| oprescudorin11 a întrebat:

Pentru mine A FURA cuprinde toata gama! De la a fura un ou, o functie, un portofel, un miliard, voturi, intelectual sau analfabet, tot FURT ORDINAR este!
De ce in legislatie se fac diferente?
Nuantari!
Eu i-as condamna pe toti la deportare in Coreea de Nord. Daca in tara nu mai exista pedeapsa cu MOARTEA!
Sau la arabi! Am auzit ca acolo le taie mana dreapta!
De ce nu se revine la o legislatie LIMPEDE?

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

In ce moment am spus ca e bine, ca e normal, ca e de acceptat asa ceva? Dar de la asta pana la condamnarea cu moartea e un pas urias. Tu esti si foarte prapastios si usor paranoic, las-o mai moale. Eu nu comentam ideea de hotie ci pe cea de pedeapsa cu moartea/taierea mainii sau alte barbarii din astea. Ce naiba, in ce secol traim? Nici nu am primit inca imigrantii si deja gandim ca ei? Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte? Pe bune? Asta e democratia pe care tu o vrei aparata cu orice pret?

Pedeapsa cu moartea nu ar face oamenii mai cinstiti, ci mai tematori, retrasi si in general usor de manipulat. Dupa cum securitatea nu a facut oamenii mai iubitori de comunism, ci mai dobitoci, paranoici si izolati in lumea lor.

Faptul ca tu dai doar sentinta, nu o si pui in practica nu se te face mai putin vinovat. Iar chestia cu pedeapsa cu moartea amanata la infinit e tortura psihica si din nou, nu te face mai bun ca ceilalti.

Pe de alta partea, asta cu furatul diplomelor a aparut ca si consecinta a unui sistem de invatamant putred si mizer, nu ca si cauza. Daca vrem sa ne pastram ca popor si sa ne cultivam valori sanatoase (ca nu putem spune ca le pastram pentru ca noi nu mai avem valori) ar trebui sa incepem prin a produce si oameni de calitate, pregatiti cu adevarat in meseria lor. Pentru ca in final, majoritatea diplomelor nu sunt la furate in sensul real al cuvantului, ci obtinute pe nemeritate, datorita unor standarde mult prea scazute.

79 răspunsuri:
| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

Pai daca nu vrem sa pastram principiile, discutia nu are sens!
Vrem mocirla, asta o sa avem! Chiar nu stiu cum sa mai comentez! Sunt la colt! Ma retrag!
E bine sa apara academii platite de stat (academii de analfabeti), e bine ca hotii fac ( corecteaza legi dupa interesele lor ), e bine ca apar propuneri (deocamdata) staliniste, de comisari NKVD care sa impuste pe cei ca mine sau tine atunci cand comentam!
E OK!
Tortionarii sunt bunicii alora care ne conduc de 26+50 de ani!
Taceti din gura!
Democratia este TACERE!
Vorba lu' Hamlet cand murea: The rest is Silence!
Bravo! Te-ai spalat pe maini!

| KodrutZ a răspuns (pentru oprescudorin11):

Democratia nu e tacere, ci zgomot de fond care acopera chestiile cu adevarat relevante. Poti sa tipi cit vrei, ca oricum nu te baga nimeni in seama.

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

Dragul meu! Eu am pierdut casa mea stramoseasca in acelesi imprejurari in care Klaus al tau a futat casa aia. Deci nu-mi arata dosarul, caci cunosc atat de bine speta incat, cred ca ma poti contrazice in Logica lui Kant, dar aici iti arat 5 metri cubi de dosare!
Nu Klaus ma intereseaza!
Problema este mai profunda ( nici macar casa mea nu ma mai intereseaza - am incercat doar un exercitiu democratic' ca sa mi-o obtin si nu s-a putut! In ciuda evidentelor).
Deci problema este de principiu!
Daca nu intelegi asta, inseamna ca eu voi gandi, ca biet cetatean ca Democratia ar insemna Dictatura majoritatii asupra minoritatii. Adica, daca hotii sunt majoritari si institutionalizati? Ma supun lor!
Gata! MA DUC LA CULCARE! FIAT JUSTITIA!
Iti place acum?
Nu-mi arata mie 'dosare'! Doar daca vrei sa-mi inseli picul de inteligenta, pe care abuziv as crede ca o mai am!
Asta este

| KodrutZ a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu e Klaus al meu. Chiar si daca ar fi cel mai mare dusman al meu in pricina respectiva, nu as putea sa ma bat cu pumnul in piept cum o faci tu ca ala e hot si nu e parte vatamata in aceeasi masura ca si mine.
Pai democratia fix asta inseamna, dictatura unei minoritati prin intermediul majoritatii. Uite de exemplu mizeria aia de catedrala a bintuirii neamului.

