru Andrei7520152):

Http://i.imgur.com/1gUD0Ky.jpg
...valabil şi pentru Coran.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu văd de ce aş tolera prostia şi violenţa.
Pretenţiile islamului la respect mi se par bizare.

http://youtu.be/jIaGWURONRU

| TortQuemado a răspuns (pentru NOname):

Uite cine îl urmărește pe Condell :))

Ia și un pic de Klavan, are mai mult haz.
https://www.youtube.com/watch?v=EKerbOi_mrI

| HermesArtwork explică (pentru NOname):

Foarte...

| NOname a răspuns (pentru TortQuemado):

Haha, îmi place. Mersi.

| TortQuemado a răspuns (pentru NOname):

Balls of steel. Oamenii ăștia au un spirit extraordinar.
http://www.digi24.ro/......ri+Mahomed

| TortQuemado a răspuns (pentru NOname):

Eh, acum, pe un ton mai serios, sunt sigur că nici Mahomed și nici Allah n-ar fi Charlie happy

| NOname a răspuns (pentru TortQuemado):

Da, în cazul personajelor psihopate, misogine şi pedofile sunt nişte aşteptări complet irealiste.
Doar că mă distrează ideea unei astfel de ţepe.
Ar merita-o pe deplin ăştia de se visează în rai cu 72 de virgine şi omoară oamenii nevinovaţi în numele credinţelor sale iraţionale.

| TortQuemado a răspuns (pentru NOname):

Dacă ar fi să scriu o carte pe tema asta, aș numi-o „La fabrica de virgine" big grin

| Andrei7520152 a răspuns:

Si uite din nou... teza cu 'mortu fo de vina...'

Francezii au tot dreptul sa faca 'misto' de religie. Satira este acoperita de libertatea de exprimare, ba chiar este o banalitate sa razi de religiile altora in Europa (astia, noi din Romanica care batem cinspe mii de cruci nu prea intelegem acest aspect). Revenind. Daca este permis atunci au tot dreptul s-o faca. Faptul ca au fost amenintati incontinuu nu schimba acest drept fundamental, ci doar arata cat de putin intelegem problema cand venim cu teze de genu asta. Critica vizavi de islamism nu este cu nimic mai presus. Insa zici ca doar o singura comunitate religioasa trebuie sa aiba un tratament preferential, ca altfel o patesti grav...

oare de ce nu vedem sinucigasi cu bomba hindusi? sau crestini? bizar, nu?

| Andrei7520152 a răspuns:

Is Islam a Religion of Peace (Hitchens vs Ramadan)
https://www.youtube.com/watch?v=mMraxhd9Z9Q

| emy a răspuns:

Da,au si francezii au partea lor de vina pentru ceea ce s-a intamplat pentru ca nimeni nu are dreptul sa-si bata joc de religia altora. Te pup, pa, pa.

| Doub a răspuns:

Da,dar oricum, teroristii nu au scuza.

| HermesArtwork explică (pentru Doub):

Intr-adevar...

| HermesArtwork explică (pentru Doub):

Corect.

| Lawliet14 a răspuns:

Da, normal. S-au lepadat de valorile morale si mai ales au o vina foarte mare pentru ca aceasta revista de multe ori actionata in judecata si amenintata, adica Charlie Hebdo, n-a fost desfiintata. Ziaristii poarta si e o parte de vina, pentru ca au instigat. Nu mai mare ca a criminalilor dar nici asa eu nu pot sa fim solidar cu un asemenea personaj ca Charlie.

| Jardelin a răspuns:

Daca spuneam eu ideile din link-ul de mai jos poate ca nu mai eram credibil dar le spune cineva mai destept decit mine.

http://www.digi24.ro/......ncalificab

| TortQuemado a răspuns (pentru Jardelin):

Apel la autoritate. Nu are rost. Pleșu e ca o fată mare căreia îi e rușine să facă primul pas spre o idee semnificativă, așa că rămâne virgină; ăsta e filosoful Pleșu pe tărâmul ideilor, o fată mare care nu a reușit niciodată să pună mâna pe o idee fertilă. Din prea mult pudism intelectual, din frica de a nu spune ceva prea apăsat și de a călca pe bec, opera lui e o colecție de sofisme. Nu te poți considera filosof și intelectual adevărat dacă îți petreci o viață în confortul ideilor echilibrate și călduțe; ești doar un rumegător de idei și regurgitator de platitudini sforăitoare.

