| Vlad_Mesaroș_1995 a întrebat:

Salut, am avut un accident cu masina prin urmatorul eveniment: eram la o iesire unde aveam cedeaza trecere, faceam dreapta, am privit in stanga dupa o masina, nu am vazut niciuna, ies de pe straduta, virand dreapta si m-a lovit un baiat care venea din stanga mea, lovindu-ma in partea stanga, la portiera din spate, mai exact, langa roata, lovindu-ma acolo, m-a rasucit pe strada, provocand o alta avarie, de la masina mea la alta care stationa, intentionand sa vireze stanga de unde am iesit eu, am agatat-o cu partea stanga frontala a masinii. Bun, cu cel pe care l-am agatat, am rezolvat personal, cu celalalt individ care a intrat in mine, am rezolvat pe amiabil avand programarea la constatare intr-o saptamana. Intrebarea mea este, pot procura de la politie o dovada precum ca am masina avariata, dupa evenimentul in cauza sa pot circula 30 de zile pana o repar? Fiind implicate 3 masini, din care se stie amiabil de doar 2. Fiind vinovat, si deja trecute 48 de ore, politia mai poate lua masuri impotriva mea desii am semnat deja amiabilul cu masina care a intrat in mine? Daca merg la politie sa cer dovada, mi se vor cere explicatii, spunand cele intamplate, pot primi amenda si suspendarea permisului? happy

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuia sa anunti la politie si sa soliciti dovada pentru reparatie. Daca n-ai facut-o poti fi amendat.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 79.(1) Conducătorii de vehicule implicaţi într-un accident de circulaţie în urma căruia au rezultat numai avarierea vehiculelor şi/sau alte pagube materiale sunt obligaţi:
  a) să scoată imediat vehiculele în afara părţii carosabile ori, dacă starea vehiculelor nu permite acest lucru, să le deplaseze cât mai aproape de bordură sau acostament, semnalizându-le prezenţa;
  b) să se prezinte la unitatea de poliţie competentă pe raza căreia s-a produs accidentul în termen de cel mult 24 de ore de la producerea evenimentului pentru întocmirea documentelor de constatare.
  (2) Se exceptează de la obligaţiile prevăzute la alin. (1) lit. b):
  a) conducătorii vehiculelor care încheie o constatare amiabilă de accident, în condiţiile legii;
  b) conducătorul de vehicul care deţine o asigurare facultativă de avarii auto, iar accidentul de circulaţie a avut ca rezultat numai avarierea propriului vehicul."
"(3) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancţiuni şi cu aplicarea sancţiunii contravenţionale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 30 de zile săvârşirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte:
g) neprezentarea la unitatea de poliţie competentă pe raza căreia s-a produs un accident de circulaţie din care au rezultat numai pagube materiale, cu excepţia cazurilor prevăzute la art. 79 alin. (2)."
Amenda este de 4 sau 5 puncte amenda, in prezent de 580 lei sau 725 lei. Daca o platesti in 48 de ore de la data procesului-verbal de contraventie atunci vei plati jumatate din minim, respectiv 290 lei. De asemenea se va suspenda dreptul de a conduce pe o perioada de 30 de zile.

| Vlad_Mesaroș_1995 explică (pentru Ioandelasal):

Aham... dar asta implica si a treia masina, insemnand neaparat interventia politiei, suspendarea permisului, amenda si puncte, dar cu ce-a dea- 2-a masina ce am atins-o insemna sa ii dau asigurarea, amiabilul fiind posibil doar pentru maxim 2 persoane.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Vlad_Mesaroș_1995):

Puteai face constatarea amiabila si cu al doilea sofer, nimic nu interzice aceasta.

| Vlad_Mesaroș_1995 explică (pentru Ioandelasal):

Cel de la asigurari mi-a spus ca nu se poate, doar daca faceam amiabila cu amandoi dar separat, insemnand sa mint, si sa scriu pe amiabila aceeasi locatie, ora, eveniment, ceva nu pusca

| Ioandelasal a răspuns (pentru Vlad_Mesaroș_1995):

Si eu ce ti-am spus? Bineinteles ca trebuia sa faci constatarea amiabila separat.

| suntserios a răspuns (pentru Ioandelasal):

Amiabila se face doar daca sunt 2 masini implicate. Dovada de reparatie o poti lua de la asigurator daca ai facut amiabila

| Vlad_Mesaroș_1995 explică (pentru suntserios):

Am vorbit cu o femeie de la inmatriculari unde imi si este talonul in prezent, urmeaza a inmatricula masina pe mine si individa se mai ocupa si cu asigurari, in special asigurari, mentioneaza ea, spunand ca pot circula linistit cu exemplarul de dedesubt al amiabilei in original, care in prezent este la cel care m-a lovit. In concluzie, o sa procur de la individ acea bucata de hartie si o voi putea prezenta la politist in cazul in care ma opreste. Cu cea de-a doua masina am rezolvat, i-am dat banii de reparatie personal si a iesit din schema, la constatare voi spune ca botul meu era deja lovit dinainte sa se intample accidentul din partea laterala stanga, spate. happy
Daca mai aveti alte detalii de adaugit, va multumesc!

| Betty12345678 a răspuns:

E normal sa iti ceara explicatii pentru a intelege situatia, dar e posibil.