| anonim_4396 a întrebat:

Începe al treilea război mondial? Care-s combinațiile de alianță posibile?

Răspuns Câştigător
| Andersen2k18 a răspuns:

Al treilea razboi mondial eu cred ca s-a sfarsit de mult.Acum sunt doar conflicte politice si de interes nimic mai mult.

18 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

De ce nu ai intrebat 5 min mai devreme? Tocmai am inchis telefonul cu el si nu am mai putut sa-l mai intreb.

| anonim_4396 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Pe cine măi să întrebi? Ce?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe Trump. E altul care stie ce razboaie se mai pornesc?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut,
Curand nu cred c-o sa inceapa, dar peste ceva vreme sigur o sa inceapa ceva actiuni impotriva la Israel, se poate observa cata tensiune este in zona respectiva.
Cine vor fi tarile aliate a lui Israel, nu stiu sa zic exact, s-ar putea ca nimeni sa nu se bage daca chiar SUA este atacatoarea de exemplu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gata fratica! S-a lamurit! Nu incepe niciun razboi! S-a dat raspuns, s-a explicat, s-a dat si funda! C'est fini! La munca!

| DovleacTurbat a răspuns:

Nu incepe nimic. Tehnologia militara e prea avansata si ar insemna pagube enorme si de-o parte si de alta si nu cred ca se vrea asta (parerea mea).

| Kogaion a răspuns:

Suntem deja cu un picior in el, dar oarecum poti sta "linistit" nu va mai fii ca in primele 2, adica nu vor mai exista tancuri si mitraliere, acum daca de exemplu ii enervam pe rusi, apasa pe un buton si ne-a ras de pe fata pamantului. Eu zic ca cel mai bine pentru noi este sa parasim NATO si sa ne vedem de ale noastre, noi nu avem nimic de impartit cu nimeni si nu trebuie sa ne amestecam in razboaiele altora si nici sa fim tarati in ele.

| relian a răspuns (pentru Kogaion):

Asa este daca apasa rusii pe buton, dar care buton, trebuie sa fabrice unu ca nici ei nu mai stiu de mai au butoane laughing si aia cu parasitu NATO sa stii ca sigur noi daca suntem siguri nimeni nu ne va face nimic laughing o sa traim in pace si fericiti forever laughing nu avem nimic de imparyiti cu altii ai dreptate doara ca altii se pare ca au de impartit cu noi laughing asa ca eu zic sa te pui la loc sa dormi ca te-ai trezit si ai visat ceva gresit laughing

| Kogaion a răspuns (pentru relian):

Rusii detin aceeasi tehnologie nucleara ca si americanii, deci stai tu linistit, daca ne invadeaza rusii cum s-a intamplat in Ucraina, nu o sa vina Americanii sa ne scape, Americanii la randul lor ne-au bombardat in 1944, niciodata nu si-au respectat angajamentele facute.

| relian a răspuns (pentru Kogaion):

