NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Proiectul de lege pentru a stopa finanțarea din bani publici a Catedralei Mântuirii Neamului intră în dezbaterea parlamentului.
Detalii: http://voxpublica.realitatea.net/......14826.html
Păreri?

133 răspunsuri:
| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Ai luat-o razna! oh go on

| Goaga a răspuns:

Este cat se poate de normal sa nu se finanteze din banii publici deoarece sunt contribuabili si de alte orientari religioase decat cea ortodoxa, in primul rand si'n al 2-lea BOR nu se poate vaita ca nu dispune de bani (o spune masinile de zeci de mii de euro ale popilor) nu mai vorbim de sumele aberante care se cer la evenimente (botez, cununii, decese, etc).

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Ma uitam si eu pe harta evenimentelor internationale si coroboram cu ce se intampla la noi.Dar desigur, daca eu vad lucrurile in negru, de aceea exista TPU sa ne corectam, nu sa cantam in cor! Mie nu-mi prea vine nici sa ranjesc, la ce inteleg.

| einsteinchen a răspuns:

Sunt pentru.

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Da, da, probabil ai muschii fetei blocati...

| Alexandra4500 a răspuns:

laughing vai si amar de noi.

NOname
| NOname explică (pentru Goaga):

Într-adevără.

| Dorugar a răspuns (pentru Oana92):

1 NU stiu cine este Mantuitorul, dar stiu ca Isus in Predica de pe Munte cere oamenilor sa nu se duca la biserica ´, ci sa se roage de acasa.
Daca nu stii ce si unde se gaseste Predica de pe Munte, atunci iti recomand sa te documentezi ca sa STII si nu sa iti ghidezi viata bazata pe NESTIINTA, adica pe credinta!
2 Conform definitiei cuvantului "a exista " din DEX, se poate spune clar ca NU exista niciun Dumnezeu. Daca nu esti de acord atunci astept sa-mi spui tu care cuvant din definitia din DEX corespunde existentei lui Dumnezeu
3 Bisericile sunt ale clerului. Si asta nu o zic eu ci o spine chiar Biblia de care habar nu ai. Bisericile lui Dumnezeu sunt corpurile oamenilor si nu cladirile de piatra si asta poti sa citesti singura in i 3 Corinteni 16
16. Nu ştiţi, oare, că voi sunteţi templul lui Dumnezeu şi că Duhul lui Dumnezeu locuieşte în voi?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Probabil.

NOname
| NOname explică:

Http://www.facebook.com/......060854045/

NOname
| NOname explică:

Http://adevarul.ro/......index.html

| anonimg a răspuns:

Eu nu am nevoie de catedrala aceea si de mormintele varuite care vor face slujba acolo.
Daca vor, sa-si faca din bani lor personali; ca si-asa au o gramada de se ingroapa in ei.

NOname
| NOname explică (pentru anonimg):

Unul dintre puţinele momente când sunt de acord cu tine. happy

| anonimg a răspuns (pentru NOname):

Se mai intampla.
Am si votat petitia de pe site.

NOname
| NOname explică (pentru anonimg):

Mă bucur.

| NOBODY a răspuns:

Oricum ne ducem toți dreacu'. Mai bine să avem unde ne ruga.

NOname
| NOname explică (pentru NOBODY):

18.000+ de biserici nu sunt suficiente (presupunând prin absurd că nu te-ai putea ruga oriunde)?
De fapt, din partea mea, pot fi şi 100 de mii, dar pe banii voştri, celor dornici de aşa ceva.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru NOBODY):

Pai tu te rogi in mai multe biserici in orasul in care traiesti?
Eu de exemplu merg unde-i mai aproape!
La catredrala cand merg la slujba de Inviere, sau la biserica de unde apartin cand trebuis sa port randuilele crestisti mamei!
Dar in principiu imi ajunge o biserica pentru toate.

NOname
| NOname explică:

Http://www.vice.com/......rapire-715

NOname
| NOname explică:

Http://www.facebook.com/......005424550/

| CezaraEM a răspuns:

Parerea mea este ca avem nevoie de spitale!
Dupa tot ce s-a intamplat la Colectiv, am dat dovada ca suntem ca in evul mediu, mii de oameni arsi grav si nu aveau loc in spitale!
Asa ceva este de nedescris :-(
Si da, sunt de acord cu majoritatea de aici, NU AVEM NEVOIE DE CLADIRI pentru niste babe care stau in 4 labe, iar in tramvai nu pot sta in picioare!
Ma lasi...

NOname
| NOname explică:

Http://www.facebook.com/......750373776/

NOname
| NOname explică:

O veste bună privind o decizie de bun simţ: Guvernul condus de Dacian Cioloş a decis să reducă la zero bugetul pentru biserici în 2016.

http://www.facebook.com/......150269836/

http://www.antena3.ro/politica/guvern-bani-buget-biserici-culte-328187.html

http://www.realitatea.net/......43864.html

| neacsumihai2009 a răspuns:

S-a oprit finantarea bisericii de catre statul roman ...in sfarsit