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

Interesant ce spui!

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

Interesanta formularea. Doar vreau sa te avertizez ca te aude intotdeauna, cine trebuie si se preface intotdeauna ca nu aude ce nu-i place!
dar asta e alta problema.
Totusi Democratia, in care cred cu adevarat, in ciuda criticilor pe care-mi permit sa le mai formulez, ca de aia e democratie, aduna totul, metamorfizeaza si in final poate duce chiar la ce vrem toti. Ca principiu si ca manifestare social -umana, ramane un fel de Dictatura a majoritatii!
Daca astazi Hotii sunt majoritatea, desigur, trebuie sa accept situatia.Dar nu ma obliga sa-i inteleg, nici sa-i iubesc!
Drumul lor nu mi-l asum! Asta e tot ce vreau sa spun!

| KodrutZ a răspuns (pentru oprescudorin11):

Islanda, acolo democratie. De ce? Pentru ca sint putini si procentajul de populatie educata, cu burta plina, si cu adevarat interesata de "viata cetatii" e covirsitor. Pentru ca au educatie si presa pe masura. Pentru ca atunci cind cei la conducere au luat-o pe aratura, a avut cine sa ii dea jos. Uita-te la noi in statistici si iti vine sa sari de pe bloc. In fiecare seara, peste 200.000 de copii se duc la somn nemincati. Probabil ca cel putin vreo 300.000 o fac si nespalati si dintre toti astia, macar vreo 20.000 batuti bine. Invatamintul se duce la vale. Presa de larg consum e egala cu zero, numai timpenii si modele false, nimic cu adevarat pozitiv.

| oprescudorin11 explică (pentru Fatamuntilor):

Asta ziceam si eu! Democratia este Dictatura majoritatii asupra minoritatii. Spre exemplu, poate si tu ai facut compromisuri, macar 'incjhizand ochii'. OK
Asa au facut si altii. In vremuri de rastriste, popoarele ingenuncheate, vrand ca sa nu ajunga la extinctie, fac orice ca sa supravietuiasca. E o chestie normal fiziologic.
Faptul ca majoritatea populatiei Romaniei subjugate, au ajuns sa fie HOTI CLAR si in cea mai blanda apreciere doar COLABORATORI intru hotie, asta nu e de bun augur.
Asta nu ne justifica pe acei minoritari (poate avantajati - nu pot sau nu au nevoie sa fure)sa TACEM din GURA!
Sau Nu?

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

Dar ce vrei? Un guvernator? OK ESTE!
Asta e problema? Iar esti copil?

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

In Sfanta Scriptura (iti spun caci te respect), scrie ca orice criminal, hot, MOARE de mana lui Dumnezeu!]
Ca atare, daca nu ai ce-ti reprosa, stai linistita.Cata vreme nu reprezinti interese straine tie pe care din cauza lacomiei, le-ai putea promova. Dar nu-i treaba mea! Eu am furat si pentru o clipa de nebunie!

| KodrutZ a răspuns (pentru oprescudorin11):

Ce vreau eu e EDUCATIE, dar nu o sa existe asa ceva atita vreme cit saracia si mafia bor merg in cirdasie cu vinzatorii de neam.

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

Ma dezamagesti, VREI SA FUGI!
Pai pana acum spuneai ca bine conduce cel sau cei care ne conduc!
Asta se numeste "SPAIMA'. Vorbeste cu psihologul cumparata din aceleasi motive : lacomia!
Noi ce naiba suntem?
Cate un pic de la fiecare, asta este democratia! Nu sa ne umflam stomacul si sa ne gandim cum mai putem fura, intimida precum colega OANA 24(@$) sau asa ceva!
Crezi ca e greu sa fugi!?
Doamne Dumnezeule! Sunt analfabeti fugiti in SUA, CANADA, Alaska etc.
Crezi ca mie nu mi-a trecut asta prinn minte. Discutia era despre a face in Romania ceea ce am merita, minoritatea de oameni care ne considera cinstiti, sau cei care vrem ca in acest perimetru vrem sa facem ceva!
Sunt satul de caini care fug de HINGHERI!
Asta am devenit?

| KodrutZ a răspuns (pentru oprescudorin11):

?

