| Daniel_Iulian_1980 a întrebat:

Salut
De la ce varsta pot da de permis categoria D?
S-a schimbat varsta de la 24 la 21 de ani sau a ramas la fel?
Multumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.20, alin.(4) si (6) din OUG 195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
  "(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
  e) 24 de ani pentru categoriile de vehicule D, DE, Tb şi Tv.
  (6) Prin excepţie de la vârsta minimă prevăzută la alin. (4) lit. e), permisul de conducere pentru categoriile de vehicule D şi DE se eliberează de la vârsta de 21 de ani, cu înscrierea în acesta a codului naţional pentru atestarea valabilităţii categoriei numai în cazul conducerii vehiculului pe teritoriul României în prezenţa instructorului auto atestat sau a examinatorului din cadrul autorităţii competente în timpul desfăşurării cursului practic, respectiv a probelor practice pentru obţinerea CPI sau cu înscrierea codului european armonizat privind deţinerea unui CPI."

| Simpatic a răspuns:

Eu unul vad in lege ca s-a modificat

Regulamentul de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice actulizat

art.33
1) Persoana care solicită examinarea în vederea obţinerii permisului de conducere trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:

c) să aibă vârsta de cel puţin 21 de ani împliniţi, pentru categoriile C, CE, D, DE, Tb şi Tv, precum şi pentru subcategoriile D1 şi D1E;

https://lege5.ro/......n-04102006

| LisaJulie a răspuns:

24 de ani! Bafta!

| DonMoldo a răspuns:

Nu s-a schimbat nimic, tot 24 a ramas