| AdrianaBacescu a întrebat:

Neata! Ce a facut ANI si dosarul care e cu incomptabil lui Iohannis ce a facut pana la urma sunt curioasa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este foarte clar solutia adecvata, asa ca va ramane tot la latitudinea CCR.
Sunt 2 solutii: nu mai poate fi presedinte, incompatibilitatea este pe 3 ani sau va beneficia de imunitatea prezidentiala si judecata va fi suspendata.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Astazi nu s-a hotarat nimic, dosarul a fost amanat pe 14.01. 2015. Detalii gasesti si aici:
http://adevarul.ro/......index.html

| Andrei7520152 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Buna. Ce se poate intampla daca va fi gasit incompatibil si de ce credeti ca se tot amana dosarul? Respect.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andrei7520152):

Nu este foarte clar solutia adecvata, asa ca va ramane tot la latitudinea CCR.
Sunt 2 solutii: nu mai poate fi presedinte, incompatibilitatea este pe 3 ani sau va beneficia de imunitatea prezidentiala si judecata va fi suspendata.

| eduard1 a răspuns:

Despre procesul de incompatibilitate al lui Iohannis! Constituția spune foarte clar în ce condiții încetează mandatul președintelui. Nu există alte variante...
"ARTICOLUL 97
(1) Vacanţa funcţiei de Preşedinte al României intervine în caz de demisie, de demitere din funcţie, de imposibilitate definitivă a exercitării atribuţiilor sau de deces."