| anonim_4396 a întrebat:

Problema de clasa a opta la cultura civica:
ce ati alege, sa condamnati la inchisoare un nevinovat, sau sa lasati liber un vinovat? De ce?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Intre cele doua, eu as prefera sa las liber un vinovat. Pentru ca este temelia prezumtiei de nevinovatie, orice om trebuie considerat nevinovat pana la probarea vinovatiei. Acest principiu este indispensabil unui stat de drept si trebuie aplicat chiar cu riscul ca multi vinovati sa ramana nepedepsiti.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mia bine sa scape 100 de vinovati decat sa condamni un nevinovat.

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Corect este sa lasi liber un vinovat. Tot timpul se pleaca de la prezumtia de nevinovatie. Exceptie este cazul in care te numesti Gigi Becali laughing

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Bro, dar se pare ca ai uitat de nepotica care a votat, si ea tot jurista! culmea, nu?! si matusa mai voia sa fie ministru pe justitie! Mai tii minte cum a luat-o Melescanu "protector" pe dupa umeri si a scos-o din sala?!

| Diav0la a răspuns:

Nu ii acelasi lucru? Din moment ce condamni un nevinovat e clar ca lasi liber un vinovat laughing Ii ca si aia "acum eu stau si tu muncesti si pe urma muncesti tu si stau eu "

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai eu imi amintesc de Norica Nicolai, care dupa ce l-a bagat pe unu in pirnaie nevinovat, dintr-o confuzie de nume, cind a aflat a spus "lasa-l ca sta bine acolo, plateste pentru altele ca o fi facut el ceva de care a scapat atunci"winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mie mi se pare ca e acelasi lucru. Daca eu bag pe un nevinovat in inchisoare inseamna ca il las liber pe adevaratul vinovat.Si invers.lasi liber un vinovat evident ca altcineva ar fi condamnat in locul lui.nevinovat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

PsihoSex nu am uitat, dar nu am adus vorba, ca nu avea legatura cu intrebarea. Oricum asa e, ditamai ministru justitiei, ar trebui sa aplice legea nu s-o incalce... ca da exemplu laughing Si desteapta mai si spunea ca il da in judecata pe Base ca nenumind-o, i-a incalcat dreptul de a accede la o functie publica bla bla. Pai cum i l-a incalcat? Daca tu vrei sa te angajezi si angajatorul iti zice ca nu esti potrivit pentru postul ala, vrea nu vrea trebuie sa te angajeze doar ca ai rivnit sa lucrezi pentru el? Asa vreau si eu sa fiu director in ministerul asta si daca nu ma fac astia director, ii dau in judecata amintind de episodu Norica Basica vs Base rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa-l bagi la inchisoare pe vinovat!happy. De ce? ca asa vrea muschiul meulaughing