| AlexanderHamilton a întrebat:

In Romania, exista pedeapsa cu moartea?
Daca da, cand se aplica?

Răspuns Apreciat de Editori
| MeForeverAlone a răspuns:

Nu, nu există în România așa ceva, există în Coreea și America, dar din punctul meu vedere, oricât de mult a greșit un om și chiar dacă merită să moară, noi nu avem dreptul să-l omorâm. Până la urmă există karma, adică își va primi pedeapsa cu sau fără intervenția judecătorului. Fie va avea numai probleme la închisoare, fie îl vor părăsi toți prieteni, familia și rudele, fie va lua o boală incurabilă și va trăi în chin câțiva ani până moare, ori vor muri toți cei la care ține sau la care a ținut vreodată...
Se zice că tot răul pe care-l faci se va întoarce împotriva ta, așa că eu nu aș acorda cuiva pedeapsa cu moartea, cine aș fi eu, chiar și ca judecător sau jurat, să îmi dau dreptul să cer pedepsirea cuiva cu moartea?
Mai bine îl las să-l pedepsească Dumnezeu.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai exista pedeapsa cu moartea, a fost abrogata imediat dupa evenimentele din 1989.

| Felys a răspuns:

A fost dar dupa revolutie s-a scos acest fel de pedeapsa

| BroascaCuElice a răspuns:

Nu

| IovanIulian a răspuns:

Nu exista asa ceva! laughing Doar in statele unde exista alte tipuri de regimuri e asa cevalaughing

| AlexanderHamilton explică (pentru IovanIulian):

Pacat, am avea nevoie de asa ceva.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru AlexanderHamilton):

Se va introduce cand gloata nu va plati impozit pe aer. Vine si asta stai linistit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Cat timp suntem in UE e imposibil de reintrodus, din pacate.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca iti baga cip nu e nevoie de ghilotina. Rockefeler a spus ca are nevoie de muncitori supusi nu de creiere critice. Te taie de la papa si te ofilesti ca papadia.