| oprescudorin11 a întrebat:

Pentru mine A FURA cuprinde toata gama! De la a fura un ou, o functie, un portofel, un miliard, voturi, intelectual sau analfabet, tot FURT ORDINAR este!
De ce in legislatie se fac diferente?
Nuantari!
Eu i-as condamna pe toti la deportare in Coreea de Nord. Daca in tara nu mai exista pedeapsa cu MOARTEA!
Sau la arabi! Am auzit ca acolo le taie mana dreapta!
De ce nu se revine la o legislatie LIMPEDE?

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

In ce moment am spus ca e bine, ca e normal, ca e de acceptat asa ceva? Dar de la asta pana la condamnarea cu moartea e un pas urias. Tu esti si foarte prapastios si usor paranoic, las-o mai moale. Eu nu comentam ideea de hotie ci pe cea de pedeapsa cu moartea/taierea mainii sau alte barbarii din astea. Ce naiba, in ce secol traim? Nici nu am primit inca imigrantii si deja gandim ca ei? Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte? Pe bune? Asta e democratia pe care tu o vrei aparata cu orice pret?

Pedeapsa cu moartea nu ar face oamenii mai cinstiti, ci mai tematori, retrasi si in general usor de manipulat. Dupa cum securitatea nu a facut oamenii mai iubitori de comunism, ci mai dobitoci, paranoici si izolati in lumea lor.

Faptul ca tu dai doar sentinta, nu o si pui in practica nu se te face mai putin vinovat. Iar chestia cu pedeapsa cu moartea amanata la infinit e tortura psihica si din nou, nu te face mai bun ca ceilalti.

Pe de alta partea, asta cu furatul diplomelor a aparut ca si consecinta a unui sistem de invatamant putred si mizer, nu ca si cauza. Daca vrem sa ne pastram ca popor si sa ne cultivam valori sanatoase (ca nu putem spune ca le pastram pentru ca noi nu mai avem valori) ar trebui sa incepem prin a produce si oameni de calitate, pregatiti cu adevarat in meseria lor. Pentru ca in final, majoritatea diplomelor nu sunt la furate in sensul real al cuvantului, ci obtinute pe nemeritate, datorita unor standarde mult prea scazute.

79 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Prin exemplul propriu! In loc sa cautam pedepse pentru hoti ar trebui sa invatam sa fim noi corecti. Si vor invata si altii de la noiwinking

| Oana92 a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu va mai exista niciodata asa ceva. Pentru ca noi nici la scandal nu ne putem organiza. Cel putin la ultimele proteste, daca intrebai 100 de oameni pentru ce sunt acolo, 100 de raspunsuri primeaiwinking Plus ca asta nu ajuta cu nimic. Ok, pleaca gunoaiele astea si vin altele mai rele. Am crezut ca mai rau ca ponta nu se poate, ei bine, uite ca se poate. Nu mai avem un ministru plagiator si mitoman, dar avem un presedinte mut, plimbaret si moale ca o plastelina si un ministru cu potential, dar redus la tacere de o mana de oameni cu interese mult prea mari. Deci, ce am rezolvat?

Plus ca daca jumatate din oamenii care au iesit la proteste ar fi pe deplin corecti (de la bilete compostate in fiecare mijloc de transport, la strans rahatul cainelui si pana la examene luate pe bune si refuzul de a da spaga la medic) lucrurile s-ar schimba in bine. Ar fi si asta un inceput...

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

Si eu am furat, in cardasie cu altii... exact ce se intampla acum.Am invatat sa fiu corect, stiu si PRETUL! Sunt destul de batran sa nu-mi pese! Sa nu mai imi pese! Abia la batranete am aflat ceea ce tu inca nu ai realizat.
Ti-am acordat 'funda' (adica nimic nu m-a costat) nu pentru parerile tale sovaitoare, in neconcordanta cu ale mele de acum, avand in vedere diferenta de varsta iti acord (cine sunt eu? Nimeni), prezumptia ca vei intelege mai tarziu.
Deci funda este nu pentru gasirea solutiei ci pentru FRUMUSETEA de a cauta o solutie in cadrul Democratic!
Cu care eu nu sunt de acord!
Cand e vorba de HOTIE!, nu trebuie MILA, nici MIJLOACE DEMOCRATICE!
Tocmai de asta se folosesc fariseii!
Omul este un animal care stie doar de FRICA! Sunt depasit de ideile noi, recunosc.
Pavlov stii ce a facut, dupa ce i-a murit cainele!
Ii ducea in fiecare zi 'de mancare'!