| Jardelin a răspuns (pentru TortQuemado):

"Nu te poți considera filosof și intelectual adevărat dacă îți petreci o viață în confortul ideilor echilibrate și călduțe"

Observ ca dai de pamint cu Plesu si nu prea inteleg de ce! Opinia mea este ca omul are o valoare certa, nu e un tâmpit îngălat si daca dam la o parte anumite alunecari politice neinspirate gasim o opera literara interesanta si destul de profunda. Sa inteleg, citind textul tau, că esti adeptul ideilor ne-echilibrate si reci?!

Doar pentru ca e vorba de Plesu, acele idei nu sint valabile?

"Libertatea de expresie nu e libertatea să-ţi pui poalele-n cap şi să-ţi baţi joc de alţii. Există limite, care ţin şi de civilizaţie şi de cultură şi de bună cuviinţă şi de civilizaţie interioară, până la urmă." Ce este in neregula in aceasta idee?

Ia uite ce a mai zis:

"Eu cred că orice pe lumea asta, orice act al omului trebuie să-şi impună nişte limite, fiindcă altfel înnebunim. Da, trebuie văzut şi care e limita caricaturii. Dacă eu mă decid mâine să fac o caricatură în care mama prietenului meu apare într-o postură dizgraţioasă, nu-i frumos."

Stii de ce au facut ziaristii de la Charlie Hebdo? Au facut caricaturi umilitoare cu "mama" a 2 miliarde de islamisti din lumea asta! E frumos? Sint jurnalisti in tarile occidentale de la enorm de multe publicatii care REFUZA sa publice caricaturile de la CH din respect pentru colegii de munca islamisti, din respect pentru cititorii lor, pentru vecinii lor, etc. Stii cum se zice, "toate imi sint permise, dar nu toate imi sint de folos"! Cind faci caricaturi cu "mama" vecinului stind capra nu foloseste nimanui!

In fine, ar mai fi un aspect la care nu se gindeste nimeni. La Paris au fost niste victime colaterale care nu aveau nici o implicare in aceasta treaba murdara dintre caricaturisti si teroristi. Nu au facut parte din comandoul dementilor asasini, nici din echipa caricaturistilor persiflatori! Poti sa-mi spui de ce au trebuit sa moara acei oameni nevinovati? Nu prea iti plac ideile echilibrate si caldute, asa ca am sa-ti spun eu: oricit ar parea de surprinzator NU din cauza religiei islamice au murit, ci din cauza ca ani la rind niste caricaturisti au mictionat pe sentimentele religioase a 2 miliarde de oameni si au insistat sa publice caricaturi cu "mama" lor in cele mai indecente pozitii!

Eu inteleg conceptul de libertate de exprimare. Dar musulmanii nu-l inteleg pentru ca se intreaba "DE CE este necesar ca niste oameni sa-mi jigneasca zi de zi "mama"?" Libertatea de exprimare este o treaba excelenta domnule TortQuemado, dar ea nu trebuie sa includa jigniri si batjocora rasista la adresa semenilor nostri. In practica pina si aceste lucruri sint ingaduite, insa in teorie macar ar trebui sa ne abtinem sa folosim libertatea de expresie pentru a ofensa pe altii.

Vreau sa fac si o precizare in incheiere, similara din alte postari ale mele. A nu se intelege ca sustin actiunea teroristilor. Sub nici o forma nu sint de acord cu ce au facut acei criminali extremisti. Nu e permis sa iei viata unor oameni care nu au facut altceva decit sa creeze niste desene. Se putea apela la o multime de alte variante pasnice cu scopul de determina CH sa nu mai publice desene defaimatoare. In acelasi timp sint solidar cu toate victimile nevinovate rezultate dupa aceste evenimente inclusiv cu acei caricaturisti care nu trebuiau sa plateasca cu viata pentru niste glume nefericite desenate pe hirtie. Dar este o solidaritate pentru viata, impotriva terorismului, si o solidaritate pentru libertatea de exprimare neofensatoare si civilizata.

| TortQuemado a răspuns (pentru Jardelin):

Nu am de gând să redeschid discuția despre Charlie și teroriști. Am tot discutat în ultimele zile. Am obosit, așa că te rog să mă scuzi că nu o să îți dau o replică la asta.

