| IMC90 a întrebat:

La ora actuala, varsta majoratului este 18 ani (conform legislatiei in vigoare).
Considerati acest prag ca fiind cel corect, sau considerati ca modelul american (unde varsta majoratului este 21 de ani) este mai realist?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este ca varsta de 18 ani este corecta, mai ales ca multe tari au majoratul la aceasta varsta si este de multi ani asa. Mai mult, schimbarea varstei ar avea unele inconveniente, legat de modificarea legislatiei si obiceiurilor. Numai bine!

65 răspunsuri:
| stefanioneci123 a răspuns:

Cel de 18 ani. Funda te rog

| Pitzipoanca a răspuns:

Eu zic sa mutam majoratul la 50 de ani. Asa ar fi bine. Si sa ne redenumim tara, sa-i spunem Hamerica.

| IMC90 explică (pentru stefanioneci123):

''Funda te rog''
Cred ca glumesti laughing Ce ai tu mai special fata de @Ioandelasal (de exemplu)? De ce naiba ti-as acorda tie raspunsul castigator? Mi-ai trantit 4 cuvinte neargumentate si imi comanzi sa te premeiz? Tu ai impresia ca asa merg lucrurile?

| ciuciubel a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Ar fi fain laughing sa bem alocatia pana la 50 ani laughing hai sa semnam niste petitii poate schimba astia legea laughing

| ElDictator a răspuns:

Eu sunt de parere ca varsta de 18 ani este mult prea frageda pentru resposabilitatile care le impune majoratul.
Tinerii de 18 ani sunt doar adolescenti, si mai au mult pana a ajunge la maturitatea intelectuala.

| Pitzipoanca a răspuns (pentru ElDictator):

Fratili mieu. E corect ce spui tu. Da' stii... nu e foarte realist. Inca functioneaza legile naturii.Asa ca e normal sa nu fim tratati ca niste oameni incapabili sa aiba grija de ei. 18 ani e varsta perfecta pentru majorat.

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns:

18 ani mi se pare vârsta corectă. Varianta americană e bună doar pentru ăştia mai grei de cap, care nu-s destul de copţi la 18 ani ca să facă faţă. Nu merită schimbată legislaţia pentru toţi inapţii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cetățenii Statelor pot conduce o mașină de la 16, fi chemați să-și servească țara în prima linie de artilerie, în război, la 18, și bea legal bere într-o bodegă la 21 de ani. Halal exemplu, stupiditatea și absurditatea legilor americane îmi dau dureri de cap.
Cred că 18 ani e o vârsta corectă, mai ales că nivelul de maturitate și educație diferă de la persoană la persoană, vezi maimuțe, cercopiteci rupți de realitate și la 30.

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

''Mai ales că nivelul de maturitate și educație diferă de la persoană la persoană, vezi maimuțe cercopiteci rupți de realitate și la 30. ''

Si atunci, trebuie sa-mi pun intrebarea : Este corect sa numim toti maimutoii majori? Sau mai bine dam un fel de test de departajare la 18 ani? Cine il trece, poate sa petreaca. Cine nu... mai sta pana la 21 de ani rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Și pentru cine-l pică la 21, să-l repete la 24 și tot așa... Văd că tot cu testele o ții.laughing
Sistemul american, privit atent, e unul destul de bine gândit, ca formă. Ei îți acordă drepturile în mod treptat, în timp ce la noi te încarcă cu toate drepturile deodată. Într-o zi ești un lache și ziua următoare ai drept de vot, poți da examen de conducere, îți iei țigări și sticla de Jack de la magazin nestingher... Stai, că asta ultima era valabilă și înainte, nu se schimbă nimic...laughing Bineînțeles, asta e doar dacă privești teoretic tabloul, practic, miserupist ești la 17, miserupist ești și la 18 și la 19, doar că acum ești miserupist cu acte și drepturi.
Tot nu te votez...rolling on the floor

| IMC90 explică (pentru Paulla):

Problema ar fi urmatoarea:

Majoritatea maimutoilor promovati la rangul de majori (prematur) au dreptul sa conduca, sa voteze si sa se inmulteasca.
Mergi linistita cu masina pe sosea si intra in tine un exemplar d-asta.
Sunt perfect constient de faptul ca avem destule persoane suficient de mature si la varste mai fragede (pentru a primi acest titlu). Dar oare nu trebuie sa facem diferentiere? happy

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

Și pentru cine-l pică la 21, să-l repete la 24 și tot așa...

