| irbis a întrebat:

ROMANI! Nu v-ati saturat de atata porcarie politica? Indiferent de partea cui sunteti, nu v-ati saturat inca sa vedeti cum se bat politicienii? Tara decade, se scufunda, dar cei care ar trebui sa rectifice asta sunt prea ocupati sa se bata intre ei. La ce folos sa sustineti un guvern care nu face nimic?
Romania este in starea care este pentru ca politicienii se bat intre ei. De ce? Pentru putere politica! Puterea insa corupe. Democratia corupe deoarece acorda putere politica! Asta nu poate fi negat. Toata porcaria de azi este din cauza democratiei. Indiferent ce parere aveti despre democratie, despre cat de buna e, aceasta este motivul pentru care Romania a ajuns in situatia in care e acum.

Democratia trebuie inlocuita! Nu spun asta fara a avea o alternativa in minte. Alternativa la care ma gandesc eu este asta:

Mai intai, pentru a elimina puterea politica pentru care se tot bat politicienii si care duce la coruptie e nevoie de vocea oamenilor. Aceasta se va face auzita prin The Stroll (Plimbarea), o plimbare de o ora la miezul zilei intr-o zi de lucru pentru ca lumea sa vada. Plimbarea va trimite un mesaj nu politicienilor, nu guvernelor, ci lumii intregi. Lumea va fi martorul acestui eveniment. Ceea ce va realiza aceasta pliimbare, mesajul pe care-l transmite este abolirea puterii politice si denuntarea guvernului. Nu este nevoie de nici un raspuns. Plimbarea va trimite mesajul ca ceva deja s-a intamplat.
Abolind puterea politica, toate formele de guvernare care au existat pana acum vor fi facute impracticabile pentru ca acestea se bazeaza pe putere politica, pe autoritate, insa asa ceva nu va mai exista dupa Plimbare. Asta inseamna ca nu vor mai putea exista tirani, dictatori si nici guverne corupte. Asta este ceva garantat. Daca puterea politica a fost abolita odata, aceasta se poate intampla din nou. Orice guvern, orice lider politic, isi va pierde orice relevanta, orice importanta, pentru totdeauna.
Plimbarea necesita o mare majoritate a populatiei, dar rezultatele sunt garantate, sunt poate chiar absolute. Daca un politician s-ar opune, ar incerca sa mentina democratia, acesta ar deveni un tiran, insa astfel de indivizi nu vor mai putea exista.

Aceasta metoda este o solutie care poate fi aplicata pentru ca o forma de guvernare care nu are nevoie de putere politica exista.
Acest nou guvern nu va reprezenta oamenii, nu va avea dreptul de a vorbi pentru oameni si nu va avea nici un fel de putere. Asta va asigura ca ceea ce se intampla acum in politica nu se va mai putea intampla niciodata.
Structura guvernamentala a noului guvern va fi compusa din forumuri pubilce si consilii de cate 7 membri fiecare. Numarul mic va asigura ca deciziile sunt facute eficient si ca toti membrii consiliului participa (adica nimeni nu doarme), si asigura si nu va fi niciodata o egalitate cand e vorba de o decizie si astfel va previne lungirea prea mult a discutiilor.

Pentru fiecare oras va fi cate un forum public si cate un consiliu de 7. Fiecare consiliu va avea o legatura cu un alt consliu de 7 (adica oentru fiecare 7 consilii, exista un alt consiliu de 7 membri si tot asa), formand o structura piramidala, care insa nu afecteaza cu nimic relatiile de putere pentru ca nu exista asa ceva. Toate consiliile si toti membri acestor consilii sunt egali. Nu exista consiliu suprem sau ceva de genul asta si nici un consiliu a carui decizii sa fie mai imortante dacat a altui consiliu. La fel este si pentru membri acestora. Structura piramidala are scopul de a asigura transmiterea de subiecte de discutie intre consilii si permit si ca diverse subiecte, idei, sa ajunga si prin alte orase, atat.

In forumul public oamenii vor putea discuta absolut orice subiect si pot inainta cerinte legate de diverse probleme pe care le intalnesc (de exemplu o gaura in drum ca sunt destule) sau legata de o idee pe care oamenii o considera a merita a fi implementata. Pot discuta si chiar si cere ca un membru al unui consiliu sa fie inlocuit sau pot revoca o decizie a unui consiliu. Pentru a putea inainta o astfel de cerinta e nevoie de un anumit numar de semnaturi de la oameni care sunt de acord. Numarul asta poate varia. Odata ce s-au strans suficiente semnaturi, se face inaintarea cerintei, perferabil cu o solutie pentru a rezolva problema sau o metoda de a implementa ideea. Scopul consiliilor este de a discuta cel mai eficient mod de a indeplini aceste cerinta si de a asigura ca sunt intr-adevar indeplinite.

