NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Proiectul de lege pentru a stopa finanțarea din bani publici a Catedralei Mântuirii Neamului intră în dezbaterea parlamentului.
Detalii: http://voxpublica.realitatea.net/......14826.html
Păreri?

133 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Traim in Romania...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai avem nevoie de spitale nu de clădire pentru fanatici...

Peste câteva sute de ani probabil vom elimina gena primitiva care vorbește de zei.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

E bine, daca se ajunge undeva cu legea asta sa vedem unde se vor duce banii

| milan9 a răspuns:

Era bine ca aceasta catedrala sa fie mai mica, mai modesta, dar ce vrei, bucurestenii vor si ei sa fie peste catedrala din Iasi sau Timisoara...

Din punctul meu de vedere, e bine ca se ridica, dar decat sa se ridice in patru ani cu discutii si nemultumiri publice, mai bine sa fie ridicata doar prin efortul celor fideli credintei lor, chiar daca asta ar lua probabil 40 de ani...

| Oana92 a răspuns:

Oamenii doneaza bani in biserici in prostie. Nu inteleg de ce este necesar sa dam bani din bugetul statului pentru respectiva biserica. Sunt crestin ortodoxa, merg la biserica si cred in Dumnezeu mai mult ca in orice, dar mi se pare nesimtire curata ce se intampla cu averea BOR si cu modul in care statul inchide ochii in fata cerintelor patriarhului.
Tara asta are atatea probleme si atatea ramuri in care e nevoie de o investitie financiara enorma incat efectiv nu inteleg ce e in mintea celor care semneaza acele finantari.

Si pentru numele lui Dumnezeu, de ce nu se gaseste nimeni sa franeze avantul narcisic al preafericitului?

Ma irita incredibil acest subiect. Exista preoti care au adunat in parohia lor zeci de copilasi abandonati si doar ei stiu cum reusesc sa ii hraneasca. Cunosc personal un preot care a sugerat oamenilor sa dea bani saracilor. Si in tot acest timp seful lor construiesc catedrale enorme de parca i s-ar spala pacatele pentru fiecare cm3 de constuctie sad

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cei care vreti sa fiti bolnavi, finantati-va spitale si sanatorii pentru handicapati.Si ajutoare sociale.
Cei care vrem sanatate mentala si spirituala vrem sa nu ajungem ca in Paris sau Bruxelles!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Oana92):

Ai dreptate, asa gandesc si eu. Dar fara a lua apararea BOR, care s-a instituit si ea intr-o cloaca corupta, din cate aflu, si vad, construirea unei mari catedrale conteaza mult, numai si adaugand mana de lucru platita, pentru constructia ei.Nu e vorba doar de 'spalarea pacatelor', dar cand platesti impozite te gandesti la ce? Sa fure politicienii, sa le deturneze (miliarde si miliarde-mutate in strainatate). Catedrala ramane un Bun Comun! Forever!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Ce ai vrut sa zici cu asta?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Deocamdata Romania este o colonie disputata. Trebuie sa ne hotaram, fa o femeie, carui barbat ne dedicam sau caror barbati, prin rotatie!
Vrem iar tancuri pe strada, moschei sau discoteci incendiate? Sau vrem sa tinem 'ciocul mic', distrugem biserica noastra? Aveti de ales. Ca banii oricum pleaca din tara. Macar banii astia nu au cum.Ca BOR-ul este discreditat? E un razboi si spiritual si psihologic. Vrem tancuri in strada? Vreti sa va descaltati, fara apa in casa, in moschei?
Decidem fiecare.

| Oana92 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Mda, adevarul e ca traim intr-o tara in care te gandesti ca daca tot ajung niste bani la stat mai bine sa se construiasca o biserica din ei decat sa ii fure politicienii. Trist sad

