| Daviduku77 a întrebat:

Salut, am fost in Germania prins conducând cu permisul suspendat in România, am avut parte de niște polițiști super de treaba, după testul anti drog și alcool ieșit negativ, mi au spus ca voi avea de plata o amenda, dar nu mare, dacă știe cineva cam la ce suna sa ma aștept și vreau sa mai intreb dacă mi se face și dosar penal in România pentru aceasta fapta?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dosar penal in Ro nu ti se poate face pentru ca nu erai in Ro si nu ai incalcat legile Romaniei.

| Daviduku77 explică:

Țin sa precizez ca mi-au spus ca nu voi avea de-a face cu o sancțiune mare, deoarece mi-au spus ca au apreciat sinceritatea și faptul ca am colaborat cu ei, deoarece mulți Români nu fac asta, dacă se ia ca și condus fără permis amenda e 3.600 de euro crede ti ca mi vor da amenda pe alt motiv sau cum? PS: va voi tine la curent când îmi va veni in posta amenda

| NLS a răspuns (pentru Daviduku77):

Depinde foarte mult de bunavointa politistului>

"Es droht einem eine Freiheitsstrafe von bis zu einem Jahr oder eine saftige Geldstrafe. Zusätzlich kann eine Sperre verhängt werden, während der die Fahrerlaubnis nicht wieder beantragt bzw. erworben werden kann. Die Geldstrafe beträgt zwischen fünf unde 360 Tagessätzen."

Tagessatz se poate traduce ca punct de amenda, si poate fi, dupa cum vezi mai sus, intre 5 si 360. (360 puncte se primesc rar, mai ales daca ai colaborat)

Partea interesanta vine din stabilirea valorii lui:
in Germania, valoarea lui minima poate fi 1 euro.
In timp ce valoarea maxima poate fi de 30.000 euro, pentru cazuri speciale (fotbalisti, afaceristi, vedete, si alte specimene cu masini super scumpe).

Nu am mare experienta cu amenzi, dar de regula, valoarea unui punct de amenda pentru persoane obisnuite, e de regula 5-10 euro.

PS: daca situatia se va repeta, sau vei fi prins baut, drogat sau depasind viteza legala cu mult, consecintele vor fi mult mai grave.

PS2: citatul se refera la conducerea fara permis, pe teritoriul Germaniei, de catre oricine (este echivalent acest lucru cu permis suspendat/anulat, in Germania, sau in tara de origine).
Adica "fahren ohne Fahrerlaubnis in Deutschland"
(la ei nu poti spune "fahren ohne Fuererschein", pentru ca asta inseamna ca ai totul in ordine, doar nu ai carnetul la tine, caz in care amenda e de 10 euro)

| Daviduku77 explică (pentru NLS):

Ok și in afara de amenda pot avea cazier pe germani sau dosar penal aici?