| Mihai_Robert_1990_ugQT a întrebat:

am 13 ani... am voie să merg cu bicicleta pe strada?
Dacă da... care sunt condițiile?
dau fundă

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal nu ai voie pana la 14 ani.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, citez:
"ART.70.(1) Pentru a conduce un moped pe drumurile publice, conducătorul acestuia trebuie să aibă vârsta de cel puţin 16 ani.
  (2) Pentru a conduce o bicicleta pe drumurile publice, conducătorul acesteia trebuie să aibă vârsta de cel puţin 14 ani.
  (3) Bicicletele şi mopedele care circulă pe drumurile publice trebuie să fie echipate cu mijloace de iluminare şi dispozitive reflectorizant-fluorescente. Este interzisă circulaţia acestora pe timp de noapte fără aceste mijloace şi dispozitive în stare de funcţionare."
Daca te prinde va primi amenda unul dintre parinti, pentru lipsa de supraveghere.