| Nume6 a întrebat:

Pentru cazier judiciar cum se procedeaza, ce acte sunt necesare poate si altcineva sa ti-l ridice? Am inteles ca imputernicitul dar nu stiu cum faci sa imputernicești pe cineva.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca mergi personal este necesar doar actul de identitate (carte/buletin de identitate).
Se poate obtine si prin imputernicit cu procura speciala, autentificata de un notar public, conform Legii nr.290/2004, rep. in 2009, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 31.(1)Certificatul de cazier judiciar pentru persoane fizice se poate solicita şi prin împuterniciţii acestora, conform procedurilor legale în vigoare, după cum urmează:
a) în ţară, numai pe baza unei procuri autentificate de către un notar public;
(2)Conţinutul procurii trebuie formulat în termeni clari, din care să rezulte persoana care a fost mandatată, scopul şi durata mandatului."

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ca sa imputernicesti o persoana trebuie sa ai o copie dupa actul de identitate a persoanei pe care o imputernicesti: CI, BI.
Cu copia si actul tau de identitate mergi la un notar si-i spui ca ai nevoie de o imputernicire pentru ca persoana respectiva sa-ti scoata cazierul. Notarul stie ce trebuie sa faca. Platesti 50-100 de lei si-ti da imputernicirea.
Daca esti in strainatate imputernicire se face la ambasada sau la consulat.