O să îți răspund la partea cu Pleșu. Nu e un tâmpit îngălat, dar eu când mă refer la el o fac raportându-l la lumea din care pretinde atât el cât și alții că face parte: aceea de gânditori, intelectuali, de oameni ai profunzimii și ai ideilor. Raportându-l și încadrându-l în această lume, și judecându-l prin prisma asta, nu pot să văd în el o valoare. După părerea mea, Pleșu, ca om al ideilor și scriitor e mediocru. Chiar și publicistica sa e fără culoare, e searbădă și încărcată de sofisme. E cel mai slab intelectual al nostru? Cu siguranță nu. Dar lumea, când se gândește la intelectuali, se gândește la Pleșu, Liiceanu și, eventual, Patapievici. În acest context, îmi permit să fiu mai dur cu el, fiindcă Pleșu nu e un intelectual de anvergură sau un mare om al ideilor. E doar un chițibușar de idei, prea fricos să meargă prea departe, de teamă să nu se rupă coarda. Și stilul lui de a scrie e bogat doar în vocabular, dar conținutul e lipsă. Fiindcă îi e frică să atace, cum am zis. Și un intelectual fără agresivitate - intelectuală, să ne înțelegem, nu va depăși statutul de mediocru. Și nu, nu „am dat cu el de pământ" doar fiindcă nu-s de acord cu el acum. Nici măcar nu e vorba de a fi de acord sau nu; se întâmplă să fiu și de acord cu el, dar stilul lui să nu mă convingă.

De aici nu înțelege că mă consider cumva superior lui Pleșu; nici n-aș avea cum, având în vedere că eu sunt la un început de drum, în timp ce el și-a trăit traiul și are un bagaj de cunoștințe pe care eu nu aveam cum să-l acumulez. Dar judecându-l în contextul în care trebuie judecat, nu e mare lucru de capul său.

| Theo94 a răspuns:

Mai inainte "tipau" ca romanii, tiganii sunt problema, au intre 5 si 7 milioane de musulmani la ei in tara si se inmultesc mult mai repede ca restul, oricum posibil sa fie false flag.

| vioricavio a răspuns:

Nu au propria vina Francezii, ci "cea mai mare vina" o au ei si mai ales jurnalistii aia care si au batut joc de toate religiile, si au luat garzi de corp dupa ce au fost amenintati dar nu s au gandit la oamenii nevinovati care nu au avut politia langa ei sa i apere si au murit din cauza glumelor si caricaturilor proaste si peste limita facute de niste jurnalisti.

| HermesArtwork explică (pentru vioricavio):

Parerea mea este ca francezii au exagerat mereu.In ultima vreme au inceput sa isi bata joc de orice alta tara in afara de a lor.Mare parte din vina le apartine teroristilor, insa si francezii au gresit.

Acum din cauza asta urmeaza (s-ar putea) sa aiba loc atacuri teroriste si in SUA si Anglia.

| TortQuemado a răspuns:

Sunteți niște retardați.

| HermesArtwork explică (pentru TortQuemado):

Pot sa intreb care este problema?

| TortQuemado a răspuns (pentru HermesArtwork):

Fiindcă pentru voi vinovați sunt niște caricaturiști care făceau ce știau mai bine, nu demenții care au intrat cagulați și cu AKM-uri peste ei în redacție. Busola voastră morală e dată peste cap rău de tot.

Caricaturi... 12 oameni morți. Punem și noi în balanță sau chiar atât de defecți suntem?

| HermesArtwork explică (pentru TortQuemado):

Scuza-ma,insa ne-ai inteles gresit.
Eu spuneam doar ca caricaturistii au exagerat, insa bineinteles ca teroristii au fost cei care au comis un act imoral si vina le apartine lor.
Ai vazut macar caricaturile facute de francezi? Sunt exagerate (si copilaresti, nu e nimic amuzant in ele), nu nega asta.Eu sunt agnostic, insa daca as fi fost musulman mi s-ar parut putin ofensive.Nu iau partea teroristilor (si nu o sa o fac vreodata), insa spuneam doar ca francezii mereu isi baga nasul unde nu le fierbe oala.

