Întrebare recomandată | EvelynSch a întrebat:

Pentru a ma muta la alt medic de familie, ce acte mai sunt necesare in afara cererii de inscriere pe care am primit-o de la medicul la care vreau sa ma mut? Nu mai tin bine minte, dar cred ca o copie dupa buletin si certificatul de nastere parca... alte acte mai trebuie, gen de la medicul de familie de la care vreau sa plec?

Răspuns Câştigător
| MedRex a răspuns:

Nu ai nevoie de nici un act daca ai cardul de sănătate. Cu cardul mergi la medicul la care vrei să te muți și te poate înscrie la el pe lista în mai puțin de 5 minute*.
*) cu condiția să nu fi schimbat medicul în mai puțin de 6 luni înainte și ca în cursul lunii în care vrei să te muți să nu fi primit un bilet de trimitere/rețetă compensată.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu-ti trebuie nimic de la medicul de la care pleci --- nici macar consimtamantul acestuia!
Pentru medicul la care te transferi sunt suficiente copia cartii de identitate si formularul de cerere completat si semnat.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii la linkul :
http://sanor.ro/acte-necesare-medic/

Toate cele bune!

| DianaDaria a răspuns:

Eu cand m-am mutat de la medicul de familie mi-a trebuit doar cererea de inscriere si buletinul... Acum poate depinde de medicul de familie