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

Eram foarte ingrijorat, ai remarcat, ca legislatia nu ofera destul de multa protectie HOTILOR, Criminalilor, etc.
Tu ai facut ceva, ai colaborat cu vreun ONG care sa creeze o baza legala, aplicabila de PROTECTIE a inftractorilor!?
Tu stii ca nu pot dornmi noaptea, ca ma gandesc cat de mult sufera un violator sau un Criminal sadic!
Zau! UE nu se gandeste la nimic!
Ce democratie mai e si asta, in care un HOT ordinar, un Criminal Odios, Un Violator Sadic, nu poate locui intr-un Palat, cu asistenta de la tine (psihologica) cu mijloace de RECUPERARE! Doar idealul este sa facem ingeri din ei!
Lasa pe prostii care muncesc cinstit, care aleg sa rabde, sa nu fure si sa nu omoare! Aia oricum nu au nevoie de psiholog! De mancare nici atat! Caci rabda! OK
Esti geniala! Pe cand NOBELUL?

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

II dedicasem raspunsul colegei noastre 'psiholog in formare', careia i-am acordat o funda fara valoare, decat onorifica.D-nei
Oana92, care lupta pentru 'democratie ' si stie regulile!

| oprescudorin11 explică (pentru Ioandelasal):

Adica trebuie protejati genul Robin Hood?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru oprescudorin11):

N-am spus nicaieri asta. Fiecare trebuie protejat ori pedepsit in functie de faptele sale.

| oprescudorin11 explică (pentru Ioandelasal):

Nici nu m-am gandit sa insinuez ceva.Nu este in puterea mea decat, poate in virtutea liberei exprimari.
Pe de alta parte, constatand fapte (in afara celor exprimate in presa care e partasa), as putea spune ca nu cred intr-o astfel de Justitie! Adica:daca e un hot care a donat sau a ajutat 'sarmani ', altul care a jefuit o vaduva, altul care a facut un camin sa ingrijeasca copii, sau altul care a furat ultimii 2 Lei din buzunarul celui mai amarat om, in numele 'robihoodismului", TREBUIE PROTEJAT!
Daca se face asa ajungem ca in ziua de azi!
Legea e lege! Nu pe jumatate sau pe sfert! Altfel nu mai este lege!
Dau exemple:
Faptul ca Iliescu a protejat, aparent societatea, caci cam toti erati membri PCR, ca a crezut ca nu se va ajunge la genocid ATUNCI, nu -l absolva de nimic! A facut mai mare rau, l-a perpetuat!
Ca ne conduce acum un presedinte gainar, care nici macar nu stie sa apere o lege! Caci un biet gainar, a furat si el cateva case, a adus 'chipurile ' investitori in tara, asta nu e LEGE!
Ca nu se vor alege cu nimic, asta este altceva!
Ca nu au furat miliarde!
De fapt au inchis ochii! Crezand ca fac bine! Sincer cred ca au fost sinceri!
Dar nu asta este LEGEA!
Nu stiu daca ati citit KAFKA si ati reflectat!
Dar nu el e masura legii!
Stiti foarte bine ca, mai ales cand se iarta furaciunile celor care -si inchipuie ca fac legea, atunci LEGEA nu mai exista!

| oprescudorin11 explică (pentru Ioandelasal):

Daca Napoleon, a afirmat la un moment dat ceva in genul: 'mai bine omor 1000 de nevinovati, decat sa scape un singur vinovat', nu s-a gandit decat la 'FIAT JUSTITIA SALVE!".
O societate nu poate exista, pe termen lung, la jumatati de masura!
Firea umana este Binara! Da ori Ba!
Daca azi cineva iarta un hot, daca te conduc hotii( ce e mai rau), FINITA COMEDIA!