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

Ca Pavlov de la caine sau cainele de la Pavlov?

| Oana92 a răspuns (pentru oprescudorin11):

In secolul 21 un caine nu mai este dresat, ci educat, prin iubire si recompense, nu prin pedepse. Mi-am pastrat (inca) un strop de incredere in umanitate, si daca pentru caini am evoluat, cred ca si omul merita sansa astawinking

| KodrutZ a răspuns (pentru Oana92):

Problema e cam asa. Ideal ar fi sa ne cunoastem si sa ne aplicam drepturile la nivel mai jos, si sa nu toleram hotia. Adicatelea:
0. Fara spagi, sub nici o forma. Unii sint imbecili, altii nu. Se aplica si la stat si la privat, in cam toate domeniile. Tu, ca si client, trebuie' sa iti pui speranta in profesionalismul aluia cu care ai de-a face, dar ii poti si pune in vedere foarte politicos ca daca o comite cu intentie, atunci ii rupi capul sau/si o sa ai grija sa nu mai lucreze in domeniu. Exemplu foarte simplu - postas betziv, probleme mari cu livrarile postale, vecinii stiau si tolerau asta de vreo 5 ani. CINCI ANI. Avut si eu probleme. facut frumos trei reclamatii direct la Bucuresti, venit organul de control de la sediul central din Iasi, nu de la OP-ul meu, discutat frumos cu ei, rezolvat. Acum ma stiu toti din OP-ul de care tin dupa nume, nu se uita strimb la mine, isi fac treaba, iar postasul ala... nu prea mai e postas. Fara ca eu sa am absolut nici o pila, fara sa fiu nimic mai mult decit un gigel oarecare. Doar ca nu m-am plins pe net ca ce de cacao e posta, ci mi-am folosit drepturile.
1. Sa AJUTAM pe cei din jur. Chiar daca nu sintem corecti. Stiu, e cu dublu sens. De exemplu, nu ma deranjeaza deloc sa vad un chioscar care nu da bonuri fiscale fiindca stiu cit de greu o duce categoria asta si cit de multe mici afaceri de-astea de familie s-au dus draq. Pe de alta parte, ma deranjeaza si evit sa cumpar de la tot felul de supermarketuri de cartier detinute de "smecheri" despre care se intimpla sa stie tot cartierul ca sint curvari, platesc prost, si mai ales *** angajatele la propriu. Din pacate, aici intervine pasivitatea. Lenea. De ce sa merg 200 de metri cind e magazinul la scara blocului? A, e curvar si plateste prost? Da' ce, lucreaza mama la el?
2. Sa fim INFORMATI. De exemplu, in momentul de fata, majoritatea brandurilor de lactate aparent romanesti NU sint romanesti si lucreaza cu lapte importat de la unguri. Ai habar ce bagi in tine, sau te doare la basca ca taranii nostri dau laptele la porci si tu bagi bani in buzunari alora de vor sa isi ia chipurile Transilvania inapoi?

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

Deci ramai cu sansa sa imblanzesti 'cu IUBIRE ' Academia de Hoti!"
Esti foarte ambitioasa!

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

Si tu, votand un gainar, un derbedeu, care a furat o casa (cel putin -dovedit) crezi ca poti asana mizeriile de la cartierul tau?

| oprescudorin11 explică (pentru Radu284):

Poate avem ceva de invatat si de la laturile astea!

| Oana92 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Deja m-am ambalat. Prea le intorci si le sucesti! Am sa repet, pentru ultima data: nu sunt de acord cu hotia, de niciun fel. Trebuie pedepsita inca de la inceput, dar NICIODATA nu am sa pot sa fiu de acord cu pedepsele propuse de tine. Pentru ca sunt OM, am capacitatea de a empatiza, am facut si eu greseli in viata (ca toti, de altfel) si consider ca oamenii merita sa primeasca noi sanse de a-si continua viata dupa ce si-au platit greseala. Poti sa educi cu iubire oamenii astfel incat sa nu ajunga hoti si criminali. Si poti sa le oferi sansa de a-si rascumpara greseala (asta e rolul principal al penitenciarelor) pentru ca toti merita o a doua sansa.

Un om care respecta DE FRICA si nu din convingere un set de reguli e un om indobitocit, redus la stadiul de animal, fara ratiune, usor de manipulat. A respecta DE FRICA e dictatura. Romania a ajuns in principal in halul asta pentru ca mare parte din oameni au trait o viata cu frica in san si nu au avut nici curajul sa infrunte prostii de la conducere si nici puterea sa isi expuna ideile. A trai cu frica e un lucru ce naste monstrii si ce permite domnia celor care au putea de a aplica pedepsele. A respecta regulile datorita unor valori sanatoase e lucrul dupa care ar trebui sa tanjim ca popor.
De aici si legatura cu dresajul/educarea cainelui oh go on

Pentru un om care a declarat ca a furat esti foarte dur in pedepse. Daca tu esti asa corect si fara de pacat, de ce ai furat? A fost ok cand ti-ai primit practic o noua sansa de a-ti sterge trecutul, nu? Altii de ce nu o merita?

