NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Proiectul de lege pentru a stopa finanțarea din bani publici a Catedralei Mântuirii Neamului intră în dezbaterea parlamentului.
Detalii: http://voxpublica.realitatea.net/......14826.html
Păreri?

133 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Mai am propunere:sa alcatuim ad-hoc o adunare de harapi, chinezi si EXPERTI europeni care sa hotarasca printr-o dezbatere 'populara'.Sa ne invete si celelalte cuceriri ale stiintei si atheismului spre SLAVA si VICTORIA definitiva a 'democratiei " universale!(dupa ce ne numara banii, (nu ouale!).

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Thuglife02):

Nu. Dar daramarea Catedralelor ne va desfiinta ca NEAM.Iar spitale si azile sau pensii mari pentru parlamentari ne vor aduce si mai aproape de groapa, inaintea europenilor islamizati demult.Problema este la voi! Si nu realizati. Prioritar este sa scapam de sugativele mondiale.Inainte sa ne autoextirpam.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu... Vrem scoli in care sa nu ploua, spitale din care sa nu iesi mai mult mort decat viu, autostrazi intre orasele importante si ne-am dori tare mult taxarea si impozitarea corecta a activitatilor B.O.R.
Iar faptul ca suntem crestini sau nu, nu are nici cea mai mica legatura cu ce s-a intamplat in Paris si Bruexelles.

| Fatamuntilor a răspuns:

Ar fi o minune daca acest proiect ar fi aprobat!
Oricum si oamenii finanteza bisericele, pe langa taxele impuse.
In orice caz in cadrul majolitatii spitalelor sunt si capele in care oamenii se pot reculege, cu putina intelegere s-ar putea finanta spitalele.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru oprescudorin11):

Spitale nemeritate? Oare nu contribuim la asigurile de santatate?
Fiecare om se imbolnaveste si are dreptul sa fie tratat. E GARANTAT prin lege!
Sunt crestin -ortodoxa, orasul in care stau eu, e destul de mic.Ies din curtea blocului, o bisericuta, trec strada, biserica spitalului, la capatul strazi alta.Si mai sunt si altele.Si aici ma refer doar la cel crestin-ortodoxe.Atunci cand merg la biserica merg doar intr-un singur loc,,,
,, Sanatatea nu e in Spitale'' Atunci, unde?

| Dorugar a răspuns (pentru Oana92):

Daca esti crestin ortodoxa de ce nu aculti ceea ce te invata Isus, si anume sa NU mergi la biserica?
2 In ce Dumnezeu crezi tu din moment ce religia crestina nu a purces de la Dumnezeu ci de la niste sarlatani?
3 Daca te intriga tot ce face Preanesimtitul Patriarh, atunci ce cauti in bisericile lui?

| Oana92 a răspuns (pentru Dorugar):

1. Cand mai precis a zis Mantuitorul sa nu mergem in biserici?
2. In singurul Dumnezeu care exista! Nu inteleg logica ta, dar fie.
3. Bisericile nu sunt ale patriarhului, sunt ale lui Dumnezeu-filosofic vorbind, ale statului-legal vorbind si ale tuturor oamenilor-moral vorbind. Patriarhul Daniel e doar un sef, un administrator si e acolo pentru o perioada de timp. Nu a venit u bisericile lui si nu pleaca nicaieri cu ele.

Esti cam revoltat, dar ti-ai gresit tinta, nu cu mine trebuie sa te certi!

| Daniellllll1 a răspuns:

