| Mosotti a întrebat:

Ma intreb eu de cate ori trebuie sa mai votam ca sa fie bine in tara?! Ca vad ca lumea tot voteaza si nimic bun nu se intampla.

Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| dinaprilie a răspuns:

Multi inainte..suntem de’o seama si ai vazut cam tot..de la revolutie pana la pandemie si tu totusi mai crezi ca noi suntem independenti? Cand NOI INPORTAM APA PLATA SAU STINGATOARE PENTRU INCENDIU? ( un exemplu stupid dar este ). Cand 100 gr de paine costa 3, 5 lei sub forma de covrigei? Mai speri? De ce? Solutia? Barca se scufunda dar salvatorii nostri de fapt doar ne tin ocupati…anul trecut am fost si am lucrat in Olanda. Ca un exemplu stupid dar asta e..azi mergeam spre munca si de dimineata la 7:00 niste muncitori decopertau o strada de vreo 100m - asfalt, borduri etc..am iesit de la munca la 15:30 si era gata in proportie de 90%..CU FORICELE PLANTATE SI IARBA SEMANATA.

36 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce sa mai votam. Putem votat si pe mama lui mama. Atat timp cat 70% din populatie crede in teorii cretine ale conspiratiei si ca le baga Gates cipuri in vaccin cum dracu sa ne fie bine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Păi să votăm să fie bine ca să nu fie rău, sau mai bine să nu fie nicicum, că tot aia e.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Cam ai dreptate, votam sa fie bine ca sa nu fie rau, deci aiurea.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu e vorba de ce votam, ci de ce educam. Alesii sunt produsul sistemului educational intr-o mare masura.

| anonimg a răspuns:

In conducere sunt numai oameni cu bani, pregatiti sa-si calce pe constiinta (sau mai bine zis fara constiinta) atunci li se va ivi ocazia.
Orice ai vota, tot o apa si-un pamant este.
"Trebuie sa moara rebuturile care sunt acum la putere". In locul lor vor aparea altele si mai rele.

| Mosotti explică (pentru anonimg):

Pai eu am zis ca degeaba votam dar cine intelege? Am zis si aici.
De aia am si pus intrebarea asta.
Dupa mine trebuie schimbat sistemul, si abia atunci va fi bine.

Si daca lumea vede ca voteaza de 30 ani si nu e bine, de ce mai voteaza?! De ce nu se gandeste de ce nu merge? Persista asa in aceiasi prostie?

Uite sistemul care ar schimba ceva (am mai zis asta si la alte subiecte):

1 - Sa desemnam noi candidatii, deci nu sa ne puna ei pe liste ce mafioti vor ei, si sa votam din ei ca sa rotim mafiotii la infinit. Adica vin 10 insi cu programul lor ce vor sa faca, si alegem din aia.
2 - Sa nu mai existe bani privati in politica, ca sa nu mai serveasca grupurilor de interese care i-au finantat pe ei politicienii.
3 - Sa fie verificati des, si daca nu au facut nimic, afara cu ei si sa dea salariile luate pana atunci inapoi, dar si ceva puscarie.

Lumea asta ar trebui sa ceara, schimbarea constitutiei, altfel nici o sansa.

| Lukasssz a răspuns:

Niciodata nu o sa se intample ceva bun in Romania, de asta 10 milioane de romani sunt in afara tari si cred ca o sa le urmez si eu exemplul.In Romania o duci bine doar daca esti parlamentar/proxenet/peste si nu mai are rost sa continui.

| raMLesS a răspuns:

Trebuie sa moara rebuturile care sunt acum la putere, asta inseaman ca mai avem vreo 15-20 de ani de asteptat pana ne indreptam.

| Mosotti explică (pentru raMLesS):

Degeaba mor rebuturile ca vin altele, trebuie schimbat sistemul.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru raMLesS):

Pai si dupa ce mor rebuturile astea, vin urmasii lor!

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Oameni și-au pierdut de mult speranța.
5 milioane au plecat și o să mai plece în continuare.
Ai văzut cum îți vorbește, ai văzut cum te tratează, ai văzut cum te ia de prost. Bun nici nu vor mai avea oameni care să muncească.
Oameni sau saturat.
N-au oameni nici maghiari nici români bun atunci să completeze cu țigani că asta e viața.

Europa sosim: Spania, Norvegia, Suedia, Danemarca, Olanda, Polonia, Portugalia etc?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Te-ai uitat la filmele cu Batman ei bine ai să observi că în Ghotam City oamenii bogați și influenți controlau orașul așa și în România.
Oameni bogați conduc România.

Politician = om de afaceri.

Guvernul e un mare rahat și așa va rămâne pentru foarte foarte mult timp de acum încolo.