Normal ar fi ca acei bani sa fie investiti cu cap, nu in biserici sau in buzunarele sefilor de partid, ci in spitale, scoli si proiecte care sa duca tara asta pe un fagas normal. Dar guvernantii nostri nu au fost capabili sa administreze niste bani primiti de-a moaca de la ue, cum putem pretinde sa ii administreze corect pe astia primiti de la oamenii de rand?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am dat niste sugestii! Dar recunosc ca am gresit! S-ar putea sa ne refinantam MORGILE!
Vreau sa zic numai ca spitalele se vor dezvolta, mafia ALBA va functiona, nu are nevoie de banii tai sau ai mei. Nici cimitirele.
Dar Credinta exista, cat mai este, si poate fi intarita.
Dar mi se pare oricum SUPER DEPLASAT sa ceri spitale! Sau farmacii sau fabrici de medicamente sau azile si ajutoare sociale nemeritate! Recunoastem ca suntem o natie bolnava? Sau in devenire?
Nu accept acest slogan, este al naibii de NEGATIV!
Eu vreau si unele si altele. Se descurca fiecare.Hoti sunt oricum TOTI!
Daca as zice eu:"Vreau Cimitire, Nu locuri de munca! "
Vreau Spitale de nebuni, Nu finantare pentru Dezvoltare!
Cam asa percep eu echivalentul intrebarii!
Sanatatea nu este in Spitale! Acolo se amelioreaza doar cu multe conditii!

| Thuglife02 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Daca tu crezi ca o catedrala de 100 de milioane EURO te va ajuta pe tine sa nu ajungi ca in Franta inseamna ca ai o problema.

| oprescudorin11 a răspuns:

Banii publici se duc tot la public inzecit!
Poate vrei sa nu mai pui intrebari viclene! Nu tu, cine te-a invatat. Catedrala plateste oameni care nu au ce munci (ofera locuri de munca), are si alte ratiuni pe care unii, la mintea lor nu le pricep.Dar o sa vina si vremea, se pare, sa realizati, prea tarziu insa. Stiu ca si acolo sunt 'sifonati bani '.
Eu as vrea o schimbare a Constitutiei.
Conducerea prin legi carpacite cu aceeasi corupti nu are nici o sansa pentru Romania.
Deja e prea tarziu, poate va pregatiti de moschei! Romanii au fost mereu practici!
Parlamentul? Dezbatere? Voi sunteti nebuni? Despre ce vorbim, de fapt?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Thuglife02):

Ma gandeam la tine! Cand o sa te fugareasca teroristii, poate ajungi in buncarele de acolo si te salvezi si poti apoi sa mai mananci rahat ca acuma.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Oana92):

Nu pot presupune ca banii sa fie investiti in nimic altceva decat in spre binele societatii. Din pacate sunteti intr-un clinci fatal.
Daca nu se schimba Constitutia, e tardiv, dati bani la hoti oricum. Ca sunt catedrale, spitale, ajutoare pentru copii, societati de ajutoare, cimitire! (aici e bine investit!), partide politice, justitie, parlament, salarii bogate pentru nemernici, constructii inutile, sa nu mai enumer.
De la UE nu e primit nimic MOCA!
UE aproba acele proiecte care sprijina distrugerea (fara vointa) a unei natiuni.
Sa fiu explicit: In Spania s-au facut proiecte europene, pentru 'ecologizare', au facut eoliene(acolo nu bate vantul) de miliarde de euro! Rezultatul e ca e coruptie, de fapt s-au spalat bani.
In Olanda s-au finatat centrale energetice de miliarde de euro, Solare!
Exact asta nu trebuia, caci cerul este mai adesea inourat.
La noi s-au facut de ambele (eoliene si solare). Nu era nevoie! Aveam clasice : au distrus locuri de munca, au distrus o intreaga industrie si ne-au vulneabirizat.Nu intru in amanunte.
Cu ce cap s-au investit?
Au facut terenuri de tenis sau stadioane in panta, cam asta s-a intamplat.
Cred ca de la oamenii de rand se administreaza mai corect. Si aici apar cuburi de coruptie.
Dar prima propozitie, pe care ai enuntat-o in reprosul tau este de-a DREPTUL GENIALA.
Cred ca ai inteles ca si mine o anumita nuanta de disperare. Doar psihologii (adevarati, nu sleahta de parati) pot sesiza asemenea super subtilitate!
Dar nu uita! Nimeni si mai ales UE, nu dau bani MOCA! Sa fie clar!

| Thuglife02 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Buna gluma tu chiar crezi ca buncarele de acolo sunt construite pentru tine sau pentru mine?
Plus ca in Franta este alta poveste. mai tii minte atentatul de la Charlie Hebdo? cei doi frati care au intrat in redactie au fost canonizati iar acum se fac sacrificii in numele lor.

| oprescudorin11 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, al unui mirean naucit si trecut prin viata 'ca gasca prin apa', consider ca acest SIMULACRU GLOBAL, este CEA MAI MARE TENTATIVA DE SPALARE DE BANI LA NIVEL TOT GLOBAL. Chestia cu teroristii, cu crimele si negasirea faprasilor, statul ala ISSIS care nu poate fi invins, de cine? De marile puteri?!
Se vrea : spalare de bani, restrangere drastica de drepturi, perpetuarea coruptiei global!
Restul e propaganda!
Ca vreti spitale? Pai doar asta va mai poate salva!
Dumnezeu este de vina ca suntem complici in diverse stadii, mai mult sau mai putin constienti.
O lume atee este o lume a coruptiei. A globaliza ateismul echivaleaza cu instituirea acelui mai parsiv stil de globalizare a coruptiei.
Lumea se va schimba oricum, in sensul ca nu ne vom mai gandi (cei supravietuitori), cat mananca celalalt, semenul nostru.
Ori acum suntem in focul cel mai torid al impartirii averilor lumii!
Depinde in ce baricade cantati, ma rog pentru voi!
La noi, e tardiv

| Thuglife02 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Este o prostie sa crezi ca buncarele de acolo au fost construite pentru 1 dintre noi oamenii de rand. Dar tu incerci sa iti sustii opinia legandu.te de orice lucru.
Iar in Franta este alta poveste..mai tii minte acum 1 an atentatul de la Charlie Hebdo? acei doi frati care au intrat in redactie au fost canonizati! iar acum teroristi omoara in numele lor!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Thuglife02):

Ce legatura are?
Eu ziceam ca, decat sa se duca 1000 de miliarde de euro, in mana a cativa oameni, mai bine cheltuim maruntisul enuntat de tine si nu de acolo vine cea mai proxima amenintare.
S-ar putea ca sa multumesti vreodata ca ti-ai salvat viata in catedrala aia sau nu. In multe variante, in care consider eu salvarea.
Voiam sa spun doar ca ala e doar varful acebergului coruptiei, daca e coruptie si ca habar nu ai, sau cineva iti distrage atentia de la adevaratul fond al coruptiei.
Aici trebuie sa cumpanim toti!
Cine te opreste sa nu contribui, in loc de catedrala, la spitale, morgi, medicamente? Daca asta-ti doresti, oricum de asta o sa ai parte.
Am vazut si Anglia, acum 15 ani, si am vazut spre ce mergem IMPLACABIL.
Cred ca nici Catedrala nu ne va ajuta!
Redirectionati banii spre hotii globali, spre morgi!
Cam asa gandesc, sper sa gresc, dar mi-e mila de noi, ca oricum, e o iluzie sa crezi in vreo scimbare, jocurile sunt jucate!
E chestie de timp!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Thuglife02):

'Teroristii' suntem noi. Nu ma refer la criminalii aia platiti.
Opinia mea sper sa va nuanteze si voua gandirea daca credeti, altfel voi tace.Stiu foarte bine, am reflectat mult la acel fapt cu Charlie Hebdo!
Concluzia mea a fost simpla:cei care canonizeaza sunt in complicitate, daca nu asociati cu cei care vor sa spele averi si bani multi in contextul unei coruptii mondiale.
In al doilea rand, am mai zis ca 'Nebulozarea' populatiei, trecerea in ceata, in numele 'democratiei deci a libertatii de exprimare' este de fapt ATENTATUL. Vei vedea urmarile, tardiv, dar parerea mea este ca toate manevrele sunt in scopul pe care ti l-am enuntat. Sper sa avem toti minte sa intelegem, necazul este ca este tardiv!
Intr-o zi am sa-ti arat schema derularii faptelor. Privita din satelit.A 'coincidentelor', a derularii faptelor esentiale, o analiza. Apoi singur iti vei trage concluziile!

| oprescudorin11 a răspuns:

Imi aminteste de proverbul ROMANESC
care-mi place:
"Ati ochit in cioara si ati nemerit in vaca".
Bravo!
Vaca este prima pe lista!
Voi ce ganditi? Daca.

| oprescudorin11 a răspuns:

Imi amintesc, eram si eu tanar, ma trimeteau parintii in vacanta.Ma duceam la tara, si fiind copil, nu aveau incredere in alta stiinta a mea (sa fie pe intelesul primului ministru).
Ma trimeteau cu vaca la pascut:
frumos de tot, fetele nu purtau chiloti pe acea vreme, lumea se ducea la biserica, erau 'smieriti'.
Tot veneam cu vaca cam nesatula acasa, dar vedeam pe altii, mai 'destepti ca mine, desigur'.Aia profitau si de vaca si de fete.
Intr-o zi, ma indragostisem asa de tare(spirirual ) de vaca pe care o pastoream (realmenre). ca desi ne dadea lapte, seara o aduceam flamanda.
Asa incat, intr-o seara, am bagat-o in porumbul CAP...a mancat saraca pe saturate! Am fost atat de fericit!
Vaca suporta orice! O bateam, daca voia, ii dadeam peste gura daca manca daca nu era in pasunea libera! imi dau lacrimile!
Cam asta a ajuns Romania acum si Biserica Ortodoxa.

| oprescudorin11 a răspuns:

Am o mica nelamurire!tongueentru cine vreti Spitale? Pentru voi sau pentru mine?
Pentru cine vreti catedrale? Pentru mine sau pentru voi?
Dar la cimitire v-ati gandit?
Caci felul vostru de gandire duce la 'conceptul de Cimitire'.
Aici, hai ca sa vedem!
Bafta parlamentului defunct!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrei sa ramai tu in locul zeilor! Dai banu' te votez! Macar o ciorba pe zi! Si fara teroristi in parc, langa ghena mea!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Banii vor ajunge ABSOLUT SIGUR in buzunarul tau!
Voteaz-o!
Hotii se vor ascunde sigur de voturile fraierilor!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru milan9):

Nu e mai bine sa facem doar o macheta? Nu costa nimic! Si o ascundem intr-o pestera sa va gaseasca peste 1000.000 de ani arheologii si sa zica : in acest loc a existat un 'milan 9 ' care stia sa clapaceasca un calculator! Dar era asa de suparat pe religia traditionala, incat mai bine a preferat (sa folosesc limbajul vostru) incat sa vireze banii pe catedrala, in apararea hotiei mondiale, cu scopul sfant al ingroparii crestinilor nemernici in cimitire si spitale bine dotate, si a distrugerii mijloacelor lor de subzistenta.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Nu o sa mai ai timp ca sa vezi! Investeste in cimitire! Aici nu a aparut nici un ONG scutit de taxe si impozite! Sau ingrijiti copiii! Cre frumos! Ati vazut vreodata daca banii au ajuns acolo! Dar voi, milosi dati! Iar copiii tot pe strada stau, in bordeluri si in puscarii! Sa fim seriosi! Constitutia schimbata!

| oprescudorin11 a răspuns:

Ganditi-va cand votati ca oricum nu conteaza.
Ganditi-va ca in ambele variante optati pentu CIMITIR!
Totusi aveti o sansa, sa intarziati travaliul fatal.
Chiar sunteti copii? Ce intrebare mai e si asta?

| oprescudorin11 a răspuns:

Un astfel de proiect nu poate intra in dezbaterea nimanui, dar mai ales a unui 'Parlament' care nu ne reprezinta!
E ca si cand ai pune hotii sa-ti faca monetarul (sa-ti numere banii din buzunar)".
E ca si cand ai pune arabii, evreii sau indienii sa-ti voteze religia!
E clar?

| oprescudorin11 a răspuns:

Propun un Referendum, in care toti, si destepti si prosti, sa-si exprime parerea! Prin vot liber (imposibil) si prin alte metode (neacceptabil) caci nu permite Constitutia care trebuie schimbata dar e imposibil in conjunctura actuala.Dar dati-va cu parerea, oricum nu conteaza si nu e ceea ce trebuie sa fie!