Teroristii cat si alti oameni vinovati sunt morti, asta din vina lumii in care traim. Unii oameni nu au invatat ca o viata este nepretuita.

| TortQuemado a răspuns (pentru HermesArtwork):

Nu am înțeles nimic greșit. Poate voi nu înțelegeți, dar prin porcăria asta „e regretabil, dar și francezii..." nu faceți decât să găsiți justificări unor sociopați. Ăsta e mesajul pe care-l transmiteți, chiar dacă nu vă dați seama.

Cui îi pasă cum sunt caricaturile? Despre calitatea unor desene vorbim aici? Care e relevanța calității desenelor în discuția asta - dacă le desenau mai frumos, poate criticii de artă cagulați nu i-ar fi umplut de plumb?

„insa spuneam doar ca francezii mereu isi baga nasul unde nu le fierbe oala" - deci și-au căutat-o. Data viitoare să aibă grijă ce spun, că le bate iar Islamul la ușă. Dar știi care e faza? Ei nu or să se oprească - așa cum nu s-au oprit nici în 2011, când le-au pus bombă-n redacție. Fiindcă ei sunt o voce liberă și-s perfect conștienți că nu există dreptul de a nu fi ofensat, că nu există nimic ce nu poate fi criticat sau batjocorit, pe tărâmul ideilor. Fiindcă ideile și credințele nu-s oameni, deci pot fi luate la perpulees în absolut orice poziție, fiindcă asta înseamnă libertate de expresie.

Înțelegi ce înseamnă asta - libertate de expresie? Văd că ăsta e un concept destul de în negură printre românii noștri - și, ce mă întristează și mai tare, pare să fie ceva total obscur și pentru cei din generația mea, născută în anii 90. Niște năclăiți care încă-s speriați să spună ceva care să supere sau să ofenseze pe vecinul, generație de lași și slaveți care mâine o să lucreze pentru un miez pe pâine și un mângâiat pe creștet de la un șef pe care-l vor pupa în qur. Când am văzut jurnaliști băgând „dar"-ul ăla blestemat de care îți ziceam mai sus mi-a fost rușinea de rușinea lor.

Mi-a fost rușine de ce am citit și auzit zilele astea 2 pe la români de toate felurile și vârstele, educați sau needucați. Habar nu aveți ce înseamnă libertatea.

| NOname a răspuns (pentru TortQuemado):

Sunt în asentiment cu tine, TortQuemado.
Reacţiile multora din ultimele zile m-au lăsat cu un gust amar...dezgustată şi îngrozită de spectacolul grotesc şi mentalităţi obtuze.

| Lawliet14 a răspuns (pentru TortQuemado):

Libertate prost inteleasa. Asta se intampla daca lasi totul in seama autoritatilor publice! Ele nu au intervenit serios si nici justitia nu si-a facut treaba cum trebuie. Tu stii ca sunt aproape 10 ani de cand ziarul rezista in fata actionarilor in judecata si amenintarilor? Nu intelegi ca pentru majoritatea oamenilor e acelasi lucru ca si cu promovarea crimei? Voi ateii ingraditi deja drepturile majoritatii.

| Lawliet14 a răspuns (pentru TortQuemado):

Dar n-a zis nimeni sau prea putini ii sustin pe teroristi. Tu nu intelegi opinia generala in Romania (in Franta nu stiu care e): nici Charlie H nu este sustinut!

| TortQuemado a răspuns (pentru Lawliet14):

Încearcă să legi propozițiile între ele, astfel încât să arate ca o înlănțuire de idei, te rog. Nu am chef să citesc de 3 ori ca să prind exact ce vrei să spui.

