| Mihaela2022 a întrebat:

Peste cateva luni imi expiră paşaportul şi trebui sa-l reînnoiesc, momentan locuiesc in Italia. Buletinul a expirat deja.
Sunt insarcinată şi nu pot sa ma intorc in țarPot sa ma vaccinez daca sunt insarcinată? Sau pot face un pasaport aici in Italia?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu este obligatorie vaccinarea pentru a te intoarce in Romania, dar daca esti nevaccinata va trebui sa stai 14 zile in carantina.
2.Nu este nevoie sa te intorci in Romania pentru a obtine preschimbarea pasaportului sau a cartii de identitate, aceasta se poate face si prin intermediul Ambasadei Romaniei din Italia.
De altfel cartii de identitate i s-a prelungit valabilitatea pe toata durata starii de alerta si inca 90 de zile dupa incetarea acesteia, prin L.55/2020, bineinteles ca legea este valabila doar pe teritoriul Romaniei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pasaportul il poti face fara probleme si in Italia la consulat / ambasada.

| Lukasssz a răspuns:

Vaccineaza-te daca nu vrei sa stai in carantina la intoarcerea din Italia, legat de pasaport pot sa il faci si in Italia

Răspuns utilizator avertizat