Întrebare recomandată | Dari150 a întrebat:

Ok, deci azi am primit un pachet cu un telefon Microsoft 535 nou. L-am primit din Germania in România, Tinca. Din Germania pachetul a fost asigurat cu DHL. A Fost trimis pe numele surorii mele, dar a fost ridicat de catre bunica (fara semnatura) livrat de postas. Am primit de mai multe ori colet, dar a fost livrat cu masina de la DHL, NU de postas. Cand l-am luat pachetul mi se parea foarte usor si era cam desigilat. Cutia cu telefonul era fortata si indoita, si GOALA! Fara telefon, fara incarcator. In Tinca la posta toata lumea pretinde ca nu stie, la Politia Romana seful da din umeri zicand ca nu se poate face ceva. Avand in vedere faptul ca vorbim despre Germania si DHL o sa primesc ceva bani ( atat cat s-a cheltuit pe telefon, si probabil jumatate din pretul platit pentru asigurarea la DHL). Ajutor!?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa fii despagubit cu valoarea declarata a coletului, sora ta sa depuna o cerere la posta romana, daca de la aceasta a primit coletul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai rezolvat-o pana la urma?

| luckyy a răspuns:

Nu trebuia-i sa dai banii inainte, cand vezi telefonul, atunci vad si ei banii!

| Dari150 explică:

@ioandelasal aparent postasul care a livrat pachetul a falsificat semnatura surorii mele ca sa poata sa livreze el pachetul( a trebuit sa semneze la DHL ca a primit pachetul si ca e in regula /la fel cum ni se intampla noua de fiecare data cand primeam colet/. Dar inca nu s se a rezolvat nimic deoarece postasul era plecat (acasa...)

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dari150):

Posta raspunde de faptele angajatilor sai facute in timpul si executarea serviciului, urmand apoi a se despagubi de la acestia.

| Dari150 explică:

Inca nu...

| Dari150 explică:

Nu aveam ce bani sa dau deoarece mama mea la cumparat de pe Amazon. Eu doar trebuia sa iau coletul de la dhl (nu de la poștaș... ) si gata telu era a meu.