Forumul public permite pentru o forma cu totul noua de vot. Votatul nu va mai fi pentru a decide o alternativa in speranta ca este cea corecta, ci pentru a alege ceva ce trebuie facut. Nu va mai fi vorba de alternative, ci de necesitati. Oamenii vor putea vota prin acordarea unei semnaturi prin care isi exprima acordul. Votul va deveni ceva ce oamenii fac doar cand este ceva ce vor sa fie facut, care ii implica pe ei direct. Nu au nici o obligatie sau datorie sa voteze daca nu vor si pot acorda o semnatura pentru oricat de multe cerinte doresc, oricand.
Este posibil de a imbunatati o cerinta inainte de a fi inaintata, dar necesita ca cei care deja au semnat sa semneze din nou.

Daca se intampla vreodata ca doua cerinte sa fie contradictorii, fie cedeaza cineva, ori se ajunge la un compromis. Consiliile vor actiona in aceasta situatie ca element neutru. Daca cele doua parti nu ajung la un acord, ambele cerinte vor fi ignorate.

Daca se intampla vreodata ca un consiliu sa nu poata ajunge la o decizie intr-un timp limitat, intregul consiliu va fi demis si inlocuit.

Aceasta este idea pe care v-o prezint.
Or fi oameni care poate considera ca este nevoie de un lider, dar atunci sustinerea democratiei este o greseala. Liderii adevarati nu sunt alesi asa cum face democratia. Ei sunt deja lideri. Indiferent daca oamenii ii aleg prin vot sau nu, acestia tot lideri sunt si nici nu au nevoie de puterea politica pe care o acorda votul pentru a fi lideri. Oamenii din guvern acum nu sunt lideri. Ei nu conduc tara, nu ghideaza oamenii ci se bat pentru putere. Asta este democratia. In democratie nu exista llideri adevarati. O fi nevoie de lideri, dar democratia nu poate aduce oamenilor lideri adevarati. Aceasta forma de guvernare insa poate. Liderii nu trebuie sa stea deasupra oamenilor asa cum face democratia, ci inaintea lor, ghidand. Liderii trebuie sa fie acolo unde sunt oamenii. In aceasta forma de guvernare, acel loc este forumul public. Mediul in care sa apara lideri adevarati exista. Asta este tot ce trebuie. Aici nu pot fi lideri decat cei ce sunt lideri adevarati.

Orice ati considera despre politica de azi, despre politicienii de azi, despre democratia in sine, faptul ca forma de guvernare prezentata aici este superioara democratiei, nu poate fi negat!

Va cer astfel sa considerati atent aceste cuvinte. Daca sunteti de acord cu ele, actionati. Indiferent de ce cred altii, actionati. Orice ati face, NU ASTEPTATI, nu stati degeaba. Asteptatul nu va rezolva nimic. Nu va face decat sa arata cei ce nu au curajul sa actioneze singuri, care nu fac decat sa urmeze turma asa cum au fot invatati de liderii falsi pe care i-a cultivat democratia.

12 răspunsuri:
| ioanionel a răspuns:

Noi neam saturat, nu sau saturat ei!
O sa ii "potcovim" la alegeri.
Din pacate, sau dn fericire nu exista alternativa mai buna decat democratia, ca ce la noi nu e chiar democratie asta e alceva.

| irbis explică (pentru ioanionel):

Daca ei s-au saturat sau nu e irelevant. Ceea ce conteaza este daca s-au saturat cei a caror tara ar trebui sa conduca acesti inivizi.
"Daca votul ar schimba ceva, l-ar face ilegal". Chiar te astepti ca cine urmeaza sa poata schimba ceva? La fel a fost si cu Basescu la inceput. Uite unde am ajuns! Votul nu face decat ca oamenii sa se invarta in cerc. Singura solutie de a rezolva ceva este o schimbare mai radicala.
Ceea ce este in Romania este democratie. Totul a pornit de la democratie. Citeste intrebarea mea in intregime. Ceea ce mentionez aici este, cred eu, o alternativa mult mai buna decat democratia.

| ioanionel a răspuns (pentru irbis):

Si comunismul s-a nascut ca o alternativa, si unde am ajuns. Si nazismul si fascismul la fel. Toate aceste sisteme vedem unde a dus?

| irbis explică (pentru ioanionel):

Diferenta aici e ca nu exista posibilitatea unui singur individ, sau chiar a unui grup de oameni, sa obtina putere pentru a pune in aplicatie un astfel de regim. Astfel de putere nu va exista. Ceea ce este descris aici nu poate deveni realitate decat daca oamenii vor. De asemenea, oamenii sunt cei care vor decide cum functioneaza. Aceasta forma de guvernare apartine oamenilor si va fi ceea ce oamenii vor. Nimeni nu poate impune nimic, iar daca exista vreodata o problema cu guvernul, guvernul in sine este exact ceea ce permite rectificarea problemei. Daca oamenilor nu le convine ceva in legatura cu guvernul, pot adresa problema oricand si se va rezolva. Aceasta forma de guvervare poate evolua conform idelor oamenilor, se poate adapta acestora, e flexibil. Va fi intotdeauna ceea ce oamenii vor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni nu garanteaza ca cei ce ii vor inlocui (indiferent de modelul politic al societatii) nu vor fi la fel de lacomi ca si acestia. Se stie ca puterea naste lacomie, invidie si tot ce este mai rau.

