| TheTrooper1 a întrebat:

De la ce varsta ai voie sa circuli cu bicicleta pe strada?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Pentru a conduce o bicicletă pe drumurile publice, conducatorul acesteia trebuie sa aiba varsta de cel putin 14 ani(vezi Codul rutier Art.70, puntul (2) :http://www.euroavocatura.ro/print2.php?print2=lege&idItem=1243)
Codul rutier defineste notiunea de "drum public" ca fiind "orice cale de comunicatie terestra, cu exceptia cailor ferate, special amenajata pentru traficul pietonal sau rutier, deschisa circulatiei publice"( vezi Cod Rutier, articolul 6, punctul 14 :http://www.euroavocatura.ro/print2.php?print2=lege&idItem=1243)
Deci asa sa intelegi ca, in cazul in care ai o varsta mai mica de 14 ani, ai INTERDICTIE TOTALA de a circula cu bicicleta pe tot ceea ce desemneaza legea ca fiind "orice cale de comunicatie terestra", inclusiv pe trotuare, piste de biciclete, alei de parc, ulite de sat!

| Gonrax a răspuns (pentru alessia5158):

Dar ce, copiii sub 14 ani n-au voie să se distreze? Dacă ești la sat (sau chiar oraș) n-ai voie să mergi pe bicicletă?
Eu am învățat să merg pe bicicletă la 6 ani, nu la 14.

| nda a răspuns (pentru Gonrax):

Nu ai voie pe drumurile publice, adica pe unde merg masinile.