| Andrwandu a întrebat:

Am nevoie FOARTE URGENT de raspunsul la ceea ce urmeaza sa intreb.
Eu pe 4 aprilie 2015 fac 18 ani si locuiesc in Italia.
Vreau sa stiu EXACT, si SIGUR, daca pot parasi tara (Italia) singura(fara parintii mei) in vara, pentru a ma duce in Romania sa-mi fac buletinul fara parintii mei.
Buletinul imi expira fix de ziua mea.
Dupa expirarea buletinului cat timp am la dispozitie sa ajung in tara ca sa il reinnoiesc?
Am auzit ceva de o amenda, cat ar costa?
De aici din Italia ce imi trebuie pentru a parasi tara cu buletinul expirat? Si cat ma costa?
Unde trebuie sa ma duc si ce trebuie sa fac?
Va rog mult ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa 18 ani este majora si poti parasi Italia sau Romania, fara a avea nevoie de declaratia parintilor si insotitor major. Chiar minora fiind te poti intoarce in Romania fara declaratie sau insotitor.
Preschimbarea cartii de identitate (buletine nu se mai fac de cca 20 de ani) trebuie facuta inainte de expirarea termenului de valabilitate a celei actuale, se poate preschimba cu 180 de zile inainte de expirare. Dupa expirare poti fi sanctionat cu amenda de la 40 de lei la 80 de lei.
In Romania preschimbarea se face la SPCLEP de domiciliu iar in Italia se poate face prin reprezentantele diplomatice ale Romaniei (Ambasada ori Consulat).
De remarcat ca nu vei putea calatori cu actul de identitate expirat, va trebui sa ai pasaport valabil sau sa obtii un titlu de calatorie.

| Andrwandu explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos pentru raspuns.

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

C.I. ( Cartea de Identitate, NU "buletinul" ) TREBUIE reînnoită/schimbată ÎNAINTE de împlinirea vârstei de 18 ani!
Poţi să-ţi schimbi C.I. cu cel mult 6 luni şi/sau cu cel PUŢIN 15 zile ÎNAINTE de a expira.

"In conformitate cu prevederile legale, cetățenii sunt obligati sa se prezinte, in termen de 15 zile de la împlinirea vârstei de 14 ani sau cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai putin de 15 zile, la serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor la care sunt arondati cu domiciliul sau reședință, pentru a solicita punerea in legalitate cu un act de identitate. Nerespectarea acestor prevederi atrage raspunderea contraventionala, care se sanctioneaza cu amenda cuprinsa intre 40 lei si 80 lei, fara a exista posibilitatea achitarii, in 48 de ore, a jumatate din minimul sumei prevazute. " - SURSA :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html

Trebuie să mergi la Direcţia de Evidenţă a Populaţiei de care aparţii!

Vezi actele necesare pentru preschimbarea C.I. la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_18.html

Pentru a te întoarce în România ai nevoie de C.I. valabilă, sau de Paşaport, ori de Titlu de călătorie!

Dacă doreşti, poţi solicita Paşaport sau Titlu de călătorie la una din reprezentanţele diplomatice ale României în Italia ( Ambasadă sau Consulat ) :
http://roma.mae.ro/node/268

http://roma.mae.ro/node/271

La reprezentanţele diplomatice ale României în Italia NU se poate obține decât prima C.I. ( cea de la împlinirea vârstei de 14 ani )!
Dar, eventual, dacă NU te poţi întoarce în România din diverse motive, atunci poţi "efectua la Secţia Consulară o procură specială pentru obţinerea unei noi cărţi de identitate" - vezi detalii la linkul :
http://roma.mae.ro/node/477

Prin această Procură vei împuternicii o persoană din România să depună ( în locul tău ) actele pentru preschimbarea C.I. şi s-o ridice în locul tău; apoi respectiva persoană ţi-o poate trimite în Italia...

Vezi adresele reprezentanţelor diplomatice ale României în Italia la linkul :
http://roma.mae.ro/node/258

http://roma.mae.ro/contact

Toate cele bune.

| Andrwandu explică (pentru bursuc001):

Si daca primesc amenda, si nu pot ajunge in tara totusi pana in vara, deci nu o platesc, pana atunci, ce se intampla?

| bursuc001 a răspuns (pentru Andrwandu):

Nu pot să-ţi spun ce se va întâmpla în Italia dacă te depistează ( la un control ) FĂRĂ acte de identitate valabile - NU cunosc legile lor sad

În România, acea amendă între 40-80 de lei o primeşti doar când te afli aici : dacă, întâmplător, eşti depistată fără act valabil sau chiar în momentul în care vei depune actele pentru preschimbarea C.I.
Deci, NU o primeşti acum la expirare ca să fie vreo problemă până în vară.

O seară frumoasă.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Inainte sa faci toate alea, ai putea sa iei in calcul urmatoarea sugestie:

Suna la consulatul romanesc cel mai aproape de tine, eventual mergi la ambasada pentru reinnoirea buletinului.

Poate este mai simplu si mai ieftin decat sa ajungi pana in Romania, asta daca nu ai alte motive pentru care sa o faci.

| Buresbista123 a răspuns:

De unde sa stim noi?

| Andrwandu explică (pentru Buresbista123):

Te-a intrebat cineva pe tine personal? Daca nu stii, nu raspunziwinking.

| Andrwandu explică (pentru Buresbista123):

Nu te-am intrebat pe tine special. Nu stii, nu raspunzi!