| VadTot a întrebat:

Pentru o bicicleta cu motor imi trebuie permis?

18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai nevoie de permis de categoria AM, se poate obtine de la 16 ani.

| VadTot explică (pentru Ioandelasal):

Nu Te Cred! imi poti dovedii.un link ceva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru VadTot):

Conform OUG 195/2002, astfel cum a fost modificata si completata prin L.203/2012, Anexa nr.1 si art.6, pct.21, citez:
"Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art.20 alin. (2), se definesc astfel:
a) categoria AM: mopede;"
"21. moped - vehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric. Este asimilat mopedului cvadriciclul uşor, astfel cum este definit la pct. 6 partea A din anexa nr. 1 la secţiunea 4 din Reglementările privind omologarea de tip şi eliberarea cărţii de identitate a vehiculelor rutiere, precum şi omologarea de tip a produselor utilizate la acestea - RNTR 2, aprobate prin Ordinul ministrului lucrărilor publice, transporturilor şi locuinţei nr. 211/2003, cu modificările şi completările ulterioare;"

| VadTot explică (pentru Ioandelasal):

Imi mai poti spune cate tari..mai au astfel de legi?

Multumesc!

| Ioandelasal a răspuns (pentru VadTot):

Nu cunosc legislatia in materie rutiera din alte tari dar ne-am aliniat unor directive europene.

| VadTot explică (pentru Ioandelasal):

Totul se aliniaza directivelor Europene Doar Salariile noastre nu!

laughing)))))

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Din câte ştiu eu, nu îţi trebuie permis însă trebuie să ai vârsta de 16 ani. Sper să nu mă înşel.
Pa-pa.

| adywow a răspuns:

Bicicleta cu motor? Nu nu-ti trebuie permis. Daca te referi la mopeda lucrurile se schimba putin

| LuMix a răspuns:

Da acum a iesit legea ca trebuie permis si este valabila din ianuarie 2013

| catalinmobil a răspuns:

Ba da! eu am bicicleta cu motor si am primit amenda 400 lei ca nu aveam permis! iti TREBUIE PERMIS

| VadTot explică (pentru catalinmobil):

Serios? in ce oras stai.da mi mesaj privat daca nu vrei sa...

| catalinmobil a răspuns (pentru VadTot):

Eu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru catalinmobil):

Pai scuze ca ma obligi sa te fac prost uitate ce inseamna moped si ce inseamna bicicleta cu motor care prin constructie nu depaseste o viteza mai mare de 25 km pe ora,,, si atunci sti daca meritai amenda sau nu

| Marin_Preda_1949 a răspuns (pentru catalinmobil):

Ba nu! Ai primit amanda pentreu ca esti prost, nu pentru ca nu ai permis de biciclrta cu motor!

| cristi1999h a răspuns:

Salut! Din cate stiu eu, trebuie sa ai 16 ani pentru a putea circula cu bicicleta pe strada, nu permis.

| Enache_Eduard_1980 a răspuns:

Trebuie permis la bicicleta cu motor?

| Ionuț_C_Raul_1997 a răspuns:

"Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art.20 alin. (2), se definesc astfel:
a) categoria AM: mopede;"
"21. moped - vehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric. Este asimilat mopedului cvadriciclul uşor, astfel cum este definit la pct. 6 partea A din anexa nr. 1 la secţiunea 4 din Reglementările privind omologarea de tip şi eliberarea cărţii de identitate a vehiculelor rutiere, precum şi omologarea de tip a produselor utilizate la acestea - RNTR 2, aprobate prin Ordinul ministrului lucrărilor publice, transporturilor şi locuinţei nr. 211/2003, cu modificările şi completările ulterioare;"
1 LA MANĂ BICICLETA NU DEPĂȘEȘTE 350 KG
2 LA MANA BICICLETA NU E MOPED.