| CreaţaWsz a întrebat:

La ce varsta pot da de permis de conducere (categoria C)?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.20 din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
" (4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
d) 21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor din categoria A;"
De asemenea este necesar sa detii permis de conducere categoria B, citez:
"Art. 24^1. - (1) Permisele de conducere se eliberează după cum urmează:
a) pentru categoriile C1, C, D1 şi D - conducătorilor auto care deţin permis de conducere categoria B şi care au promovat examenul corespunzător categoriei solicitate;"

| CreaţaWsz explică (pentru Ioandelasal):

Am deja B-ul si mersi frumos! :*

5 răspunsuri:
| Peridava a răspuns:

18 ani.

| Peridava a răspuns (pentru Peridava):

Cred ca m-am grabit. Am vazut ca este nevoie sa ai deja permis cat. B.

| CreaţaWsz explică (pentru Peridava):

La 18 ani nu e in niciun caz si am deja categoria Bwinking

| pooly23 a răspuns: