| PoliTmFan a întrebat:

Am 16 ani, lucrez la o firma de cabluri in Timișoara pe program de 6 ore... Problema este in felul următor. La angajare mi-au spus ca voi primi si bonuri dar la salar am primit doar bani, si când m-am dus sa întreb se ce nu am primit tichete a zis ca la 6 ore nu se dau... Pana la urma am drept la tichete sau nu?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.1, alin.6 din L.142/1998, privind tichetele de masa, citez:
"6) Angajatorul are libertatea de a decide dacă acordă tichete de masă şi sub ce formă, în urma consultării cu salariaţii, prin organizaţiile sindicale legal constituite sau prin reprezentanţii salariaţilor, după caz."
De asemenea conform normelor de aplicare ale acestei legi, citez:
"ART. 2
Angajatorii, împreună cu organizaţiile sindicale legal constituite sau, acolo unde nu este constituit un sindicat, cu reprezentanţii salariaţilor, stabilesc prin contractele colective de muncă clauze privind acordarea alocaţiei individuale de hrană sub forma tichetelor de masă, precum şi forma suportului acestora, respectiv suport electronic şi/sau hârtie, care să prevadă:
a) numărul salariaţilor din unitate care pot primi lunar tichete de masă, precum şi valoarea nominală a tichetului de masă, în limita celei prevăzute de lege, ţinând seama de posibilităţile financiare proprii ale angajatorilor;
b) numărul de zile lucrătoare din lună pentru care se distribuie tichete de masă salariaţilor;
c) criteriile de selecţie privind stabilirea salariaţilor care primesc tichete de masă, ţinând seama de condiţiile concrete de lucru în care îşi desfăşoară activitatea unele categorii de salariaţi, de priorităţile socioprofesionale şi de alte elemente specifice activităţii."
Fata de aceste prevederi raspunsul il gasesti numai in contractul colectiv de munca din unitate sau in contractul individual de munca incheiat de tine.
Daca in aceste contracte exista prevederea ca ai dreptul sa primesti tichete atunci trebuie sa primesti, daca nu exista inseamna ca nu ai dreptul sa primesti.
Nu este obligatoriu ca toti salariatii sa primeasca, legea a lasat acest drept sa fie negociat de angajator si sindicat/ reprezentant al muncitorilor.

| alessia5158 a răspuns:

Ai dreptul chiar si daca ai lucra 2 ore /zi! --- legea nu face discriminari intre salariati.
Deci, in sprijinul tau exista Codul muncii si Legea nr.142/1998 privind acordarea tichetelor de masa si normele metodologice de aplicare a acesteia--- vezi, mai jos, dispozitiile legale.

*In conformitate cu dispozitiile art. 106 din Codul muncii republicat:
"Salariatul încadrat cu contract de muncă cu timp parţial se bucură de drepturile salariaţilor cu normă întreagă, în condiţiile prevăzute de lege şi de contractele colective de muncă aplicabile."(http://legeaz.net/legea-53-2003-codul-muncii/art-106)
*Articolul 13 din Normele de aplicare a Legii 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa:
" Salariatii beneficiaza lunar de un numar de tichete de masa cel mult egal cu numarul de zile IN CARE SUNT PREZENTI LA LUCRU in unitatea angajatorului, iar acest numar nu poate depasi numarul de zile lucratoare, stabilit potrivit art. 10. "(http://www.dreptonline.ro/......_masa.php)

| Manole_Vanessa_1998 a răspuns:

Da ai, ar trebui sa vorbesti foarte serios cu seful tau