| SoferTir a întrebat:

Sall am o intrebare: Am 11 ani si cam merg cu bicicleta pe strada am voie?

18 răspunsuri:
| Dannyjj a răspuns:

Nu, pentru ca nu sti destule despre regulile de circulatie, mai ales ca esti mic si cand te depasesc masinile te-ai putea dezechilibra si doamne fereste sa nu cazi sub rotiile unui autovehicol. Pe partea carosabila sunt reguli pe care toti conducatorii auto, biciclete, carute trebuie sa le cunoasca ca sa nu se produca accidente. Mai asteapta pana la 14 ani.

daniela
| daniela a răspuns:

Ai voie dar mai bine foloseste pistele special amenajate, mai ales daca esti dintr-un oras super aglomerat. Soferii nu prea au grija in trafic de biciclisti sau motociclisti

| cornel a răspuns:

Depinde pe care stradahee hee

| Psihiatra a răspuns:

Pe drum nu, iar pe trotuar doar pe langa ea.ai putea merge pe drum special pentru biciclete, dar suntem in Romania si nu sunt asemenea drumuri ca-n ungaria, spre exemplu

| Doddel a răspuns:

NU, mergi pe benzile speciale pentru biciclisti, esti prea mic sa mergi asa numai risca

| zizi000 a răspuns:

Da, logic ca ai voie. De ce nu? happy

| bOse a răspuns:

Pe strada? Nu crezi ca esti cam mic pentru asta? In parcuri e cel mai ok.

| anyka18 a răspuns:

Legal ai voie doar dupa 14 ani(cand primesti buletin). Inainte de 14 ani ai voie doar insotit de un adult.

| curios_3782 a răspuns:

Pana la 14 ani nu ai voie tongue app' nici pe trotuar nu ai voie :-l.eu am 15 ani si am mers odata pe trotuar si m-a oprit politia straight face

| inginer a răspuns:

NU - nu ai voie. Ai sa ai voie la 14 ani si o sa trebuiasca sa ai toate semnalizatoarele in regula si in culorile cerute de legislatie (pe spite, in spate, in fata) si sa cunosti regulile de circulatie.

| katalyn27 a răspuns:

Pana la varsta de 14 ani nu ai voie pe drum, adica ai voie, dar sa nu te dai in spectacol, ai grija la politie, iti desunfla rotile, si altele, pe mine ma oprit de vreo 5 ori laughing

| Floricell_4708 a răspuns:

De ce nu?

| BAIATUL110 a răspuns:

Nu ai voie pe strada fiindca inca nu stii regulile de circulatie, dar existra locuri special amenajate pentru biciclistiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU ai voie pana nu implinesti 14 ani.

| justme2846 a răspuns:

Hmmm...depinde unde locuiesti. daca la oras nu prea ai voie dar poti merge in parc. daca la tara ai voie pe trotuar...big grin

| tepeliga a răspuns:

Nu ai voie de la 14 ani

| riseris a răspuns:

Da poti sa mergi pe strada dar cu conditia sa ai vesta reflectorizanta si sa stii sa mergi bine.Pe trotuar nu prea ai ce cauta fiindca te opreste politia comunitara si poate chiar sa-ti dea amenda.

| stefan227 a răspuns:

Fai ma ce vrei doar sa nu te prinda politisti