Din Catredala aia, am putea sa facem unul dintre cele mai bune spitale din Europa

| oprescudorin11 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Vrem toti acelasi obiectiv.Ce propui? Daca nu vrei conexiuni cu ce se intampla in lume, asta este rau, caci vom ajunge curand ca ei! Dintre toti, te supara cel mai mult BOR-ul. OK.
Hotii care au devalizat Romania cu mii de miliarde sunt pe locul 11. OK.
Cine face legi se foloseste de constitutie, uneori si abuziv. Iti place! Dar tu vrei gatul BOR.
Primul ministru va face ce cerem.
Dar tu stii cum se face, care sunt 'itele'?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Dragul meu! O natie care cere spitale, este o natie bolnava! Asta voiam sa spun. Sigur ca apar biserici, isi gasesc finantare. Spitalele au si ele finantare! Am lucrat in sistemul medical si cam stiu cate ceva. Te iau o zi de manuta si cu un reporter, sa vezi ce e acolo? Sa vezi doctorii ca nu vorbesc ca la televizor, sa vezi 'bolnavi " inchipuiti care stau acolo pe banii vostrii si altii afara? Sa vedeti coruptia profuinda, aparate nefolosite din cauza incompetentei?
Contribuiti si la BOR si la Sanatate si la strazi, peste tot!
Ce ati gasit in 25 de ani?
Vile, miliardari urmariti de DNA cu bani nerecuperati!
Asta este PROBLEMA!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Oricum legatura exista! Coruptia de acolo pleaca pe fondul celor alesi de VOI! (era sa zic 'oi'-nu-mi prea merge tasta 'v', trebuie sa apas mai tare).
Restul, mai gandeste si cu mintea ta! Cred ca mamica ta iti aduce grisul la pat!
In viata trebuie altfel!
Lumea nu te iubeste ca mamica ta!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

In privinta taxarii? Indiferent de unde vine 'taxarea', de la BOR, de la stalpii de pe strada sau morile de vant 'ecologice' construite si cand nu era nevoie, si nu-ti fac pomelnicul, toate se duc afara! Deci taxeaza degeaba. Aici vine (ramane) cat sa nu mori de foame. Asta rezolvati!

| oprescudorin11 a răspuns:

Eu as rastalmaci intrebarea!
Credeti ca daca s-ar impozita si BOR, s-ar desfiinta manastirile, s-ar darama bisericile si s-ar face moschei, scoli si spitale se va rezolva problema? (am uitat sa se suplimenteze vilele la toti care va conduc?).
Eu asa as intreba! Daca nu stiti sa intrebati, veti obtine raspunsuri echivalente (gresite). Spunea un mare savant al nostru Grigore C. Moisil.
Daca mergeti ca oile pe principii gresite, in curand va canta de 3 ori pe zi rugaciunea (de altfel frumoasa) a harapilor!
Din cate imi dau seama, aici se va ajunge!
Pastrati securistii, impuscati calugarii!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru oprescudorin11):

Pai e normal ca o natie sa aiba nevoie de spitale!

Orice tara oricat de dezvoltata ar are nevoie de spitale!
Coruptie exista peste tot si in sanatate, si in BOR.
NU stiu de ce esti asa inversunat impotriva sistemului medical romanesc, de parca nu ai fi bolnav.
PS. Vezi ca sunt,, draga ta''' (ar trebui sa-mi schimb profilul, lumea ma confunda cu un mascul)rolling on the floor

| Fatamuntilor a răspuns (pentru oprescudorin11):

Dragul meu, nu bisericile sunt problema, ci numarul lor!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru oprescudorin11):

Esti incoerent si nici n-ai toate tiglele pe casa. Esti ceva de genul : '' buna ziua bors aveti? am venit sa iau toporul.''

| Furti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu fii ridicol.
Sa ai personalul competent care sa lucreze in spitale inainte de a construi altul, asta e mai important.
Degeaba investesti in sanatate daca directorii isi pun in buzunarul lor din banii acordati spitalului. Cum a fost cazul la Spitalul Judetean din Ploiesti.
Sincer, nu ma astept ca oprind finantarea constructiei, banii sa fie intrebuintati precum vreti voi "spitale, nu catedrale".
E nevoie de oameni competenti in primul rand. Si care sa administreze si care sa ofere servicii.

