| FlorinPx a întrebat:

Salut, am primit si eu o teapa pe serverul de samp Bugged in valoare de 50 lei. Am vorbit cu unu sa ii dai cod paysafecard si sa-mi dea o masina apoi i-am dat codul si a iesit daca i-am aflat ip ma pot duce la politie? Exista sanse sa imi recuperez banii?

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

Nu prea mai ai sanse. la politie degeaba te duci suma este prea mica.
Asta trebuie sa iti dea putin de gandit. daca zici ca e un server, si daca userul caruia i-ai dat banii e admin, aceasta ar fi avut capacitatea sa iti dea ceea ce vrei tu inainte. si apoi sa ii dai tu banii.
ca admin el poate sa iti stearga ceea ce ai cumparat daca nu iti respecti partea de deal.

lesson nr 1. nu face tranzactii online fara sa existe macar un cadru legal minim.
lesson nr 2. nu face tranzactii cu persoane pe care nu le cunosti si/sau nu ai incredere.
lesson nr 3. orice schimb/tranzactie online trebuie sa aiba un intermediar neutru. de ex cand vinzi sau cumperi ceva pe net. in cazul tau un admin sau moderator.

| FlorinPx explică (pentru Danzell):

Si daca ar fi sa fac rost adresa si nume ce pateste, sa stiu daca merita efortul sau nu.

| Danzell a răspuns (pentru FlorinPx):

Nu prea stiu daca merita sincer sa fiu. asta s-a intamplat pentru ca ai fost neglijent si nu ai stiut ce sa faci. plus ca e o suma mica. asta la politisti intra in categoria de gainarii. ce poti face e sa vorbesti cu adminul sa dea ban permanent ip-ului.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face plangere pentru inselaciune dar este o suma mica si nu cred ca politia se va deranja sa-l gaseasca. Ar fi mai bine daca ai putea sa-i gasesti tu numele si adresa.