| anonim_4396 a întrebat:

Am terminat anul acesta clasa a 12- a... si nu doresc sa merg la facultate acum. vreau sa merg anul viitor. Anul acesta cat stau acasa pot primi somaj si dupa sa merg la facultate?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Da, te înscrii la facultate în iulie 2015.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti primi somaj daca AJOM nu-ti ofera un loc de munca.
Trebuie să mergi la AJOFM din judeţul tău pentru înregistrare şi luarea în evidenţă. Actele necesare pentru luarea în evidenţă:
-carte de identitate, original şi copie;
-actul de absolvire a formei de învăţământ, original şi copie;
-adeverinţa de la medicul de familie, cu menţiunea că eşti apt de muncă ori ca ai eventuale restricţii medicale.
După luarea în evidenţă începe o perioadă de 60 zile în care trebuie să-ţi cauţi o slujbă ori sa-ţi ofere ei una. Dacă nu ai reuşit angajarea, până la sfârşitul perioadei de 60 de zile şi nici nu urmezi studii superioare sau postliceale, trebuie să mergi iarăşi la AJOFM pentru înscrierea la şomaj şi de la data respectivă o să primeşti o indemnizaţie de 250 de lei lunar, până la angajare, dar nu mai mult de 6 luni.
Acte necesare pentru a primi indemnizaţia de şomaj:
- actul de identitate - original şi copie;
- actele de studii şi calificare - original şi copie;
- certificatul de naştere - original şi copie;
- certificatul de căsătorie - original şi copie (dacă este cazul);
- adeverinţa medicală - din care să rezulte că eşti apt de muncă;
-declaraţie pe proprie răspundere că nu urmezi o formă de învăţământ, autentificată la un notar public;
-adeverinţă de la organul financiar teritorial din care să rezulte că nu realizezi venituri.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă NU urmezi cursurile unei facultăţi sau şcoli postliceale, ai dreptul de a primi şomaj!

Dacă AJOFM îţi găseşte/oferă un loc de muncă şi tu îl refuzi, atunci NU vei mai primi şomajul :(

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.dolj.anofm.ro/Informare_absolventi.pdf

Toate cele bune.

| Alex09231 a răspuns (pentru bursuc001):

Deci eu nu merg acum la facultate. merg peste un an. pana merg la facultate pot beneficia de somaj?

| bursuc001 a răspuns (pentru Alex09231):

DA, poţi primi şomaj timp de 6 luni, câte 250 lei/lună!

| Alex09231 a răspuns (pentru bursuc001):

SI dupa ce primesc somajul pot merge la facultate?

| PeFuga a răspuns (pentru Alex09231):

Poti merge la facultate, dar cel mai devreme ai sa te poti inscrie in iulie 2015

| PeFuga a răspuns (pentru Alex09231):

De asemenea poti astepta si mai mult de un an pana sa te inscrii la facultate, insa nu iti recomand sa faci o pauza prea mare pentru ca o sa iti fie tot mai greu sa reintri in ritm si sa poti sa te apuci din nou de invatat happy

| bursuc001 a răspuns (pentru Alex09231):

Da, te înscrii la facultate în iulie 2015.

| Jipa95 a răspuns:

Desigur du-te si depunde dosarul la fortele de munca cat mai repede, nu ai loc de munca, deci esti somer, esti somer, deci iei ajutorul de somaj.

| Alex09231 a răspuns (pentru Jipa95):

Si dupa pot merge la facultate nu?