Eu tocmai despre opinia generală din România vorbeam mai sus. O înțeleg prea bine. Îmi provoacă silă. Dar, vezi tu, eu n-o să intru cu AK-47 peste voi în case.
Dar, cum spunea un amic, toată nenorocirea asta are și o parte bună (cu licența de rigoare zic „parte bună"): cu toată tevatura am văzut și eu extrem de clar cine umblă cu fofârlica, prin presă, printre așa zisa intelectualitate șamd.

A, și mă faci să râd cu „ateii care îngrădesc drepturile majorității". Nigga, pliz.

| TortQuemado a răspuns (pentru Lawliet14):

Uite aici ultimul număr din revistă, explicat. Să vezi cât de diabolic și insolent e; sunt acolo și referiri la Islam.
https://cabalinkabul.wordpress.com/......lui-numar/

| HermesArtwork explică (pentru TortQuemado):

Singura problema cu romanii este ca ei nu stiu cum sa respecte opiniile celorlalti si ca nu se pot abtine din a arunca cu "bolovani" in cineva care isi spune cu voce tare gandurile.

Douazeci de oameni sunt morti.Nu cred ca mai conteaza de ce...E o poveste fara sfarsit : europenii si americanii ii ataca pe arabi si arabii ataca Europa si SUA.

| TortQuemado a răspuns (pentru HermesArtwork):

Și eu îmi spun cu voce tare gândurile, la fel cum o faceți voi. Și gândurile mele sunt că opiniile voastre sunt de doi bani. Sau tu crezi că libertatea de a-ți spune gândurile interzice orice drept la critică?

Ca să nu mai spun că e penibil să-mi vorbești acum de respectarea opiniilor (btw, eu nu respect opinii, respect oameni, dacă e cazul) și aruncat cu bolovani, când mai sus ai sps aproape răspicat că francezii și-au căutat-o, tocmai fiindcă și-au exprimat gândurile. Aș putea spune și eu, la fel ca tine și echidistanții de serviciu, că opiniile tale m-au ofensat extrem de tare, deci nu ar mai trebui să le exprimi.

În fața mea, cine a folosit zilele astea „da, dar și francezii..." s-a descalificat moral pentru totdeauna.

| HermesArtwork explică (pentru TortQuemado):

Francezii (nu ma refer la toti, orice tara are "stricaciunile" ei) nu au dreptul sa isi bata joc de o intreaga natiune sau de oricine altcineva (cum au facut si cu Romania, desi nu imi pasa fiindca nu sunt patriot) doar ca sa se amuze ei, asta e tot ce voiam sa spun.Sunt de acord cu dreptul la exprimare, insa unii imbecili nu l-ar merita.

Eu nu am spus ca a fost vina francezilor pentru ca s-a intamplat asa ceva, fiindca nu este.

Astfel de evenimente nefericite au loc in lumea intreaga doar fiindca oamenii nu stiu cum sa convietuiasca.Sunt ingrozit de faptul ca multi oameni ar folosi violenta de fiecare data cand ar avea ocazia doar ca sa se simta ei bine.

Poate unii au primit prea multa libertate, te-ai gandit la asta? Oricum, nu mai conteaza.Ce s-a intamplat, s-a intamplat.

"If fate frowns, we all perish"

| HermesArtwork explică (pentru NOname):

Spectacolul grotesc a inceput odata cu aparitia omului si va continua pana la disparitia acestuia.

| TortQuemado a răspuns (pentru HermesArtwork):

Faci o greșeală: Charlie Hebdo nu e „vocea Franței". Nu a fost, și nu va fi. Ei critică absolut orice, indiferent de cutumă, nație, religie sau coloratură politică.
Uite ce scriau despre o declarație a premierului Valls, din 2012, referitoare la români.
http://www.nasul.tv/......lui-valls/

| NOname a răspuns (pentru TortQuemado):

Foarte bun articol.
http://bit.ly/1FD3Lmc

| HermesArtwork explică (pentru TortQuemado):

Nu ma refeream la Charlie Hebdo.Sincer,nici nu stiu cine au fost cei care au ajuns la concluzia ca toti romanii si moldovenii sunt hoti.
Am citit articolul si ma bucur ca Charlie Hebdo nu promoveaza astfel de lucruri.
Eu spun sa incheiam discutia aici.Nu vreau sa iti creezi o parere gresita despre mine sau eu una gresita despre tine.Am inteles ce ai vrut sa spui si imi pare rau daca ai crezut ca am spus ca este vina francezilor pentru tot ce s-a intamplat.Sunt de acord cu tine, nu este deloc normal ce s-a intamplat, mai ales pentru ca s-a intamplat din cauza unui motiv foarte pueril.

