Întrebare recomandată | aditzuu3 a întrebat:

am primit acum o saptamana o amenda administrativa de 500 de lei la cutia de scrisori.sunt minori si am 16 ani.ce pot patii si ce se poate intampla daca nu o platesc?

18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu platesti amenda in 30 de zile o vor trimite spre executare silita.
Fiind minor nu cred ca vor avea ce executa, astfel ca va fi sesizata instanta de judecata si poti fi condamnat la ore de munca in folosul comunitatii.

| mgtow a răspuns:

Nu patesti nimic, in viitor amenda se aduna treptat si daca iti iei o masina sau un imobil ti se va retine acel bun pentru ca va fi echivalenta suma amenzii cu a masinii/apartamentului. Puscarie sau moarte nu ai sa intampini.

| 0rlando a răspuns:

Pentru neplata unei amenzi, se începe procedura de executare silită.

| mimiwewem a răspuns:

Bună. Dacă nu o plătești, se dublează.

| Mwha a răspuns:

Pai depinde acum, daca nu ai bani sa o platesti te va pune sa muncesti undeva la scoala poate? sau ii vor cere bani parintilor tai, daca ai dar nu vrei sa platesti le cer bani parintilor tai. Oricum ar fi bine sa platesti ca presupun ca ti-a zis in scrisoare pana cand sa duci banii, si daca iau ei masuri iti vor cere bani si in plus; si s-ar putea sa te alegi si cu scoala de corectie daca nu platiti si nu platiti. Succes!

| Céline7 a răspuns:

Ca sa te putem ajuta, trebuie sa ne spui mai detaileat ce ai facut de ai primit amenda?

| Music4life a răspuns:

Orice amenda neplatita intra pe impozit. Singurul lucru care te afecteaza direct este ca nu poti scoate nici un act de la circa financiara cat timp ai amenda neplatita. Bafta!

| Scremer a răspuns:

Sincer eu nu stiu ce ai putea pati, dar cred ca o sa primesti mai multe scrisori daca nu platesti la timp, eventual sa vina la tine acasa cu amenda sa platesti dar asta nu cred ca o sa se intample mno nu stiu, vezi ce se intampla sau mai asteapta alte raspunsuri mai bune bftbig grin

| Melymonade a răspuns:

Dacă nu plătești, se dublează amenda. Dacă tot nu plătești, se triplează. Plătește-o cât mai repede ca să nu ai parte de astfel de probleme. happy

| InuYasha94 a răspuns (pentru Melymonade):

Cine ti-a spus ma prostia asta?

| InuYasha94 a răspuns (pentru Melymonade):

Nu se intampla nimic.ea ramane acolo dar cand va trebuie sa pleci din tara sau sa faci alte chestii o sa fi obligat sa o platesi

| Melymonade a răspuns (pentru InuYasha94):

Era scris in scrisoarea cu amenda!

| tracicus a răspuns:

Munca in folosul comunitatii...sa te puna sa maturi strazi (asta in cazul in care te prezinti si spui ca nu ai bani) (funda te rog)

| Irimia_Cristian_1998 a răspuns:

Da cred ca poti sa fii amendat mai tare amenda poate creste iar daca creste pana la o suma cat de cat ridicata trebuie ori so platesti ori la suma mare daca creste poate intra in inchisoare unul din parinti dar asta doar daca se ajunge neplatita amenda pana cand ajunge mare asta in mult timp si poate SA ITI VINA SI CNVA LA USA SAU SA SUNE ETC

| Ghiorghe_Alexandru_1987 a răspuns:

Nu patesti absolut nimic. nu se dubleaza, doar ca vei primi o data pe an o notificare cum ca ai ceva de plata. nu poti beneficia de o hartie sau altceva de la administratia respectiva pana nu platesti amenda.

| xmidnightmist a răspuns:

Parintii tai vor afla. Daca nu o platesti. executare silita.

| geniusd a răspuns (pentru xmidnightmist):

Vorbesti prostii!

| Razaky a răspuns:

Nu se intampla nimic. Vin o scrisoare acasa dupa care suma pe care ai primit-o este adaugata la impozit.