| oprescudorin11 a întrebat:

Pentru mine A FURA cuprinde toata gama! De la a fura un ou, o functie, un portofel, un miliard, voturi, intelectual sau analfabet, tot FURT ORDINAR este!
De ce in legislatie se fac diferente?
Nuantari!
Eu i-as condamna pe toti la deportare in Coreea de Nord. Daca in tara nu mai exista pedeapsa cu MOARTEA!
Sau la arabi! Am auzit ca acolo le taie mana dreapta!
De ce nu se revine la o legislatie LIMPEDE?

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

In ce moment am spus ca e bine, ca e normal, ca e de acceptat asa ceva? Dar de la asta pana la condamnarea cu moartea e un pas urias. Tu esti si foarte prapastios si usor paranoic, las-o mai moale. Eu nu comentam ideea de hotie ci pe cea de pedeapsa cu moartea/taierea mainii sau alte barbarii din astea. Ce naiba, in ce secol traim? Nici nu am primit inca imigrantii si deja gandim ca ei? Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte? Pe bune? Asta e democratia pe care tu o vrei aparata cu orice pret?

Pedeapsa cu moartea nu ar face oamenii mai cinstiti, ci mai tematori, retrasi si in general usor de manipulat. Dupa cum securitatea nu a facut oamenii mai iubitori de comunism, ci mai dobitoci, paranoici si izolati in lumea lor.

Faptul ca tu dai doar sentinta, nu o si pui in practica nu se te face mai putin vinovat. Iar chestia cu pedeapsa cu moartea amanata la infinit e tortura psihica si din nou, nu te face mai bun ca ceilalti.

Pe de alta partea, asta cu furatul diplomelor a aparut ca si consecinta a unui sistem de invatamant putred si mizer, nu ca si cauza. Daca vrem sa ne pastram ca popor si sa ne cultivam valori sanatoase (ca nu putem spune ca le pastram pentru ca noi nu mai avem valori) ar trebui sa incepem prin a produce si oameni de calitate, pregatiti cu adevarat in meseria lor. Pentru ca in final, majoritatea diplomelor nu sunt la furate in sensul real al cuvantului, ci obtinute pe nemeritate, datorita unor standarde mult prea scazute.

79 răspunsuri:
| papuciirupti a răspuns:

Si daca-ti fura gagica? rolling on the floor))))

| KodrutZ a răspuns (pentru papuciirupti):

Sa fie condamnat la sodomie din partea lui Ron Jeremy.

| oprescudorin11 explică (pentru papuciirupti):

Aici, DA! Se pot face Exceptii! Individul care-mi fura gagica sa fie PREMIAT cu dreptul si obligatia sa sta pe viata cu ea.Si sa-mi ceara despagubiri, daca dupa un timp nu-i place de ea! E dreptul lui! Eu i-am lasa-to la furat in conditii optime! Sa se faca si o constatare si un certificat rapid de starea 'materialului' cu martori!

| oprescudorin11 explică (pentru papuciirupti):

Dar sa se analizeze, cati bani a luat folosind-o, daca a platit impozit la stat si sa-mi dea si mie, prin condamnare 30% din ce ramane!

| EneCristian a răspuns:

Fiindca noi, populatia, suntem prea ca oile sa zic asa sau mai altfel zis ne cam doare in... ca oricum cine vine tot asa o sa fie.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se fac diferente din motive obiective si subiective. Cele obiective depind de gravitatea infractiunii si necesitatea protectiei unor valori iar cele subiective de perceptia societatii si cat de deranjata poate fi sau se socoteste a fi.

| oprescudorin11 explică:

Vreau sa spun ca HOTIA trebuie condamnata ca intentie! Cuantumul este o alta problema!
Acolo DA! Sa se faca evaluari!

| Oana92 a răspuns:

Pentru ca exista o foarte mare diferenta intre a fura un ou (in principal de foame), a fura voturi (implica coruptie, ataca principiile democratiei, pun in pericol integritatea si imaginea statului/institutiei) si furtul intelectual(care poate aduce cu sine promovari nemeritate si alte cele).

