| Unlocked a întrebat:

Sal,daca unei persoanei X i se intocmeste proces verbal cu privire la o fapta si i se da un avertisment scris ce se poate intampla.Pe proces ii bifat la advertisment si amenda.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se intampla nimic, este doar un avertisment si acesta este o sanctiune contraventionala.
Nu plateste amenda daca nu este prevazuta in procesul verbal de contraventie.

| sabrina103 a răspuns:

Cred ca apare in cazier cand te angajezi. S-ar putea sa-ti faca si dosar penal depinde.