Monarhia avea la bază uneori dictatura și fascismul dar se ajungea la dictatură.
Guvernul comunist era un singur partid care deținea controlul complet asupra țării. Dar se ajungea la dictatură.
Guvernul capitalist are la bază libertatea individului și dreptul de a alege urmat de hoție, șantaj, bătaie de joc, corupție în masă.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"Degeaba mor rebuturile ca vin altele, trebuie schimbat sistemul." hmmm hmmm, cam greu pentru ca e nevoie de toata tara aici iar aici ma refer la cei cu varsta cuprinsa intre 18-50 de ani ca aia trecuti de 50 de ani stiu foarte bine ca pana cand vor iesi la pensie vor veni alti mult mai lacomi si ticalosi decat cei din prezent.

Uite in 2004 era mult mai rau acum din 2014-2021 ia cam luat la rost pe astia din guvern insa in 7 ani Romania a pierdut din populatie si va mai pierde pentru ca viata e nedreapta cu toti.

Ai vazut cum iti vorbeste, ai vazut cum te trateaza, ai vazut cum trateaza omul de rand. Bun sa plecam cu milioanele de aici:

https://www.youtube.com/watch?v=d3ZiTKSXxFI&ab_channel=Digi24HD
https://www.youtube.com/watch?v=K96J1fYr74M&ab_channel=%C8%98tirilePROTV
https://www.youtube.com/watch?v=1nX11EYphnM&ab_channel=B1

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Destepti pleaca prosti raman sa voteze.
Romania pierde oameni prin cale naturala dar si prin depopulare.
Oamenii pleaca pentru ca aici singuri care pot trai cu adevarat sunt politicienii nu oamenii de rand.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

In Romania sunt 7 morti la o nastere si pentru ca pierde oameni varsta de pensionare se modifica la fiecare 10 ani.
In anii 90" mai exact 1992-1999 se iesea la pensie la varsta de 52-56 de ani acum in 2021 varsta de pensionare s-a schimbat 63-67 de ani iar handicapatii din guvern vor sa o mareasca chiar si pana la varsta de 70 de ani.

https://www.youtube.com/watch?v=mkQ2Y0INPyc&ab_channel=%C8%98tirilePROTV

| Werrich a răspuns:

"Nu contează cine votează. Contează cine numără voturile."
- Iosif Stalin

Răspuns utilizator avertizat
| Legion7X a răspuns:

Nu se intâmplă ca toți din parlament sunt oameni de puf, nu empatizează cu omul simplu sau cu lipsuri. La omul de puf, nu se observă probleme niciodată. Este o obișnuintă din copilarie sau tinerețe in gena lor.

| Mosotti explică (pentru Legion7X):

Nu conteaza ca e in puf, un om destept stie cum o duc si ceilalti mai amarati, empatizeaza dar nu ii intereseaza.

| Legion7X a răspuns (pentru Mosotti):

Contează, pentru dezinteresul de acolo pleacă, bineînteles plus interesele de partid. Un om gospodar, va gospodarii și în casa altuia, întodeauna dacă i se cere. o va face cu placerea și obisnuința zilnică din trecut luând-o ca pe o sarcină personală.

| Mosotti explică (pentru Legion7X):

Da, aici ai dreptate, insa nu toti gospodarii gospodaresc si la altii, unii doar la ei, au placerea doar la ei sa faca, stiu din astia.

| dinaprilie a răspuns:

Nu te mai gandi. Daca poti fa/ti bagajul si pleaca din tara..alege Olanda, spania..nu mai este de stat aici.

| Mosotti explică (pentru dinaprilie):

Si acolo nu e mult mai bine, ca si acolo tot sistemul asta e. Si eu vreau aici sa fie bine, nu sa fugim toti, sa luptam toti sa fie bine aici, ca se poate!

| dinaprilie a răspuns (pentru Mosotti):

Dupa cum am vazut eu, problema sta cam asa. Noi suntem o tara "de jefuit". De la astia ai nostri pana la aia ai lor. Tu vrei, eu vreau nu vor ei. Esti inca tanar si poate esti plin de energie si speri si vrei si iti doresti fapt ce imi aduce aminte de o expresie a unui nene patriot, roman care zicea cam asa: am suferit 15 ani in temnita pentru un popor de idioti. Tu sti ce e mai bine pentru tine.

| Mosotti explică (pentru dinaprilie):

Nu stiu daca mai is tanar la 44 ani, tocmai ca stiu despre ce e vorba, si am zis care e solutia.
Si daca nu vor ei, daca vrem noi ar fi de ajuns, insa lumea nu stie ce sa faca, ce sa ceara, aici e problema, nu stiu ca trebuie schimbat sistemul.

