| WeAreSmart a întrebat:

Revoluția Română din 1989. De ce steagul era gaurit si protestatarii aratau 2 degete?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Era decupata stema comunista din mijloc.Doua degete formeaza litera V.De la victorie.

| VadTot a răspuns:

Din Naivitate considerand ca o vom duce mai bine! Dar De fapt. vezi si tu cat de bine o ducem...

| stlucian a răspuns:

Au decupat asta:

http://resboiu.files.wordpress.com/......a-1975.jpg

iar cu degetele formau litera "V" dela victoria impotriva comunismului/socialismului.

| PedoBarbie a răspuns:

În locul unde era găurit exista stema României şi ei au decupat-o.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Steagul era găurit degeaba, iar oamenii, din păcate pentru ei şi pentru noi, cei care n-am prins vremurile, arătau V-ul de fraieri(fiind fraieriţi în bună măsură).

| Scurtu_Catalin_1969 a răspuns:

Au dat stema comunista jos, si 2 degete in v, erau semnul victoriei(v from victory, 2war world)