| Ceza_Anca_1992 a întrebat:

Pot sa fac scoala de soferi in orasul unde mam nascut desi mam casatorit in alt oras si am domiciliul acolo?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scoala de conducere o poti face oriunde in Romania, examinarea pentru obtinerea permisului de conducere se poate face doar la Serviciul de permise din judetul unde ai domiciliul sau resedinta (flotant), conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"Art. 24. - (1) Examinarea pentru obţinerea permisului de conducere şi eliberarea acestuia se realizează de către autoritatea competentă pe raza căreia solicitanţii îşi au domiciliul ori reşedinţa sau, în cazul celor aflaţi la studii în România, de către autoritatea competentă pe raza căreia se află instituţia de învăţământ."

| Ceza_Anca_1992 explică:

Ok mersi speram sa pot face scoala si sa dau examinarea unde m-am nascut pentru ca eu locuiesc in franta si mam casatorit in bv luand adresa sotului meu dar voiam sa fac scoala la bt pentru ca cunosc msi bine orasul