| animari a întrebat:

pentru schimbarea actului de identitate expirat m-ar interesa daca trebuie sa fie proprietarul peronal sa semneze si in cazul in care nu este in tara ce se poate face, am auzit ca s-ar putea face de la notar o declaratie de catre proprietar acolo unde se afla si eventula eu sa-l traduc aicea si astfel sa nu mai fie necesar ca el sa fie aici

4 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Proprietarul trebuie sa dea acceptul, in mod direct sau prin procura notariala, pentru ca vei avea domiciliul stabil in imobilul care este proprietatea sa, mai trebuie sa prezinti si o copie a contractului de inchiriere, care trabuie sa fie valabil, la data schimbarii actului de identitate. Poti sa te interesezi la Politie, dar sunt convinsa ca vor accepta procura notariala si nu este neaparat nevoie ca sa vina in tara pentru a da o declaratie, in mod direct. Cred ca se poate prezenta proprietarul tau si la Politia din orasul in care locuieste in strainatate si sa dea o declaratie acolo, iar prin e-mail acel organ de politie, sa trimita declaratia la politia de domiciliu, deoarece acum suntem toti europeni, acest lucru daca se afla intr-un stat din U. E. Mult succes.

| machupicchu a răspuns:

Necesara o declaratie data la ambasada Romaniei, in acest sens.
Se poate rezolva si cu o declaratie notariala, care va fi tradusa ulterior aici...la notariat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Actul de identitate este unic și implicit atrage după el posesorul de drept.
Numai el poate ridica cartea de identitate, nu merge cu procură notarială.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur fara pro nu poti face nimic