| Furti a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Din 1948 pana in 1989, in perioada comunista, bisericile au incetat a mai fi construite, dimpotriva, au fost demolate foarte multe, de aceea dupa 1990 s-au reconstruit si construit biserici, pentru populatia actuala.
Exista in jur de 10.850 de biserici parohiale (de cult ortodox), iar localitati 13.832.
Concluzia? Nu exista o biserica in fiecare localitate.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Boala mea este suferinta voastra!
Daca esti femeie, atunci trebuia sa iesi in fata, nu sa respecti protocolul (acela de daca ai o functie m, ai mica, stai mai in spate), in felul asta lumea te va respecta doar ca esti doamna, nu si ideile tale, pentru care nu sunt pregatiti.
Sunt inversunat profund, dar profund, tremur de furie, desi in public trebuie sa fiu, sa pozez calm, caci il cunosc din interior.
Ca sa trec la fondul problemei Am mai zis, sistemul este corupt caci colaboreaza toate institutiile ca nivel de politica si rezultate in scopul distrugerii, pe termen lung. Totusi fiecare isi aduce un aport 'de fatada', care nu ma mai pacaleste. (si Bor si sist. Medical, si cel juridic, parlamentar, prezidential, etc.) Deci si cu etc. sistemul, totalitatea institutiilor sunt corupte, adica exact ca si pe plan mondial, a ajuns la maximum de suportabilitate pentru fiecare din noi, pentru 'populatie' sa vorbesc 'generic'.
In particular as spune, dar nu vreau ca sa tulbur sistemul asta al vostru, inacceptabil pentru mine, care va imbolnaveste, nu va trateaza, nu va da salarii sau pensii mari, nu incurajeaza politica pozitiva demografica, SUPERESENTIALA, DAR PARIUL PIERDUT (vezi consecintele invaziei), deja sunt prolix.
Deci aceste conjuncturi globale uita ca totusi sanatatea inseamna respectarea unor minime reguli.Toate incalcate. Ma refer la sanatatea mentala, spirituala care inca nu ati priceput, nu e atac la persoana, ca aceste reguli nerespectate pe termen extrem de lung, ca in cazul de fata, duce la ceea ce vezi in plan global, si o sa vezi, din pacate si in plan local. In scumpa Romanie, sa zicem asa. Vin implicit.
Sigur ca ai nevoie de spitale, sigur ca ai nevoie de justritie, ai nevoie si de popi, ai nevoie de institutii de caritate, de sport, de tot ce exista. Daca exista doar coruptie intre sistemele particulare ale acestor institutii, SUPRACORUPTIE, ne simtim rau, dar rau toti, chiar daca avem bani, avem prostioare, salam de sibiu, sau un presedinte tacut.
Dar vreau in final sa spun, ca SANATATEA unei populatii, depinde de ARMONIA, intre toate institutiile, si cele pe care le percepem PROXIM si cele care ne deranjeaza(TOT PROXIM-in acea directie suntem noi cei corupti).
Dam toti vina unii pe altii.Voi nu vreti BOR. OK. Poate mie nu-mi place justitia. Hai sa -i arestam pe toti, ca mie imi place sa fur! Hai ca sa desfiintam BOR sau sa aruncam cu pietre, caci nu-mi place sa respect regulile minimale de subzistenta.Dar vreau sa nu ma mai certe nimeni, si asa mai incolo.Bisericile prolifereaza (ca numar ) dar si in scaderea calitatii oamenilor care fac parte din SISTEMUL BOR.Este logic. Dar acelasi lucru e valabil in toate institutiile. Degradarea jalnica a personalului, care nu mai respecta regulile. Sa nu crezi ca daca sistemul medical va spori spitalele ca numar, doctori, etc. vei avea un tratament mai bun! Ca si in cazul tuturor institutiilor!
Asta este CRIZA, asta este CANCERUL ACTUAL. Probabil, mi-e teama si mie, desi nu asa mult caci stiu, va rabufni BUBA. Deja este inceputul.
Dar iti garantez ca daca darami biserici si faci spitale, e derizoriu. Nu asta e solutia.Nu asta e solutia.
Multimea simte doar ce il doare. In acel moment. Poate ca e intelept sa distruga tot, rand pe rand, apoi sa o ia de la inceput. In istorie cam asta s-a petrecut.
Transmite-i mesajul meu si Izvorului De Intelepciune, ca sa nu ma autoplagiez.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Iti par incoerent. Sau poate sunt.Ai descris frumos situatia mondiala.Dar cu intelepciunea ta de birou, ce ai facut? Eu ce am facut sau restul? NIMIC!
Nici macar in planul intelegerii si oricum nu toata lumea trebuie sa inteleaga global. Dar cand nici macar interesul tau nu ti-l promovezi, acel punct din Constitutie care te deranjeaza, astepti totul de la CINE?
Te votez presedinte, daca dai solutia! Care sa nu constea in distrugerea totala a unei institutii care nu-ti convine!
Pune lucrurile cap la cap, caci daca nu le coroborezi in sensul eliminarii coruptiei Globalizate, atunci respecti intelepciunea populara, valabila in opinia mea : 'ai ochit in cioara si ai nemerit in vaca!"Adica, sper sa intelegi!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Furti):

Subscriu!
Nu numarul conteaza, ci calitatea. Daca e calitate si numarul spitalelor se vor calibra pe necesitate. Fara coruptie!
Cred ca ai gasit o formulare excelenta!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Furti):

Adevarat ce spuneti. Dar uitati sa precizati ca sunt localitati doar cu numele! Ca BOR lupta sa le populeze, dar nerespectarea minimei conditii, a poruncilor, alea 10, duce la EXTINCTIA neamului. Ma refer la, sa vorbim in termeni tehnici,: demografia, coruptia.
Dar lasa ca ne rezolva harapii! Nu-ti face griji! Ne vor face spitale in care sa murim decent, ne vor face cimitire in care sa fim ingropati conform datinii si legii drepturilor omului,.
Dar uitati o singur amanunt!
Daca Nu respectam legile traditionale, finalul este ca vom fi INGROPATI TOTI! Conform legislatiei in vigoare! Si Cedo si UE si ce vreti voi!
ASTA VRETI?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Oana92):

Bravo! Iisus nu a zis sa nu mergem in Biserici! Noi suntem Biserica. Nu ai voie sa judeci, mai ales pe Ierarhi, caci nu stii ratiunile nimanui. Daca a gresit cu ceva, va fi judecat de cine trebuie : Dumnezeu.
Sarlatani sunt cei de pe margine care ne schimba tinta urii noastre in scopul de a ne subrezi Credinta, fara de care TOATA SOCIETATE nu putem trai!
Este foarte adevarat, ma repet poate: Iisus Christos a avut o singura violenta, scena relevata si revoltata vis a vis de Biserica! :a lovit cu biciul pe negustorii din TEMPLU".
Pentru mine, mi-a schimbat total felul de gandire si spiritualitate.
Daca sunt greseli in acest sens, sa raspunda Sinodul.
Sinodul este sistemul Judecatoresc in sensul profan.
Daca ei nu-si pot rezova abuzurile, atunci, nu mai vorbesc! Vezi bine ca Dumnezeu le va rezolva in sensul ca toti care vom tacea si vom acepta mizeriile acestor intrusi, vom patimi!
Deja s-a deschis CUTIA PANDOREI!
De IPF Patriarh Daniel, pot spune ca il slavesc, cata vreme nu exista dovezi contra Lui. Pe de alta parte, am multe 'de bine ' de spus intru apararea sa. Dar judecatorul nu sunt eu. Doar imi exprim o parere.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Daniellllll1):

Daca asta vreti, asta veti obtine! Poate chir un mare bonus! Sa va ingroape acolo gratuit dar nemernic.De ce nu faci o cerere pentru tine personal. Ca eu subscriu!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Furti):

Sunt mult mai multe biserici, te asigur!
Eu nu ma iau dupa datele spuse de tine, merg pe logica!
Daca la localitate mica (15-16 mii locuitori sunt 5 -6 biserici ), ma gandesc ca cele medii-mari, numarul lor este mult mai mare.Inmultit la numarul de localitati...
E adevarat ca sunt catune fara biserica, si aici vorbes de cele foarte izolate (din zona Dunarii) unde poti ajunge doar cu barca sau undeva in varf de munte!