Vor sa-l dea jos pe cutare, dar habar nu au ce sa puna in loc, ca daca ar sti ce sa faca, ar face! Ii obligi in forta sa schimbe constitutia sa bage sistemul spus de mine, si apoi nu mai au cum sa faca rau, ca nu mai merge, ca am zis ce se intampla daca fac rau.

| Mosotti explică (pentru dinaprilie):

Cum sa fim independenti mai? Suntem total sugatorii UE si SUA, depindem 1000 % de ei cu totul.
Nu mai producem nici oua macar, le luam din polonia, dam valuta si pe oua.

Au avut grija UE sa nu mai producem nimic, ca sa-si vanda ei prostiile lor aici.
Pai tu nu vezi ca nici macar nu-ti vinde ce au ei la ei, iti fac produse mai proaste si pe alea ti le da tie separat.

Am dat resursele si pamanturile la UE ca altfel nu te baga in UE, ne-am vandut pentru niste cacao de vize scoase, suntem de cacao! Daca nu dadeam, acum aveam gazul nostru si acopereai 80 % din necesarul tarii, te mai puneai bine cu rusii si luai si cele 20 % ieftin si gata. Produceai curent tot cu gaz si avea si curent ieftin.
Suntem niste tampiti. Nici o tara n-a mai facut asa.

UE ne face politica in totalitate, nu are nici un interes sa ne dezvoltam ca sa le facem concurenta economica.

Unde e faza cu strada si bordura? Ca precis nu la noi, nu era gata sa repede la noi.

| dinaprilie a răspuns (pentru Mosotti):

Olanda

| Mosotti explică (pentru dinaprilie):

Pai da, aia-s rapizi si eficienti.

| dinaprilie a răspuns (pentru Mosotti):

happy

| dinaprilie a răspuns (pentru Mosotti):

Multi inainte..suntem de’o seama si ai vazut cam tot..de la revolutie pana la pandemie si tu totusi mai crezi ca noi suntem independenti? Cand NOI INPORTAM APA PLATA SAU STINGATOARE PENTRU INCENDIU? ( un exemplu stupid dar este ). Cand 100 gr de paine costa 3, 5 lei sub forma de covrigei? Mai speri? De ce? Solutia? Barca se scufunda dar salvatorii nostri de fapt doar ne tin ocupati…anul trecut am fost si am lucrat in Olanda. Ca un exemplu stupid dar asta e..azi mergeam spre munca si de dimineata la 7:00 niste muncitori decopertau o strada de vreo 100m - asfalt, borduri etc..am iesit de la munca la 15:30 si era gata in proportie de 90%..CU FORICELE PLANTATE SI IARBA SEMANATA.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Pai intai sa avem pe cine sa votam si dupa aia sa speram sa se intample lucruri mai bune! Eu, personal, nu cred ca mai avem vreo sansa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca votul nostru ar putea schimba ceva, nu ne ar mai lasa sa votam. rolling on the floor

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Da, dar nu trebuie sa ne lase, ei trebuie sa schimbam noi in forta ce trebuie, si sa facem ce trebuie.

| Fabianaa a răspuns:

M-am gandit si eu la asta.Mereu mi s-a parut amuzant cum romanii ies si protesteaza pentru demisia unui politician, doar ca apoi el sa fie reales la urmatoarele alegeri.Cred ca cei,, la putere'' aleg de dinainte cine sa castige, doar au fost materiale video care dovedeau frauda. Nu am votat niciodata si nici nu am de gand sa o fac.Care e rostul cand ei sunt doar niste hoti libidinosi? Putem vota mult si bine dar situatia in tara nu se va schimba cu nimic daca votam persoane incapabile.

| Mosotti explică (pentru Fabianaa):

Nu e vorba de asta, oamenii cer demisia unui politician dar nu stiu ce sa ceara, ce sa faca ca sa fie bine, aici e aici.
Si daca nu va fi reales, vine altul la fel de tampit.
Ei am mai zis si ti-o zic si tie, pana nu schimbam sistemul asa cum m-am descris in mesajele anterioare, nu are cum sa fie bine.

In acest sistem, oricine vine va fi rauvoitor, nu incapabil, pentru ca sistemul de asa natura e, ca sunt grupuri de interese ca ei iti pun pe liste candidati de ai lor, si tu votezi din aia.
Nici nu conteaza, poate sa nu fie frauda, tot rau va fi, cu sistemul politic actual.

Iar daca esti serios si vrei sa faci treaba, nu ajungi pe listele de vot in sistemul actual, deci nu poti vota decat lepre, ca doar alea-s pe liste.
Vezi ca si tu zici "daca votam persoane incapabila", pai nu ai cum sa poti vota persoane binevoitoare! Tu o zici ca si cum am putea vota pe aia buni, si asa ca tine gandesc multi, si tot spera sa dea de ala bun.

Asta nu stie lumea. Cu noul sistem care l-am zis, nu se mai poate sa vina rauvoitori.