Nimic nu este atat de grav incat sa duca la varsare de sange.Cat despre Franta nu mai spun nimic fiindca nu locuiesc in acea tara si habar nu am ce se intampla acolo.

| Andrei7520152 a răspuns (pentru TortQuemado):

"Caricaturi... 12 oameni morți. Punem și noi în balanță sau chiar atât de defecți suntem?"

Romanashii sunt complet ireparabili. Nici nu are rost.

| HermesArtwork explică (pentru Andrei7520152):

Am incheiat subiectul.M-am saturat de argumente si de pretexte.
Din cate am observat parerile sunt impartite.Nimeni nu este mai presus ca nimeni, punct.

Am pus aceasta intrebare pe TPU doar ca sa vad care este opinia publica.

| Wehrmacht a răspuns (pentru TortQuemado):

Liberatea inseamna sa spui ce vrei.Da' te gandesti dracu' la consecinte din moment ce stii ca ala despre care-i vorba are destula liberate incat sa te omoare si iti arata ca o sa o faca.

| TortQuemado a răspuns:

O să las asta aici. E o listă în lucru despre chestiile care-i ofensează și i-au ofensat pe musulmani de-a lungul anilor. Cu trimiteri către surse. Eu zic să renunțăm la toate alea, de teamă să nu deranjăm sensibilitățile unor dezaxați.
http://amboytimes.typepad.com/the_amboy_times/2007/02/the_list_of_thi.html

| TortQuemado a răspuns:

Încă o dată, mie nu-mi vine să cred că mai mult s-a dezbătut zilele astea gradul de vinovăție al caricaturiștilor și jurnaliștilor decât adevărata problemă. Vorbind despre busole morale cu arcul sărit.

| HermesArtwork explică (pentru TortQuemado):

Ai dreptate, nu asta este problema.
Ieri la televizor erau difuzate niste inregistrari recente cu ce se intampla in tarile arabe (nu tin minte de unde anume). Copii de 9 ani declarau ca ei cei mai mult isi doresc sa ucida evrei, americani si europeni.Parintii lor ii laudau, de parca era ceva normal.Haos total.
Si totusi lumea prefera sa discute despre altceva.

| NOname a răspuns (pentru TortQuemado):

Vă recomand tuturor serialul Homeland (2011).
http://www.imdb.com/title/tt1796960/

| TortQuemado a răspuns (pentru NOname):

L-am urmărit încă de la început. După deznodământul sezonului 3, mă așteptam să se încheie și am fost sceptic despre cum vor aborda o continuare. Dar sezonul 4 a fost foarte bun.

Mulți o înjură pe Claire Dennis pentru cum o joacă pe Carrie, dar e extraodinară în rolul ăsta.

| NOname a răspuns (pentru TortQuemado):

Da, per ansamblu este un serial foarte bun, neaşteptat de bun, care dezvăluie hidoşenia lumii, mentalităţii musulmane, sălbăticirea lor, absurdul, cruzimea, fanatismul, dar nici pe americani nu-i lasă nemustraţi (fiecare cu hibele lor).

| HermesArtwork explică (pentru NOname):

Multumesc.Am sa arunc o privire!

| Nicoleta_Andreea_1996_OkLq a răspuns:

Si eu am pus intrebarea asta profului de religie si mi-a raspuns:"Cei de la acea revista da pentru ca i-au jignit cu calicaturile lor! Si-au cautat-o cu lumanarea, dar nu trebuia nici ceilalti sa procedeze asa." Restu' n-am mai apucat sa retin...

| HermesArtwork explică (pentru Nicoleta_Andreea_1996_OkLq):

Probabil ca au gresit prin faptul ca le-au jignit religia, insa nu cred ca era necesar sa ucida niste oameni inocenti...
Francezii mereu si-au bagat nasul unde nu trebuie, insa acum au dat-o in bara rau de tot...