| doiaruxxx a întrebat:

Intrebarea mea e daca poti folosi cutitul drept auto aparare sau daca nu, ce poti folosi pentru a te apara cand esti atacat pe strada, parc etc? Nu vreau sa aud raspunsuri de genul fugi sau ia lectii de autoaparare sau box sau mai stiu eu ce.

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In anumite conditii il poti folosi, respectiv daca apararea este proportionala cu atacul, se va considera legitima aparare.
Pe de alta parte este interzis sa-l porti in anumite locuri si la anumite evenimente sau sa-l folosesti fara drept, fapta constituind infractiune conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

| GdX a răspuns:

Daca umblii cu cutit la tine iti iei amenda si posibil depinde, dosar penal pentru port ilegal de arma alba.

| doiaruxxx explică (pentru GdX):

Si ce pot sa fac pentru autoaparare

| GdX a răspuns (pentru doiaruxxx):

Te duci la lupte. Karate, taekondo, box, mma, box thailandez.

| doiaruxxx explică (pentru GdX):

Nu am unde sa fac asa ceva in zona in care stau

| GdX a răspuns (pentru doiaruxxx):

Si iti este teama tare sa iesi pe strada de te gandesti la asa ceva? E ilegal sa porti arme albe la tine. Tine o surubelnita sau un pix metalic daca iti este teama.

| danutzu96 a răspuns:

Cutitele sub o anumita lungme a lamei nu sunt considerate arme albe. Dar mai bine porti un spay paralizant sau taser. Cu un cutit s-ar putea (si cel mai probabil) sa ajungi din victima, agresor.

| doiaruxxx explică (pentru danutzu96):

De unde pot lua spray paralizant

| danutzu96 a răspuns (pentru doiaruxxx):

Se gaseste la orice magazin de arme, vanatoare si airsoft. Sau poti comanda de pe internet https://www.military-shop.ro/Autoaparare/Spray-uri-paralizante/
Site-uri sunt cu sutele de unde se poate comanda.

| IIIshaneIII a răspuns:

Un pix metalic, o surubelnita si ar mai fi...si este ilegal sa porti un cutit.

| CezaraEM a răspuns:

Nu stiu daca cutitul te poate ajuta, dar o bata mare, eu cred ca e foarte buna! rolling on the floor

| doiaruxxx explică (pentru CezaraEM):

Da stiu o tava mai mare happy dar nu pot sa o tin sa nu se vada si cred ca e nasol sa ies cu tava sau bata pe strada happy big grin tongue

| doiaruxxx explică (pentru CezaraEM):

Da stiu o tava mai mare happy dar nu pot sa o tin sa nu se vada si e cam nasol sa ies cu tava sau bata pe strada happy big grin tongue

| JaxTeller a răspuns:

Poti sa cumperi de la un magazin de vanatoare sau de arme, iti recomand spray cu piper, cel paralizant nu are efect asupra persoanelor sub influenta drogurilor sau bauturilor alcolice