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

Am impresia ca tii cu ei! Cu hotii! Ron imi place!
Deci sa ne cante Ron si sa privim din tribune actul de judecare si condamnare!

| Radu284 a răspuns:

Da, hai sa-i votam pe aia de la ISIS, ca si ei sunt tot asa, nu fac diferente.

| papuciirupti a răspuns (pentru KodrutZ):

rolling on the floor)))

| papuciirupti a răspuns (pentru oprescudorin11):

O idee bunicica as spune! laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru oprescudorin11):

RJ e un personaj simpatic, foarte distractiv sa il vezi, in special in roluri non-adult, dar nu cred ca ti-ar place sa iti infinga buturuga aia in dos. happy
In alta ordine de idei, la cit de eronate sint legile noastre, ce sa mai ceri? Plus ca, in mare, Oana are dreptate. Ar trebui sa avem in vedere motivatia si mai ales recidiva. Adica ok, furi o data ca iti mor copchiii de foame, iti dau pedeapsa cu suspendare si iti ofer niste cursuri de calificare si un job. Daca furi de la o baba si dupa aia spargi banii in discoteca, atunci bulau direct si munca fortata pina iti ies ochii din cap. La a doua-a treia recidiva as fi de acord si cu taiatul unei miini, dar din nou trebuie mare grija la legislatie. Ce faci, ii tai mina ca e hot recidivist, si dupa aia ii dai pensie de handicapat ca nu mai are o mina?

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

Deci inteleg ca suntem o natiune de hoti, nu putem condamna caci suntem in cardasie cu hotii? Chiar si asa, ce viitor vom avea inchizand ochii la nemernicii?
De rj nu-mi fac probleme, ca sunt baiat!

| KodrutZ a răspuns (pentru oprescudorin11):

Pai ce ziceam eu mai sus? Faptul ca esti baiat ar trebui sa iti faca probleme. ca sigur ramii cracanat vreo citeva zile si traumatizat pe viata dupa ce te face Ron o tura. Nu trebuie' sa intelegi nimic. Sinte o natie de nevertebrate pentru ca nu iesim in strada macar 500.000 si sa mergem in Bucuresti sa blocam totul si sa nu ne miscam pina nu intra iliescu, nastase, si toata gasca lor la bulau. Dar nah, ce sa mai...

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

Stii ce venituri 'pe viata 'au academicienii hoti?
Scriitori de pripas? Hotii de voturi din Parlament?
Te crucesti! Hotii astia, sunt diferiti de cei ce jefuiesc o babuta de pensie? Mai favorizati sau mai avantajati?
Eu sunt mai tampit, nu fac diferente intre HOTI! Pentru mine, daca s-ar asana hotia, nu ar mai fi probleme sociale si de allta natura! Crimele sunt legate tot de HOTIE!
Dar chiar nu inteleg, de ce 'furtul intelectual' este protejat! Desi ai spus in pricipiu ideea ta!

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

Dar te bucuri cand la vot iesi, iar ala pe care l-ai votat iti face un birou frumos, iti da o functie importanta, apoi iti cere inacceptabilul! (ca sa nu ma exprim jegos).Nu sunt adeptul 'revolutiilor'. Multimea este inconstienta! Revolutia, in acceptia mea este a nu accepta compromisuri! Este greu! Vei suferi! Si familia ta! Dar nu sustii nemernici!
Sau stam si asteptam! Ca mine! Poate ca va fi un nebun sa ma razbune?

| KodrutZ a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu o sa mai votez niciodata ca cetatean roman. Nu ma intereseaza functiile si profitul cu orice pret, si mi se rupe de importanta si respectul pe care mi le aloca cei din jur. As fi putut sa fiu mult mai bine plasat profesional si financiar daca nu as fi avut niste principii care pentru multi par stupide, si nu imi pare deloc rau. Macar dimineata nu imi vine sa ma scuip cind privesc in oglinda.

| oprescudorin11 explică (pentru EneCristian):

Deci suntem un popor filozofic vorbind, adeptii unui curent promovat acum doua secole, asa numit 'fatalist'(adica ...stam in pat si ne asteptam sentinta!-oricare va fi).
Sau suntem un popor fricos, care asteptam in liniste EXECUTIA!?

| Oana92 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu am spus ca nu sunt toti hoti. Iar furtul intelectual e printre cele mai grave. Pedepsele ar trebui data insa in raport cu fapta comisa.

