| peterkeigher12 a întrebat:

In curand implinesc 18 ani, cand trebuie sa ma duc sa imi reinnoiesc buletinul? Inainte sau dupa ce am implinit varsta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depunerea actelor pentru preschimbarea CI se face cu cel putin 15 zile inainte de expirarea valabilitatii CI actuala. Vezi pe CI cand expira si te duci mai repede, se pot depune actele cu pana la 180 de zile inainte de data expirarii.

| peterkeigher12 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc! Practic, ar fi o problema daca nu ma prezint cu 15 zile inainte?

| Ioandelasal a răspuns (pentru peterkeigher12):

Poti fi amendat, amenda este de la 40 lei la 80 lei.

3 răspunsuri:
| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Cu cel puțin 15 zile înainte de expirarea buletinului, trebuie să te prezinți să-l schimbi.Pe buletin este trecută data eliberării și data expirării.