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

Mesajul me e claR! Daca tu esti Pavlov si eu Caine! Hai ca sa furam! Toti! Cat mai destept! Poti si sa ucizi cu dragoste! Imi place ideea! Sa infiintam institutii care sa UCIDA din, sau CU Dragoste!
Bravo! Imi place cum gandesti!
FACEM UN ONG!

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

Are hotarare DEFINITIVA! Esti tampit?! Pe mine m-au furat similar! Stiu TOT!

| Oana92 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Foarte trist daca asta e tot ce ai inteleswinking

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

E normal? Daca exista PEDEAPSA CU MOARTEA, nu era o situatie de asta!

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

Nu esti de acord dar accepti! Esti mai mare hoata decat ei! SIMPLU!

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

Deci nu vrei sa ucizi nici cu dragoste?
Asta mi-a parut sa fie acceptabila (solutia ) din partea ta!
Iti voi explica METODA! Din istorie iti dau doar 3 exemple:
Hitler a executat n-persoane folosind Dragostea
2.Cleopatra a ucis cel putin pe Antoniu!
3.Alexandru cel Mare a ucis pe tac-su tot din Dragoste imensa!
Mai vrei exemple!?
Trist e pentru tine, viitor psiholog care nu poate sa faca sa inteleaga un biet om in ce 'mocirla' se plimba!
Curaj!
Poate vei gasi altii mai fluenti!

| Oana92 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Ti-am mai sugerat vreodata sa consulti un specialist? Toate teoriile astea ale conspiratiei, toate indreptate impotriva ta, toate masurile astea extremiste si toate intrebarile de fatada (pentru ca de fapt toate ajung sa duca cumva la ceva ce ti s-a intamplat tie) nu ascund nimic bun. Ia-o ca pe o recomandare, nu ca pe o bataie de jocwinking

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

Sunt nespus de incantat de grija ta, vis a vis de mine!
Numai ca eu nu mai am interese decat in domeniul 'curiozitatii', in ceea ce ma priveste.
In acelasi timp sunt de asemenea foarte ingrijorat de ingrijorarea ta, manifesti mici elemente schizofrenice, paranoide usor sesizabile.
Dar nu te ingrijora! Uneori se vindeca! A propos : de ce vrei sa fii psiholog? Unii se fac strungari, altii sparg coduri la NASA sau la CITY -BANK! Sau la Sillicon Valey!
Pari sa ai un IQ deosebit, peste 90
Piata de munca asteapta o gramada de vanzatoare la magazine.
Si tu cand colo : vrei sa fii psiholog!
Ciudat!

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

Ti-as da un test de evaluare! Daca accepti!
Testul copacului!
Imi desenezi (poti si mental si-mi povestesti) un copac asa cum il vezi tu! Sa nu fie brad!
Promit sa pastrez discretia!
La buan scriere!

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

In general nu-ti face griji: nu se cunosc tulburari la un IQ sub 100! Deci dormi linistita! Eu chiar nu-mi bat joc, incerc sa te incurajez! Vei fi un cetatean de baza a hotilor democrati, justificati si toleranti!

| Oana92 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Acum nu doar ca m-ai ambalat, dar ai reusit si performanta de a ma enerva pe seara asta. Pana una alta, nu sunt nici curioasa, nici ingrijorata in ceea ce te priveste. Am considerat ca prin intrebarile tale vrei sa porti o discutie constructiva si nu vrei ca niste necunoscuti sa iti aplaude ideile geniale si sa fie de acord cu tine orbeste. Evident nu e asa. Tu vrei oameni care sa spuna ca tine, indiferent de dovezi si argumente tocmai pentru a-ti alimenta teoriile stupide.

Apoi, eu imi pot sustine teoria cum ca tu mergi spre paranoia. Tu insa nu ai argumente pentru a sustine ca eu manifest elemente schizofrenice si paranoide. Sunt vorbe aruncate in vant, doar ca sa pari interesant. Si pe mine nu ma impresionezi cu asta.