| LostInPark a răspuns:

Chiar cand am vrut sa-mi schimb nick'ul in LostInCatedrala, se baga altii sa-mi strice planurile.
Nu ma incalzeste cu nimic, temelia deja s-a pus, o buna parte din bani s-au luat in avans.Nu vreau sa le facem jocurile, dar nici indiferenta nu ajuta.A zis cineva mai sus ca ar trebui construit cel mai mare spital.Bine, m-am chinuit un pic, facand slalom printre postarile lui Oprescu.E buna ideea, si vin cu o completare, ca toate maicutele care o freaca(la propriu) prin manastiri, sa fie instruite facand voluntariat pe meseria de asistente.
Daca mai sunt bani de luat pe lucrari, firmele ce au castigat licitatiile isi vor trimite cartitele in parlament, iar catedrala se va ridica in continuare.
Nu prea inteleg cum de unele prioritati legate de sanatate sunt ignorate, iar cand vine vorba de divinitati se gasesc bani.
Proiectul a inceput din dorinta de a face bani, cat mai usor, fara taxe platite, apoi a venit si motivul....catedrala.
Eu zic s-o lasam asa, i-am tras temelia, hai sa-l lasam pe Dumnezeu s-o termine.Ce naiba, a facut lumea in 7 zile! Pardon 6, a saptea e cu bere, mici, gratare.
God! spor la treaba, te sustin, hai misca si tu ceva!winking

NOname
| NOname explică (pentru LostInPark):

Amin!hee hee

| jst32 a răspuns:

Da, Catedrala trebuie construita! https://silviupricope.wordpress.com/......xe-romane/

| AquaBlue97 a răspuns:

18300 -Biserici
4300 - Scolii
430 - Spitale

Te mai mira ca suntem la coada Europei aproape la orice?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este ca statul nostru si asa este sarac si nu are de ajuns, si mi se pare anormal si inutil sa bagi bani in biserici si "astea". Lumea e saraca, nu au salarii decente, traiesc multi mizerabil, sunt o multime alte "gauri" caretrebuie urgent astupate. Si asa toti care ajung la guvernare fura tot. Bisericile nu isi au rostul! Eu personal cred ca daca ai o religie tine-o pentru tine si nu este neviie de biserici, icoane si multe alte lucruri. Ce folos ca te rogi in biserica si "pupi" icoana? Sau impartasitul, cica lingurita de argint, si nu exista microbi. Ahammm mii de oameni pun gura pe lingurita aia, si ne mai intrebam de ce se raspandesc bolile. Intrebarea mea este: oare nu poti avea o religie fara sa exista biserici icoane impartasania si altele? Sa zicem ca este un lucru cert ca Dumnezeu a existat. Dar desigur poti avea teoria ta ca exista si te priveste sau ma rog ce vrei tu. Dar trebuie sa reflectezi la aceasta teorie: se poate oare asa ceva intampla? Sau icoanele plang: nu este posibil ca un obiect (portret) sa planga! Sunt aberatii deja nu teorii. S-a facut si un studiu in Romania chiar: s-a facut un portret cu Angelina Jolie s-a photoshopat un pic si au pus un lichis care cica plange. Si au mers pe strada la oameni: iar oamenii pupau icoana. Cat de ilogic este! Oamenii nu se gandesc. Asculta sa zicem de la cineva si preiau mai departe. Sau sa zicem ca daca te rogi la Dumnezeu o sa iti ierte pacatele: nu, nu ti le iarta. Pentru ca Dumnezeu a fost si el om si s-a nascut, a trait si a murit. (Aici fiecare cu teoria lui deja) intelegi ca in Romania am fost influentati de mici cu religia asta. Stiu ca am deviat mult de la subiect dar deja termin. In Romania nu sunt destule spitale, iar oamenii mor de foame! Deci rostul bisericilor este inutil! Trezeste-te la realitate, Romania.
Ps: nu am vrut sa jignesc sau sa supar pe cineva
Asta a fost doar opinia mea!