Iar pedeapsa cu moartea nu e o varianta sanatoasa. Nu vreau sa sune aiurea, dar trebuie sa ai un mare zacamant de rautate, furie si frustrare in tine pentru a considera pedeapsa cu moartea ca fiind o varianta, indiferent de fapta comisa. Cand omori un criminal devi la randul tau un criminalwinking

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

Nu trebuie sa faci tu EXECUTIA! Platesti un gade! Esti absolvita!
Daca ar exista pedeapsa cu moartea, oamenii ar deveni mai cinstiti!
Daca ar sti ca li se taie mana dreapta, ca in orientul mijlociu, s-ar gandi de cateva ori daca sa jefuiasca!
Daca as fi judecator(Dumnezeule -multumesc ca nu sunt!), as condamna la moarte pana la o data NESTABILITA!
Nu as fi nici eu criminal, caci ii voi amana perpetuu executia, dar as fi sigur ca cel ce fura un doctorat, fara sa-l merite, si cu partidul lui la putere in acel moment, va renunta si se va face psiholog, fara diploma, cat se pricepe si el! De frica si de inspaimantarea ca poate sa -i fie cam FRIG in sicriul lui!

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

Asta nu inseamna ca nu ramai roman! Ramai oricum ceea ce esti! Mizeriile vor disparea facand loc altora. Asta nu justifica pasivitatea de care ma blamez si eu!

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

A fura o diploma, a obtine ceva nemeritat inseamna a distruge INVATAMANTUL. A distruge invatamantul (credibilitatea lui), inseamna a diostruge o natiune! Chiar nu realizati! Doamne Dumnezeule!

| oprescudorin11 explică (pentru oprescudorin11):

Ca sa-ti explic! Tu te faci cu diploma de 'psiholog', dar iti vor semna hartiile ( dupa si in ciuda muncii si experientei si culturii tale ) un GANGAV! Asta vrei?
OK

| oprescudorin11 explică (pentru Ioandelasal):

Ce obiectiv, ce subiectiv?
Hotia este acea fapta care poate aduce prejudicii catastrofale societatii.
Numai faptul ca este 'ocrotita ' de lege prin diverse tertipuri, este o grava eroare!
A proteja o baba care fura sandviciul unui haker (stiind ca ala fura mai mult) este la fel de daunator in a proteja un HOT care fura miliarde, dandu-se un fel de Robin Hood!
O societate sanatoasa nu are nevoie de robinhuzi!
Are nevoie de LEGI CLARE, cu pedepse CLARE!
Napoleon, creatorul reformei justitiei in Europa spunea ca mai bine omori 10 nevinovati, decat sa scape UN SINGUR VINOVAT!
Daca aplicam aceasta LEMA, sunt convins ca nu vor mai exista VINOVATI!
Chestie de timp!
Ori tendinta de acum pare sa favorizeze hotia!
Este trist, caci va veni si ziua in care vor plati toti!
Asta e 'trendul ' istoric(de cand lumea). Nu ca as vrea eu!

| KodrutZ a răspuns (pentru oprescudorin11):

Pasivitatea legata de politic nu e o optiune, devine o obligatie. Cind o sa fie absenteism de 60%, poate ca o sa inceapa si altii sa se intrebe ce naiba se intimpla aici. Pina acum am votat mereu, dar mi-a ajuns. La prezidentiale aproape puteam sa bag mina in foc ca iese neamtzul si o sa joace in hora cu toti nemernicii care il scuipau in campanie si uite ca fix asa a fost. Bine, alternativa cu dobitocul de monta presedinte si sf. dragnea de viata datatorul prim ministru era si mai urita. Totusi, ambele ar fi fost catastrofale. Uita-te la astia cum chipurile guverneaza. Sa vezi ce o sa se mai raga de foame peste maxim 2 ani. Sau o sa se plece in valuri si mai masive ca pina acum.

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

Eu nu am votat nici neamtu' tau nici ponte sau psd.E clar ca neamtu' tau e HOT! A furat case! Dovedit. Definitiv.
Poate ca tacerea lui, justificata si de IQ -ul lui dezamagitor, favorizeaza destructurarea retelei de coruptie! Mai departe vom vedea!

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

Cum mai produci oameni de calitate, cine va mai munci sa invete, cand vad ca este DEMOCRATIC, EFICIENT si NERISCANT sa furi?

| KodrutZ a răspuns (pentru oprescudorin11):

Deci nu ai votat. Si mai las-o moale cu furatul de case ca nu e dovedit. Ca si cum ai zice ca eu daca cumpar un telefon furat sint hot si gata, e dovedit. Asta cu IQ-ul de unde ai mai scos-o? Sint dezamagit mai mult decit m-as fi asteptat de el ca presedinte, dar omu' si-a facut treaba ca primar si profesor nu a fost facut pe ochi frumosi. Poate asa sint astia de fizica, mai molcomi asa.

| KodrutZ a răspuns (pentru oprescudorin11):

Neriscant e doar pentru aia care fura milioane.