A, in niciun caz. Nu poti sta pe banii parintilor la infint (exceptand cauzrile de handicap mital demonstrat, sau un alt tip de handicap ce nu-ti permite sa lucrezi). Si chiar si cu exceptiile astea tot nu poti sta la infinit (de aceea exista ajutoarele sociale)
Ma gandeam la restrangerea anumtor drepturi pentru persoanele care nu au putut sa promoveze. Stiu ca o tot tin cu testele, dar eu alta solutie inca nu vad.

| Paulla a răspuns (pentru IMC90):

Tot aia-i dacă înveţi să conduci la 18 sau la 21...Pentru început o să fii un dezastru şi o să te înjure toată lumea. Mai degrabă ar trebui modificată legea de la care ai voie să faci şcoala de şoferi, să te înveţe să conduci şi să te lase doar prin anumite locuri. Dar să pună o pedeapsă serioasă în caz că te-au prins pe unde n-ai voie.
Cu un test de majorat aş fi de acord, dar eu zic că cei care nu-l trec la 18 n-o să-l treacă nici la 21(cu câteva excepţii). Şi până la urmă, ce întrebări sau probleme(eventual practice) ar putea decide dacă eşti majorat? Că la teorie poate să treacă toată lumea...
Iar apoi, în afară de condus, la 18 ani nu faci mare lucru faţă de ce făceai înainte. Doar că atunci ai voie dpdv legal, înainte nu.

| ElDictator a răspuns (pentru Pitzipoanca):

18 ani este varsta perfecta pentru petrecerea de majorat, nu pentru majorat.
Nu pot sa neg ca exista intr-adevar persoane suficient de mature la 18 ani. Dar tot nu pot sa neg ca astfel de persoane sunt o raritate.

| IMC90 explică (pentru Paulla):

''Iar apoi, în afară de condus, la 18 ani nu faci mare lucru faţă de ce făceai înainte. Doar că atunci ai voie dpdv legal, înainte nu.''

Votezi. Si poate din cauza a 10 pitipoance proaste, iese X in loc de Y. Teoretic asta poate schimba foarte multe. Practic, traim in Romania laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns (pentru IMC90):

Ia uite că asta mi-a scăpat.laughing Simplă neatenţie. Eu tot merg pe ideea că dreptul la vot ar trebui câştigat printr-un test iq ceva, dă-o încolo de democraţie.

| Paulla a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Păi şi ce facem, trimitem jumătate de ţară la închisoare? Cine-i întreţine? Şi cine ne mai spală străzile şi adună gunoaiele?
Tot degeaba, îl pui pe unul care-i major să cumpere şi ai terminat problema. În plus, e deja interzis. Ce ai propune ca să nu mai fie doar de faţadă?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Anumitor drepturi cum ar fi care? Din ce înțeleg eu, tu zici ca acestor cetățeni să nu li se acorde dreptul la vot, că ăsta ar fi cel mai puternic și important drept pe care-l primești odată cu majoratul. Poate te mai gândești tu să le mai răpești și altele, cum ar fi dreptul urmării unor studii superioare, de exemplu, astfel încât ei ar fi osândiți să presteze doar munca de jos, pentru că nu le poți lua dreptul la muncă și n-o vei face, ar fi un deserviciu pentru absolut toată lumea. Ceea ce spui tu aici e că oamenii ăștia au doar dreptul la muncă mizeră, neputându-și exercita dreptul care stă la baza democrației, care reprezintă chiar Primul Amendament în State (tu ai venit cu exemplul SUA, inițial), acela de drept la expresie. Tu îi zici omului că poate să muncească, dar n-are voie să își dea cu părerea despre politica dusă la el în țară, în cel mai oficial mod cu putință - prin vot.
De asemenea, tu ratezi ceva, faptul că omul evoluează, dar prin legea ta draconică îl forțezi la o viață sub-mediocră, printr-o metodă pe care eu o găsesc destul de mincinoasă - un test.

