| hrbdnemedlelkdmee a întrebat:

Salut,am 17 și am fost prins cu un scuter de 50 și procurorul a decis să meargă cazul mai departe, eu vreau sa dau în armată și să dau de permis...Mă va încurca? Am înțeles că o faptă neprivativă de libertate se șterge la împlinirea vârstei de 18 ani...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta nu este neprivativa de libertate, conducerea fara permis se pedepseste cu inchisoare de la 1 an la 5 ani.
Fiind minor se poate lua impotriva ta o masura educativa neprivativa de libertate, avand in vedere ca pedeapsa este sub 7 ani, bineinteles daca esti infractor primar (n-ai mai fost condamnat anterior).
Nu te va incurca, avand in vedere prevederile Codului penal, citez:
"ART.133. Efectele măsurilor educative
Măsurile educative nu atrag interdicţii, decăderi sau incapacităţi."

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Uita de permis si armata, ca te-ai ales cu dosar penal si puscarie, de la 1 an la 5 ani.

| hrbdnemedlelkdmee explică (pentru Violleta2022):

Ba violeto tu le știi pe toate să mor eu, și voiam să spun sa nu răspunzi tu, lasă pe alții care știu să răspundă, mereu tu când mi ai răspuns la întrebări ai fost negativista, speriindu mă degeaba

| sierra1 a răspuns:

Rămâne să vedem dacă se lasă cu cazier (aici pot fi trecute, dupa caz, condamnari sau masuri penale, proceduri procesual-penale sau administrative)

| Mihai0101 a răspuns:

Posibil sa-ti dea cu suspendare deoarece ai condus un vehicul fara permis de conducere.Acuma eu nu am de unde sti daca te afecteaza pentru armata si in ce fel oricum ceva repercursiuni o sa fie."Conducerea unui vehicul pe drumurile publice fără permis auto este o infracțiune și în România se pedepseşte cu închisoare de la 1 la 5 ani sau cu amendă penală. În plus, conducătorul auto poate fi sancționat cu măsuri complementare, cum ar fi suspendarea dreptului de a conduce autovehicule sau confiscarea vehiculului"