| 254367 a întrebat:

am un amic care are o nedumerire e angajat de cativa ani Dascal(cantaret) vrea sa demisioneze intrebarea e primeste sau nu somaj?

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

In caz de DEMISIE sau Indisciplina -dare afara, nu se plateste ajutorul de somaj. Exista insa un articol care permite:ceva de genul 'acordul partilor'. Se poate gasi prin negociere aceasta varianta.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In caz de demisie nu se primeste indemnizatia de somaj, doar in cazul cand contractul de munca este desfacut din initiativa angajatorului si fara a fi vina salariatului.

| alessia5158 a răspuns:

Demisia este un motiv imputabil angajatului, nicidecum angajatorului! Statul roman NU PLATESTE indemnizarie de somaj celor care si-au pierdut locul de munca din motive imputabile lor.