| mykids a întrebat:

Sall TPU, recent mi-am pierdut buletinul si parintii mei imi spun ca trebuie sa platesco amenda, este adevarat si daca e cat costa amenda si ce trebuie sa fac pentru a-mi face altul

Răspuns Câştigător
| Iana12 a răspuns:

Dacă ați pierdut buletinul, mergeți la circa de poliție de care aparțineți cu domiciliul.
Vă trebuie următoarele acte:

- cerere tip pentru eliberarea actului de identitate – se completează la ghișeu;
- o altă cerere în care spuneți că ați pierdut buletinul și cartea de alegător, care vi s-a eliberat odată cu buletinul, data trecută.
- certificatul de naștere, original și copie;
- documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu, original și copie (aici poate fi contractul de proprietate asupra locuinței sau declarația de primire în spațiu a găzduitorului. A doua variantă poate fi dată în fața funcționarului de la ghișeu, a polițistului sau la notar, caz în care vă costă mai mult);
- chitanța reprezentând contravaloarea cărții de identitate ( 7 ron, plătiți la Direcția de taxe și impozite locale, la BCR sau CEC );
- documentul cu care se face dovada achitării taxei extrajudiciare de timbru (4 ron) sau timbru fiscal de la orice oficiu poștal.
În total prețul ar putea fi mai mare de 11 lei dacă nu aveți actele xeroxate, caz în care fiecare copie o să vă coste cel puțin 1 leu bucata.

PONT: La unele secții de poliție ar putea să vi se solicite un alt act de identitate cu care să vă legitimați, sau niște fotografii tip buletin. Fotografiile tip buletin (3 bucăți) mai sunt cerute și în cazul în care solicitați eliberarea unei cărți provizorii de identitate. Totuși, dat fiind că în tehnologia producerii cărților de identitate fotografiile se fac digital, nu vi se mai cer în mod normal poze tip buletin cum se făcea acum câțiva ani.
Termenul de eliberare a noii cărți de identitate este de o săptămână, dar cu „cunoștințe" se rezolvă și de pe o zi pe alta. În caz că țineți neapărat ca în săptămâna aia să aveți o dovadă de identitate, vă trebuie următoarele acte pentru un buletin provizoriu:

3 fotografii 3×4 cm, cu banda de 7 mm la bază;
documente care fac dovada numelui, stării civile, cetățeniei, a domiciliului (în original și copie);
contravaloarea cărții de identitate provizorii (1 leu);
timbru fiscal (4 lei)

| mykids explică (pentru Iana12):

Iti dau funda dar imi poti spune daca se plateste amend?

| Iana12 a răspuns (pentru mykids):

Doar cei 11 lei de care ti-am zis. happy

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pierderea CI nu se anunta la organul de politie ci la SPCLEP de care apartine domiciliul.
Daca ai alt act cu fotografie recenta este destul sa mergi cu acesta la acel SPCLEP si o sa-ti faca alta CI.
Poate sa te amendeze de la 25 lei la 50 lei.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu e nevoie de amenda dar sa te duci cat mai curand sa-l faci

| AgathaRo a răspuns:

Trebuie sa dai anunt in monitorul oficial in care il declari nula, dupa care platesti vreo 70 lei amenda.

| Deliα a răspuns:

Pătraţi amendă daca ai pierdut demult buletinul si nu ti-ai facut imediat altul.

| carhartt a răspuns:

S-ar putea sa primesti amenda daca nu te duci in termen de o saptamana sa il refaci.