| prodatory2k a întrebat:

Am permis categoria B si am inteles ca poti conduce mopede, motociclete de 50cc. As vrea sa imi iau o Aprilia RS4 50cc, trebuie sa fac niste cursuri speciale sau cum procedez ca s-o pot conduce?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cu orice categorie de permis poti conduce mopede, respectiv vehiculele ce se incadreaza la categoria AM, fara a fi nevoie de cursuri speciale, conform OUG nr.195/2002, rep. in 200, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(2) Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, după cum urmează:
d) permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;"

| raducatalin22 a răspuns:

Eu din cate stiu nu ai voie daca ai doar B-ul, pentru motociclete sau vehicule pe doua rppti cu motor este categoria A ( A1, A2, AM) pentru mopede este AM varsta de 16 ani impliniti, dar ai nevoie de A

| suntserios a răspuns (pentru raducatalin22):

Stii foarte prost. B include si AM care iti permite sa conduci mopede