| PaulCostin a întrebat:

Salut, am un tratament cu Olanzapina si Depakine. Tratamentul meu mai tine 2 luni si 3 saptamani, intrebarea mea este, am voie sa conduc? Sau la cat timp ies substantele respective din corpul meu? Trebuie sa las masina zilele astea la o revizie in service, dar nu vreau sa ma risc avand tratamentul si voiam sa stiu daca sa zicem ca m-as trezi dimineata, as lasa masina la service si luat pastilele dupa ar fi okay? Stiu ca olanzapina este un medicament andipsihotic, iar in Romania nu este legal din ce stiu sa conduci sub un astfel de tratament. Nu vreau sa ma risc si sa plang 5 ani dupa. este cineva care a mai fost in situatie de genul? Multumesc TPU!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai voie sa conduci fiindca esti inca sub influenta acestor droguri. Ies din corp in catva saptamani, pana atunci apari pozitiv la ele.
Risti dosar penal si chiar puscarie.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu
Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor

,,, In timpul tratamentului cu Olanzapina Actavis exista riscul sa va simtiti somnolent. Daca se intampla acest lucru, nu conduceti vehicule si nu folositi niciun fel de utilaje. Adresati-va medicului dumneavoastra.''

| StoicAnalysis a răspuns:

Doar la Olanzapina te afecteaza, deci nu ai voie cu masina sub tratament.

| Sportacus123 a răspuns:

Și eu am luat Olanzapină și Depakine. Să știi că aceste pastile te liniștesc, te fac mai lucid.

| darrio2007 a răspuns (pentru Sportacus123):

Ce a intrebat el si ce raspunzi tu.

| PaulCostin explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, o las pe dreapta, de la olanzapina eram sigur