| anonim_4396 a întrebat:

Pro sau contra pentru pedeapsa cu moartea în România?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt ferm contra pedepsei cu moartea.
Pe langa motivele legale si morale trebuie sa avem in vedere si destule erori judiciare.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Pe lângă erorile judiciare care sunt foarte rare,,
Sunt criminali care stau 11 ani sau chiar mai puțin pentru bună purtare și ies.

După care lovesc iar.

Și atunci o luam de la capăt.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Este parerea ta, asa cum cea expusa este a mea.
Faptul ca unii criminali stau putin in inchisoare este vina judecatorilor, uneori acestia sunt prea blanzi.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Este cazul lui Vasile Miron.

Cazul primarului din buzău.

Uite și link.

http://www.romaniatv.net/......68514.html

Cazul Breivik.

Uite și link.

http://m.mediafax.ro/......ia-9976601

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Anders_Behring_Breivik

Și înca un caz care ma marcat profund pe mine e cel al unei fete de 16 ani ucisa în parc (strangulata cu un cablu) de o ființă fără suflet.

A zis ca ii da un colier dar a uciso.

Asa ca iai tu pe toți la tine acasă și protejeazai ca dacă voi ajunge eu vreo data sa schimb constituția ii adun și ii fierb pe toți într-un cazan uriaș.

Ca sa simta și ei durerea familiilor victimelor.

| KodrutZ a răspuns:

Pedeapsa cu moartea doar DUPA ce se pune justitia pe picioare. Adica nu prea curind.

| dragodana a răspuns:

Salut! Din cate stiu eu Amnesty International ne-a facut sa abolim pedeapsa cu moartea.
Sincer, eu cred ca trebuie reinstaurata. Poate, de frica acestei pedepse, nu vor mai fi atatea nelegiuri si nici atatia puscariasi pe care sa-i sustinem.Adica,mancarea lor costa si din banii cui se plateste? Din banii contribuabililor. Ceea ce nu-mi prea convine.
Pe principiul "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte", moarte pentru moarte si castrare chimica pentru viol.

| KodrutZ a răspuns (pentru dragodana):

Buba e ca majoritatea covirsitoare a puscariasilor sint pentru chestii la care nu se dadea nici inainte pedeapsa cu moartea. Daca s-ar face ca la chinezi, sa dea moarte si pentru coruptie sau trafi de persoane, ar fi alta viata.

| BeardedSamurai a răspuns:

Salut, in China pedeapsa pentru furt este moartea din cate am auzit de la un profesor, si cica asta ar fi una din explicatiile ca China are o economie foarte buna ca nimeni nu fura, dar ce sa zic, eu sunt contra omorului, omul nu trebuie omorat.
Sa ai o zi placuta!

| Cousteau a răspuns:

Pro răspundera magistraților - confiscarea extinsă a averii lor și a rudelor de grad 1 și 2 + excluderea din magistratură + daune materiale si morale daca au dat sentințe eronate cu rea credință, sau datorită necunoașterii legii.