Răspuns utilizator avertizat
| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

Am luat un model din State, nu am zis ca tot ce este acolo e bun. O simpla idee, pe marginea careia mi s-a parut interesant sa discutam.
Democratie deocratie, dar pana unde? Americanii au rezolvat-o din scurt : pana la 21 de ani, nimeni nu este major... Asa, nu se poate pune problema lipsei de egaliate.
Dar, pe buna dreptate : exista persoane care au implinit 18 ani si care sunt suficient de mature pentru a desfasura activitatile restrictionate minorilor. (pe ideea asta probabil ca s-a mers in Europa).

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

P.S: Si erau alte vremuri

De exemplu, degeneratia asta nu va fi la fel de matura la 18 ani cum era generatia ta (dau si eu un exemplu) sau a mea. Nu mai vorbim de a parintilor.
Cu cat timpul trece, cu atat varsta maturizarii creste semnificativ (parerea mea personala). Americanii, fiind cu 100 de ani inaintea noastra deja si-au dat seama de aspectul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Eu merg pe prezumția de nevinovăție și pe respectarea acesteia în orice situație și mi se pare greșit să pedepsești un om în mod preventiv, doar pentru niște suspiciuni și doar pentru că niște semeni ai lui prezintă anumite simptome ale bolii. Așa procedau și jandarmii la protestele de la Universitate, cât au dat cu gaze și bâte în toți, indiferent că erau simpli trecători sau protestatari pașnici, femei sau copii, doar pentru o mână de băiețași care au aruncat cu pietre în căștile lor.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

"Este corect sa numim toti maimutoii majori? Sau mai bine dam un fel de test..." Cel mai corect. La 18 ani ii trimiti la psiholog sa dea un test. Cine-l pica, nu-si ia majoratul si nu are dreptul (printre altele), sa sofeze, sa voteze si sa bea. Dar! Evident ca a picat testul din cauza lui (ca-i retardat), asa ca pierde si alocatia. Altfel or sa faca toti pe prostii sa ia alocatie pina la pensie laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Cred că totul se poate obține prin educație, dar o educație care să nu fie soră cu îndoctrinarea, așa cum se întâmplă astăzi din păcate. Dar grohăim emfatic, între halbele de bere, că trăim în era vitezei, deci de unde să mai absorbi răbdarea de a avea grijă să pui pușlamalele noii ere pe o direcție bună? Și prin direcție bună nu mă refer la a-i impune tu direcția pe care o consideri bună, că ajungem iar la îndoctrinare, ci să-l înveți să fie capabil să aleagă el direcția potrivită capacităților sale, care să fie cât mai constructivă, atât pentru interesul propriu, cât și pentru interesul comun.
Dar nici generația noastră nu e așa brează, nici generația dinaintea noastră nu e... Semeni vânt, culegi furtună, știi cum se zice. Și e așa cum e, ducem lipsă de timp, preocupare, energie și preferăm mereu calea cea mai rapidă, că o parcurgem cel mai repede și apoi ne putem întoarce cu toții la activitățile uzuale. Și nimic care să conteze nu se schimbă.

| Paulla a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Păi specifică pe viitor, că eu n-am de unde să ştiu ce ai tu în cap. Cum spui tu mai exact să nu-i întreţii? Să-i închizi undeva fără mâncare, fără apă, fără un pat ceva şi fără gardieni?
Să-i pui să măture strada, să strângă gunoaiele şi aşa mai departe în schimbul 'cazării', la care de altfel sunt obligaţi? Păi mie nu mi-ar conveni când merg dimineaţa la şcoală/servici sau unde mai merg să trec printre hoţi, criminali şi violatori fără pic de control de sine. Măsura ta e prea drastică şi ar aduce mai multe daune decât foloase. Masa trebuie îndoctrinată să se educe şi apoi exterminate scursurile sale.
Cu buletinul teoretic ar trebui să vii şi acum, prin unele locuri chiar ţi-l cere dacă te vede că pari mai mic(pe la hipermarket-uri în general). Şi tot degeaba.
Eu, în prin plan, nu aş face nimic. Nu văd o problemă aşa de mare în asta, că şi aşa suntem prea mulţi.