| elenamonica94 a întrebat:

Întrebarea mea este pot părăsi domiciliul cu cel mic? Va afecta dacă o sa bag divorțul? Ce pot face? Eu vreau sa rămână la mine cel mic. Mă afectează ca sunt în depresie sau ca iau un tratament? Ma poate afecta la divorț dacă părăsesc domiciliul cu cel mic?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca stati impreuna cu parintii sotului.
Daca stati atunci poti parasi domiciliul cu copilul, mai ales daca unde o sa stai ai conditii la fel de bune.
Daca stai numai cu sotul si acesta se face vinovat de violenta domestica atunci poti cere un ordin de protectie.
Depresia si tratamentul te poate afecta la divort doar daca te impiedica sa ai grija de copil.

| Sophieka a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mai are o postare anterioara in care precizeaza:
"Noi stăm într-o singura locuință 3 familii.Socri (părinții soțului) fratele și familia lui și noi... "

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca parsesti domiciliul vei fi tu persoana negativa si vei pierde la proces. Poti sa faci altceva: sa ceri un ordin de restrictie impotriva sotului (daca ai probleme cu el). El va fi obligat sa stea in alta parte pana la reglementarea situatiei (divort, partaj).

| elenamonica94 explică (pentru Salontanul):

Am făcut o sesizare la poliție și a zis ca pot părăsi domiciliul numai să-i anunț. Dar nu știu exact dacă asta ma va afecta în divorț

| Sophieka a răspuns (pentru elenamonica94):

Ti-a spus politia clar ca ai voie sa parasesti domiciliul doar sa-i anunti...Deci...

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mai mult, tratamentul pentru depresie este din cauza lui si te ajuta daca spui asta.

| elenamonica94 explică (pentru Salontanul):

Pai este din cauza lor ca părinți lui mă obligau sau dau mâncare ce vor ei și dacă nu mi-l luau și nu mi-l dădeau și soțului ii părea normal sa nu mi-l deie. Nu exista discuție între noi sa nu fi știut părinți lui. Plus ca părinți tot ma amenințau ca îmi ia copilul și o să rămân fără el.

| Salontanul a răspuns (pentru elenamonica94):

Daca parintii iti iau copilul poti sa-i acuzi de furt de minori. Eu, daca as fi in locul tau, m-as ruga la Dumnezeu sa le dea prin cap sa-l ia. In felul asta i-ai rezolva si pe nesimtitii aia.

| Sophieka a răspuns (pentru elenamonica94):

Ti-ai cam si facut-o cu mana ta... Ti-a trebuit sa te legi la un cap cu un prost care sta cu mami si tati si sa fie pe capul vostru.

| Lukasssz a răspuns:

Tu esti in depresie si vrei copilul? Mai mult am vazut in intrebarea anterioare ca te-ai taiat pe maini langa copil, sincer nu meriti sa ai copilul langa tine, lasa sa creasca normal cu tatal sau.

| Sophieka a răspuns:

Daca el nu stie ca esti in depresie sau nu poate dovedii, nu te poate afecta treaba asta...Dar ii poti afecta viata copilului depresia ta...Depresia duce la multe, si poti sa devii o persoana toxica pentru copilul tau.

Ca sa ramana copilul langa tine, ar trebui sa fi cat de cat echilibrata psihic, sa ai un venit bun si sa iti permiti sa il intretii si sa il ingrijesti corespunzator.
Daca tu mergi la servici si esti singura, trebuie sa iti permiti o bona, sau o gradinita cu program prelungit...