| Wordofthat999999 a întrebat:

Pentru ce se votează mai exact, pentru cei care trebuie să ne prezinte în Europa sau se schimbă guvernul. Eu am inteles ca votam europarlamentarii adica nu se schimba guvernul deci... nu cred ca vom scapa de parazitii PSD...Deci pana la urma pentru ce votam?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Votam: cine sa plece in Rai (-ul UE) si cine sa ajunga in Iad (adica coruptii).

Ce nu e sigur: daca votul nostru va fi (sau nu) majoritar si daca politicienii vor tine cont de vointa majoritatii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu sunt fan PSD. Nu tot PSD-ul este format din paraziți.
Partidele din România care își trimit parlamentari în Europa, dacă își fac treaba, acolo în Parlamentul European, fac ceva pentru România din punctul de vedere al doctrinei partidului lor.
Astfel dacă PSD nu este alegerea ta, votează alt partid care să te reprezinte pe tine în Europa.
Apoi vei putea să contactezi pe acel parlamentar pe care tu l-ai votat ca să lupte pentru ideile, pentru legile pe care vrei tu să fie în Europa și apoi la noi în țară.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Non-parazitii din pesede, procentual, sunt mai putini decat numarul metalistilor raportat la populatia intregii tari.

| minrest a răspuns:

1. Oricum scapi de ceva deputati PSD in Parlamentul European; nu demulT un europarlamentar PSD, doamna Viorica Dancila, vorbea in interviu de Iran si Pakistan ca state membre EU, asa ca e ceva; acesta este cel mai mic avantaj. 2. Referendumul convocat de presedinte, odata validat, nu mai permite PSD sa acapareze justitia. Asta e mai important decat orice. Si nu numai PSD; cand vor veni PNL la guvernare, de exemplu, ce se stabileste acum va fi valabil si pentru ei. 3. Daca PSD va avea rezultate foarte slabe, e posibil sa piarda majoritatea parlamentara prin plecarea unor deputati, sau sa il dea jos pe Dragnea. 4. Alegerile astea fixeaza cota de piata a PSD, gradul de credibilitate si influenta politica a PSD; cu cat mai mica, cu atat mai bine.

| DanielDanny a răspuns (pentru minrest):

Cum spui tu suna bine, dar cui ii revine responsabilitatea justiție atunci? Mi-e sa nu ne trezim cu alții mai "deștepți" care sa ne justitieze cum vor ei... Sa nu cădem din lac in puț!

| minrest a răspuns (pentru DanielDanny):

Pai responsibilitatea justitie nu revenea parlamentului nici pana acum! E o carenta in legislatie care permite unui partid majoritar sa amnitieze politicieni corupti, condamnati, ca sa si-i pastreze la putere. E o carenta si posibilitatea de a modifica legile justitiei prin ordonante de urgenta; astea permit guvernului sa actioneze rapid, nu sunt prevazute ca sa faci legi fara deliberare si vot. E vorba doar sa remediezi aceste carente.

| venividivici2017 a răspuns:

Se voteaza pentru Euro parlamentare SI/SAU Referendum.Pentru Euro parlamentare, putem alege cine sa ne reprezinte in Europa, sa elaboreze legi pentru toata Europa, dezbateri samd.La Referendum, deocamdata este consultativ.Cu o prezenta de minim 30% si 2 raspunsuri afirmative, referendumul o sa fie validat si implicit pentru a intari justitia, o sa trebuiasca schimbata Constitutia Romaniei.Deci cu pasi mici, marunti, putem scapa de acei paraziti.Acum ar trebui sa se si voteze masiv si sa nu mai plangem de tot ce se intampla in tara!

| minrest a răspuns (pentru venividivici2017):

Da, este consultativ, dar daca este validat, cine va avea tupeul sa nu execute ordinul poporului suveran? Ce pasi marunti, sa puna mana si sa legifereze in parlament se s-a stabilit prin referendum, daca vor sa mai pupe ceva voturi la prezidentiale si parlamentare.

| BloodyLips a răspuns:

Https://youtu.be/LjEzN6ABT70
Poftim, aici e explicat foarte bine tot ce trebuie sa stii despre votul de azi

| laeimbrea a răspuns:

Astăzi votăm cine să ne reprezinte în Parlamentul European.
Pe lângă asta s-a organizat Referendumul pentru Justiție.

Sunt 3 buletine de vot, unul pentru Europarlamentare si două pentru referendum.