| AltTheKid29 a întrebat:

Nu stiu daca este buna categoria, dar uite...Mama s-a despartit de tata acum ceva timp, prin 2009, cand eu aveam 9 ani, si de atunci mama nu a mai vorbit cu tata pentru ca zice ca:"Ma injura si ma face in toate felurile etc.". Tata e un om de treaba si mi-a spus ca daca vreau pot sa ma mut la el oricand, mi-a zis ca trebuie sa fac audienta la judecatorie, ma rog. Mama e o persuan nu tocmai OK, adica m-am certat intr-o seara cu ea din cauza unei tablete grafice si i-am zis ca nu mai suport tensiunea din casa, ca iubitul ei ma enerveaza (si-a gasit unul intre timp) si ca vreau sa ma mut la tata sa stau cu sora mea (tata s-a recasatorit, ma inteleg bine cu sotia lui si cu surioara mea) si mi-a scos toate lucrurile din dulap si mi le-a bagat intr-o geanta si mai avea putin si ma dadea afara din casa. La-m sunat pe tata sa vina sa ma ia si mai avea putin si turba de nervi (tata este ceva de genul "Gigi Duru' " adica te bate de iese untul din tine) si marog nu a mai venit ca l-a oprit sotia lui...Si acum vreau sa va intreb : E atat de usor, adica fac audienta si gata, sau trebuie sa fiu major sau macar sa am buletin (am 13 ani, o sa il scot anul asta)?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul tau va trebui ca tatal tau sa depuna o cerere la judecatorie pentru ca sa-ti stabileasca domiciliul la domiciliul lui. Veti fi citati toti (tatal, tu si mama ta) la judecatorie si in urma probelor administrate judecatorul va hotari daca accepta sau nu cererea tatalui tau.
Daca situatia este asa cum ai expus-o este sigur, cererea o sa fie acceptata, mai ales daca si mama ta este de acord sa pleci si daca tatal are conditii bune de a te creste.

2 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!