| irbis explică (pentru anonim_4396):

De aceea democratia trebuie inlocuita si puterea politica abolita. In aceasta noua forma de guvernare, guvernul nu are nici un fel de putere. Cat despre membri consiliilor, cine sunt acestia este irelevant, iar astfel, vorba despre inlocuirea lor nu are de fapt nici o importanta reala. Singura lor indatorire este sa indeplinesca cerintele oamenilor. Guvernul va servi oamenii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru irbis):

Si "indatorirea" celor de azi este sa indeplineasca cerintele oamenilor. In realitate insa... Luati de pe net tot felul de idei fara sa le analizati.

| irbis explică (pentru anonim_4396):

O fi, dar care sunt acestea? Stiu politicienii ce vor oamenii? Nu, asa ca au libertatea de a face ce vor ei si au si puterea de a face asta pentru ca asa functioneaza democratia, ridica vreo cativa indivizi la putere si oamenii nu pot decat sa spere ca-si vor face treaba, dar uite ce se intampla!
Oamenii nu sunt intrebati care sunt cerintele lor, si sunt destule. Politicienii ar trebui sa ghiceasca ce vor oamenii pentru ca acestia nu au nici un mod de a le exprima, iar astfel politicienii au libertate de a ghici in folos propriu si abuzeaza de puterea care le-a fost data cu scopul de a indeplini cerintele oamenilor, pentru a-si satisface propriile pofte si mofturi.
Forma de guvernamant propusa nu permite astfel de abuz nu dar prin eliminarea puterii de care se abuzeaza, in sine, dar si prin faptul ca membri de consiliu pot fi usor demisi oricand, fie pentru ca nu-si indeplinesc responsabilitatile, fie daca oamenii sunt nemultumiti. De asemenea, permite oamenilor sa se faca auziti, ca cererile lor, nevoile lor sa fie adresate.
Acum ia spune-mi tu, ai analizat atent ce am spus eu? Ai gandit, ai inteles sau doar ai luat o pozitie care-ti pare fireasca in fata unei idei mai radicale, presupunand, fara a analiza, ca nu merita atentie? Mie cel putin imi pare ca aceasta idee rezolva exact defectele democratiei. Ma insel cumva?

| gicaputinica a răspuns:

Cum sa-ti spun?
Intai am citit "din doi in doi" dar dupa ce am vazut ca ai certat userii ca nu au citit tot, m-am apucat sarguincios.
Am citit o data, de doua ori...
Cinstit, de la jumatate o cam luam pe aratura. Deh! Nu toti stam bine cu...
Totusi, am o intrebare:
Te-ai gandit mult sau ti-a venit dintr-odata?

Aaa! as mai avea o intrebare:
TU, unde vrei sa te afli in piramida aia?!

| irbis explică (pentru gicaputinica):

Idea asta exista pe internet. Eu acolo am gasit-o impreuna cu altele. Originea excta este un mister si de fapt, asa si trebuie sa fie. Aceste idei sunt menite sa elimine puterea care poate fi folosita pentru a beneficia personal in defavoarea altora. Daca s-ar cunoaste persoana care a emis aceste idei, este riscul ca acea persoana sa obtina exact acel tip de putere.
Sincer, pe mine nu ma intereseaza sa am pozitie politica pentru ca eu personal vreau sa fac altceva in viata. Pozitia insa nu conteaza pentru ca nu exista putere politica. Dupa cum am spus, structura piramidala nu serveste decat sa permita transmiterea de subiecte de discutie. Absolut toate consiliile si toti membri acestora sunt egali intre ei. Consiliul unui oras (oricare oras) este egal cu cel din varf din toate punctele de vedere.

| djx a răspuns:

Este o idee? Sau un strigat de ajutor? In orice fel ai luao acest tel este inralizabil deoarece coruptia si setea de putere a unora dintre noi nu se va o pri niciodata indifarent de forma de guvernare!

| irbis explică (pentru djx):

Poti sa o iei cum vrei. Ceea ce conteaza este ca tu sa asculti si sa iei macar in considerare aceasta idee. Intreaba-te: si daca merge?
De ce sunt politicienii corupti? Pentru au ceva de obtinut, iar in politica acel ceva este puterea politica. Aceasta idee ar elimina acea putere. Daca nu mai exista puterea dupa care sunt ahtiati politicienii, cu ce si-ar mai satisface setea? Setea poate ca nu se va opri, dar asta e irelevant pentru ca acea putere dupa care sunt insetati nici macar nu va mai exista! Coruptia va deveni irelevanta! Puterea nu va mai fi, iar oamenii nici macar nu vor mai putea fi afectati de coruptie.
"irealizabil"? Astfel de ganduri sunt singurul obstacol adevarat. Nu exista nici o dovada ca ceea ce am descris eu este irealizabil.