Iauzi ce le stii tu ca un om mare laughing tehnologie ca si americanii nu au,aia te asigur, ca au bombe nucleare da au, dar nu au numai rusii si americanii, bombe de astea au multi si Franta si Anglia si Israel pana si Coreea de Nord, deci un razboi nu se tine cu bombe de astea, asta asa ca idee.Bombele astea sunt gen sperietoare, adica daca sa zicem noi RO am fi detinut o astfel de bomba am fi stat linistit ca rusii nu ar mai fi indraznit vreodata sa ne atace.E ca si cum vii tu la mine cu un pistol si eu am doara un cutit sa ma apar, deci tu vii sa ma ataci fara probleme.Dar ia sa am si eu un pistol sa vezi ca nu prea mai indraznesti laughing cam asa si cu bombele astea.In rest cu romanii bombardati de americani si de respectat angajamentele ar fi bine sa pui mana pe o caret de isotorie sau daca tot esti pe net sau ai net cauta si tu pe wikipedia despre razboiul asta al doilea si vezi si tu cu cine era RO cu cine era America, apoi putem discuta.Ce vreau sa zic e sa nu mai spui ceva ce nu cunsoti ca altii or sa rada de tine.Deci americanii au bombardat RO pentru ca noi eram adversarii lor, nu eram aliati cu ei, noi eram cu nemtii pricepi? Iara americanii erau cu Anglia, franta rusia etc.Deci nu era americanii sa se lupte cu franta sau nu stiu ce voiai tu sa faca aia,probabil sa ne ocoleasca ca noi suntem romani laughing. Oricum cu toate ca neau bombardat i-am facut praf pe americani atunci, le-am distrus o flota intreaga de avioane laughing deci despre ce angajamente vorbesti ca nu stiu? RO deocamdata este in Nato, iar nato nu e doara america, desi am putea spune si asa ca restul tarilor is de umplutura mai mult laughing nu mai zic de Romania care chiar e cu numele in NATO romanii nci arcuri cu sageti nu au, deci americanii de ar fi ceva sa ne atace rusii ce spui tu eu zic ca ar interveni, nu ar sta sa se uite mai ales ca au vreo 2 chestii in RO au o baza si o statie din aia antiracheta, pe care ei au montato din banii lor nu au platit romanii nimic, si baza aia de la constanta la fel. Iara rusii stai tu linistit no sa aiba curaju sa atace Romania, ei doara dau din gura, is terminati si tehnologic si din ce pct de vedere vrei tu.In Ukraina s-a intamplat ca aia is tot deal lor, rusii nor sa indrazneasca sa atace Polonia, sau Romania, nu au nici o sansa cas mancati.Americanii din pacate sau din fericire pentru aia care sunt prieteni cu ei mai mereu siau tinut promisiunile, americanii nu-s rusi, nu-s romani nu-s europeni, aia au cuvant asta asa ca idee.Noi romanii stii cum gandim? Gandim ca daca noi asa am face inseamna ca toti de pe planeta asta is ca si noi laughing dar nu e chiar asa, sunt si oameni cinstit, oameni care au cuvint iar printre astia se nr si americanii.Acum depinde si de RO ce face,daca stie sa profite de situatie,adica sunt in nato macar date pe linga aia, fata prieten, macar asa cu vorba nu stiu, fa ceva mai stiu si eu un ajutor macar simbolic, asa usor usor sa te apropii de ei, nu gata sunt in nato la revedere ne mai auzit peste 20 de ani deacum laughing nu asa merge o prietenie o alianta, trebuie sa ai activitate, sa te implici macar cu vorba, ca si in cazul tau ai prieteni te vezi cu ei vorbesti discuti, mai ajuti cu ce se poate etc, asa se mentine o prietenie.RO nu face nimic, ba mai mult guvenru populatia vorbeste pe americani de rau, unde te uiti numai de rau ii vorbesc, chestia asta nu o pricep.Pai cum vine asta frate eu te iau cu mine si tu mai mai daca ai putea miai da sin cap sau cum?laughing cam astia sunt romanii, cam asta este RO si nu e bine deloc.Eu daca eram sa zic asa venea stiu si eu ziua presedintelui american sau ce au ei pe acolo ministru apararii etc le trimiteam urari, sau daca faceau ceva bun pentru oameni la fel le trimiteam asa sustinere verbala ca e bine ca uite asa trebuie facut, ceva chestii din astea trebuie sa faci atunci cand esti sarac.Bine dar si astea trebuie facute nu de hoti si talharii ces la putere.Tu ce vrei pe baza ca suntem prieteni cu numele deacum eu trebuie sa te salvez mereu de la foc de la orice fara ca tu sa faci nimic? Relatiile trebuiesc intretinute frate, nu gata am intrat in nato la revedere ca si cum am intrat in rai laughing

| HarukoMariusDaniel a răspuns:

China si USA sunt adversari in economie.
Corea de Nord reprezinta un pericol pentru toata lumea. Conducatorul lor e pur si simplu inconstient! Pacat de acei oameni care sunt spalati pe creier... Corea de Nord o sa ajunga ca Siria...
Anglia deja si-a aratat adevarata fata cand a parasie UE. America devine din ce in ce mai " agresiva".
Rusia, de asemenea este o forta, relativ slaba economic fata de America.
Daca ar fi un al treilea razboi, eu vad asa aliantele!
NATO (+ Israel) vs China, Rusia, Mongolia
Sa nu uitam si de Japonia... eu unul ma indoiesc ca dupa ce au fost " terminati" de America in Al Doilea Razboi Mondial, sa se imprieteneasca asa " bine".

Un razboi de o asemenea amploare ar afecta intreaga planeta... putem spune chiar un scenariu biblic " Apocalipsa". Teama mi-e ca o sa se distruga resursele naturale...radiatii.

Acum, daca stam cu frica de razboaie... nu ne mai putem trai viata big grin Lumea e intr-o continua schimbare.
Eu unul sper sa nu mai inceapa vreun razboi de mare amploare... sper ca lumea sa isi dea seama de consecinte.

| relian a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Iti este frica ca or sa se distruga resursele naturale care sunt alea si cum or sa fie distruse? Mongolia? Nu stiam ca mongolia este o forta mondiala laughing Poate stiu si eu ca nau nici de unele aia da ar fi pe locu 1 laughing Anglia si-a aratat adevarata fata adica? Anglia a aratat ce vrea, adica daca mai poate sa ramana un stat stabil si la locul lui, ca iesit din balaceala aia mi se pare un lucru f bun.Coreea de Nord nu devine un pericol pentru nimeni.China si USA sunt adversari in economie? Eu stiam ca sunt parteneri nicidecum adversari laughing dar ma rog o fi daca zici tu.America nu devine agresiva deloc, america na ocupat nici un metru de teren nicaeri prin forta, sau poate nu stiu eu, daca stii ceva zine si noua.Dar aia cu Mongolia e buna, si RO ar trebuie sa se alieze cu Mongolia sigur am fi cei mai tari laughing

| UnSimpluRoman a răspuns:

Nato vs all laughing

| NAT0 a răspuns (pentru UnSimpluRoman):

ştiam eu :o
sper să aibă grijă de spatele lor.laughing)

| pufipo a răspuns:

Mai repede au ruşii cu atomica în noi şi rad jumătate din România laughing

| AndreeaCr a răspuns:

Nu cred ca incepe al Treilea Razboi Mondial, dar eu cred ca sigur vor fi niste conflicte intre SUA si Coreea Nord.

| Rastaman420 a răspuns:

Alianta oamenilor contra razboaielor si celor ce profita de pe urma lor