| aditzuu3 a întrebat:

am primit acum o saptamana o amenda administrativa de 500 de lei la cutia de scrisori.sunt minori si am 16 ani.ce pot patii si ce se poate intampla daca nu o platesc? dau funda la un raspuns bine justificat nu vreau sa mi raspundeti prostii daca nu stiti

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai mai pus aceasta intrebare si ti-am raspuns, in conformitate cu prevederile legale, respectiv OG 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor.
Daca nu mi-ai vazut raspunsul il repet aici:
"Daca nu platesti amenda in 30 de zile o vor trimite spre executare silita.
Fiind minor nu cred ca vor avea ce executa, astfel ca va fi sesizata instanta de judecata si poti fi condamnat la ore de munca in folosul comunitatii."

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O să muncești în folosul comunității dacă nu plătești!
Pa, pa.

| EuAli a răspuns:

Daca nu e amenda penala nu-ti fa griji

| Annitu30 a răspuns:

Trebuie sa o plateasca parintii tai.

| ionutzgadja18 a răspuns:

Deci daca nu e o amenda penala poti sa nu o platesti, altii nu platesc sume mult mai mari. Daca e penala e mai rau.