| GEORGEGEO5 a întrebat:

Salut. Am cumpărat o mașină și vrei sa știu dacă vânzătorul mi s-a oferit fiscal si contact de vânzare cumpărare și mașina mai are acte valabile încă 5 luni, pot circula cu ea chiar daca mi-au fost date toate actele?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti circula legal mai mult de 90 de zile, inmatricularea trebuie facuta in maximum 90 de zile de la data incheierii contractului de vanzare-cumparare si daca n-o faci in acest termen inmatricularea se suspenda.
Conform OUG nr.195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
  "ART.11.(1)Proprietarii de vehicule sau deţinătorii mandataţi ai acestora sunt obligaţi să le înmatriculeze sau să le înregistreze, după caz, înainte de a le pune în circulaţie, conform prevederilor legale.
(4)În cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se înscriu în Registrul naţional de evidenţă a permiselor de conducere şi a vehiculelor înmatriculate constituit de Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor simultan cu menţionarea încetării calităţii de titular al înmatriculării a fostului proprietar. Pentru realizarea acestei operaţiuni, noul proprietar este obligat să solicite autorităţii competente de înmatriculare transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, în termen de 90 de zile de la data dobândirii dreptului de proprietate asupra vehiculului.(4^3)În situaţia în care noul proprietar nu solicită transcrierea transmiterii dreptului de proprietate în termenul prevăzut la alin. (4), înmatricularea vehiculului se suspendă de drept până la data transcrierii transmiterii dreptului de proprietate."

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Doar 90 de zile ai voie sa circuli cu actele pe numele lui.

| mi25 a răspuns:

Cred ca te refereai la rovineta, asigurare, verificare tehnica, nu la termenul de inscriere, care este de 90 de zile.
Verificarea tehnica este a automobilului, deci este valabila si dupa transcriere.
Rovinieta este valabila daca nr. de identificare si numaul de inmatriculare raman aceleasi ca in Certificatul de inmatriculare.
Asigurarea asiderea ca rovinieta, cu doua exceptii:
1. Daca vechiul proprietar nu a anuntat ca a vandut masina. Daca a anuntat, masina este fara asigurare.
2. In caz de daune, vechul proprietar este cel care trebuie sa faca actele si primeste despagubirile.
Rezulta ca inca 90 de zile de la data incheierii contractului poti circula.

| GEORGEGEO5 explică (pentru mi25):

Mă refeream la faptul că proprietarul mi sa oferit fiscal și contact de vânzare cumpărare
Eu vreau sa știu dacă am încheiat totul cu acel proprietar până ii fac înmatriculare pe numele meu pai pot circula cu acele numele daca are asigurare ITP si rovinieta?

| mi25 a răspuns (pentru GEORGEGEO5):

In primul rand nu inteleg ce tot vorbiti de fiscal?
Contractul se incheie in 5 exempare.
– exemplarul original rămâne la persoana care cumpără maşina;
– un exemplar certificat rămâne în arhiva organului fiscal local;
– un exemplar certificat rămâne la persoana care vinde maşina;
– un exemplar certificat se depune la organul fiscal local unde îşi are domiciliul fiscal persoana care cumpără maşina.
– un exemplar certificat, pe care se înscrie şi de către organul fiscal de la domiciliul cumpărătorului numărul de înregistrare din Registrul de evidenţă a mijloacelor de transport supuse înmatriculării/înregistrării, se depune la Serviciul Public Comunitar Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor.
Rezulta ca din cele 5 exemplare, 4 se vizeaza (certifica) de organul fiscal de la domiciliul vanzatorului.
Fiscalul este altceva: este certificat fiscal care se eliberaza in alte scopuri, cu situatia intregii game imobiliare.
Ti-am spus mai sus ca poti circula, daca sunt indeplinite conditiile pe care ti le-am scris.