| naomiiii a întrebat:

Pot face plangere împotriva unei persoane careia i-am împrumutat o suma de bani si refuza sa mi-i mai inapoieze? Mulțumesc

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face plangere penala dar nu rezolvi nimic.
In cazul tau este vorba de o cauza civila si va trebui sa-l dai in judecata si sa obtii o hotarare judecatoreasca de obligare la plata sumei imprumutate si cu dobanda legala.
Pentru a castiga trebuie sa ai probe ca i-ai imprumutat o anumita suma si data cand trebuia sa-ti restituie imprumutul.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai contract de imprumut sau alt inscris /probe doveditoare, atunci poti proceda pe cale civila. Pentru asta, cauta-ti un avocat bun.

| darrio2007 a răspuns (pentru Bula):

Este unul pe aici care se laudă că e avocat. Poate il ajuta el.

| Bula a răspuns (pentru darrio2007):

Aici nu prea poate ajuta (fara acte vazute, daca sunt).

| darrio2007 a răspuns (pentru Bula):

Nu e avocat, de asta sunt sigur.

| Simpatic a răspuns:

Daca nu ati avut niciun fel de act facut intre voi, legal nu poti pentru ca nu exista dovezi, nu se poate proba
urat din partea unora care vin si se milogesc ca niste cersetori si dupa ce le oferi imprumutul se fac ca ploua... uita ca au de dat banii inapoi, saracii cu duhul

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poți să îl dai in judecata pe cale civilă dacă ai vreo dovadă a imprumutului

| dullcat a răspuns:

Ati facut vreun contract sau ceva? Daca raspunsul e nu, atunci situatia e urata.Ai mare grija cui ii mai imprumuti pe viitor!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca nu ai un inscris, iar persoana respectiva nu recunoaste, ramai pagubas. Cat priveste angajarea unui avocat este o alta pierdere de bani. Doar daca avocatul respectiv sta de vorba cu cel caruia i-ai imprumutat banii si il inregistreaza, obtinand astfel o proba. Dar asta e cam greu.
La imprumutul de bani nu sunt luati in considerare martorii, decat daca sunt trecuti intr-un inscris. Nu este obligatoriu sa fie contract si mai ales autentic. E valabil si un inscris sub semnatura privata.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Si inca ceva: nu poti face plangere. Il poti doar da in judecata.

| ReddY25 a răspuns:

Da,încearcă

| ioana748 a răspuns:

Daca nu ai un contract notarial cu respectiva persoană, mai complicat.

| Mihai0101 a răspuns:

Foai verde de dai nai ia nu da sa vezi cum ai! Trei iezi cucu iezi pan-i lumea... nu-i mai vezi! La ce te-ai astepta daca nu ati facut un contract de imprumut?

| Cipi1212 a răspuns:

Bună, poți face plângere la poliție.