Eu nu m-am luat de iq-ul tau si pana acum nici nu ti-am zis ca ai imbatranit degeaba si ca mai mult ca sigur esti un om incredibil de dificil. Nu ti-am spus nici ca esti mai schimbator ca vremea in luna mai, din moment ce cand sunt de acord cu tine ma feliciti pentru abilitatile mele de psiholog si cand am argumente contra iti pui intrebari asupra iq-ului meu. Dar ti-o spun acumwinking

Si pentru ca vreau neaparat sa inchei conversatia asta stupida iti raspuns si la ultima postare. NU ma lua cu testul copacului, pentru ca am capacitatea de a-l interpreta. Nu aud acum prima data de elwinking Si doar asa, pentru cultura ta generala, nu poti evalua un copac povestit, pentru ca se interpreteaza si proportile, asezarea in pagina, accentuarea unor linii si etc. Si in instructaj nu ii spui omului sa nu deseneze brad, ca poate el aia vrea sa deseneze si aia trebuie sa interpretezi. Dar na, doar atat poate un iq de peste 90winking

| oprescudorin11 explică (pentru EneCristian):

Nu noi suntem ca oile, doar niste netrebnici ne trateaza asa.

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

Povesteste-mi copilaria, frustrarile!

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

Si aspiratiile, lasa colpacul, daca stii ceva poti complica diagnosticul.

| KodrutZ a răspuns (pentru oprescudorin11):

Vad ca vorbesc la pereti legat de "furatul dovedit" asta al tau...

| Fatamuntilor a răspuns:

Legile NU sunt corect aplicatesau NU pentru toata lumea!
Daca un amarat de batran face inchisoare pentru ca a furat o paine (vezi Mizerabilii), nu acelasi pedeapsa li se celui care fura voturi sau ceva mult mai grav. Intamparea face ca respectivul sa fie parlamentar si normal, are inuminate! De obicei li se da cu suspendare (daca scapa de inumitate), sau inchisoare la domiciliu.Care bineintes continua sa traiasca in condiilie cu care este obisnuit.
Cine sa faca legile daca printre ei sunt care fura?

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

A fost facut din motive manipulatorii, sa-ti fac legatura si cu IQ-ul, din limita gandirii care-l face susceptibil la slugarnicie, completat si cu faptul ca poate fi santajat fiind INFRACTOR CLAR!
Nu vreau sa ma conduca infractori! Caci LEGEA nu mai are nici o valoare! Unde nu e LEGE apare MIZERIA GENERALA! Se vede deja, se pare ca tip degeaba! Am ragusit ca de 26 de ani sa tip. Am sa ma stapanesc, oricum vorbesc degeaba. "unde-i lege nu-i tocmeala!" Cu ideea asta am fost crescut dupa ce m-am nascut! Acum vor sa scoata o 'lege', infractorii care conduc, dupa cum se vede, in care sunt eliberati cei care platesc prejudiciul, integral, sau la tocmeala.
Aici se calca UN PRINCIPIU! Acela este ca 'furtul' are doua componente,! prejudiciu(cu bataie pe termen scurt), 2. MORAL, cu bataie pe generatii!
Pedeapsa nu se aplica numai pentru PREJUDICIU, ci si MORAL, caci acel individ este un GUNOI social. Care trebuie pedepsit MAI ALES pentru ASTA-intentia si realizarea actului de a fura!
Voi va tocmiti? Cand te-ai tocmit cu hotul, esti tu insuti HOT!
How aboat This?

| KodrutZ a răspuns (pentru oprescudorin11):

A fost facut, lol. Serios acuma, ai cumva vreun rezultat a vreunui test de-al lui de IQ? Si eu la un moment dat eram angajat si patronul avea impresia ca sintem tantalai pe acolo, iar cind am dat teste de IQ si omul lui de acolo a iesit de idiot iar noi ceilalti aproape si de-a dreptul geniali, se uita altfel la noi. Plus de asta, IQ-ul nu are nimic de-a face cu capacitatile de lider sau rezistenta la manipulare sau nu.
Nici eu nu vreau sa ne conduca infractori, dar asta se intimpla de 25 de ani. Lege e, dar nu se aplica. Ia si citeste despre Brasov 1987 si ce s-a intimplat dupa 1989 in legatura cu tortionarii de atunci. Restul e apa de ploaie. Principii, haha.

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

Adica? Vrei sa te duc sa vezi dosarul? Nu stiu ce vrei sa insinuezi!
Stie toata lumea! Vorbim de 'hotarari definitive' luate de Instanta, daca mai conteaza in tara asta!
Poate ai alt plan de gandire! Spune-mi, sa ma linistesc si eu! Gresala este un atribut al tutulor (ca sa parafrazez un dictator).

| KodrutZ a răspuns (pentru oprescudorin11):

Citeste asta de 2000 de ori - http://www.digi24.ro/......l+Sibiului